UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Woda powoli opada, alarm odwołany (aktualizacja)

 
Elbląg, To zdjęcie nadesłał nasz Czytelnik Patryk Stapel
To zdjęcie nadesłał nasz Czytelnik Patryk Stapel
Reklama

Cofka już nam nie zagraża, woda w rzece Elbląg powoli opada i jest już poniżej stanu ostrzegawczego. Prognozy pogody na najbliższe dni są również korzystne, a było groźnie, o czym świadczą  zdjęcia z Nowakowa.

Stan wody na rzece Elbląg w samym mieście wynosił we wtorek przed południem 584 centymetry, do przekroczenia stanu ostrzegawczego brakuje 7 centymetrów, do alarmowego – 27 cm. W Nowakowie do stanu ostrzegawczego brakuje zaledwie centymetra, do alarmowego – 41 cm. - W związku z przewidywanym wiatrem z sektora północnego na Żuławach i Zalewie Wiślanym poziomy wody będą się wahać w strefie stanów ostrzegawczych, lokalnie z możliwością przekroczenia stanów alarmowych. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 95 procent – informuje Katarzyna Krzysztofik, synoptyk-hydrolog z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
       Niekorzystny wiatr ma się utrzymać do środowego południa. W ciągu trzech ostatnich dni spowodował, że woda w rzece Elbląg podniosła się w sumie o ponad 70 centymetrów.
      
       Aktualizacja ze środy, godz. 6.20: Jak podaje Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego, we wtorek wieczorem stan wody w rzece Elbląg przekroczył poziom ostrzegawczy i ciągle się podnosił. W środę o godz. 6 wyniósł już 600 cm, do stanu alarmowego brakuje tylko 10 centymetrów. Niestety, nadal wieje niekorzystny wiatr, który wpycha do rzeki Elbląg kolejne hektolitry wody z Zalewu Wiślanego. Stan alarmowy ogłoszono w Nowotkach, Tujsku i Nowym Dworze Gdańskim. W Nowakowie jest stan ostrzegawczy, do alarmowego brakuje 23 centymetrów.

  Elbląg, Jeden z mierników stanu wody mieści się przy terminalu elbląskiego portu
Jeden z mierników stanu wody mieści się przy terminalu elbląskiego portu (fot. Michał Skroboszewski)


      
       Aktualizacja ze środy, z godz. 10.07
: Stan wody w rzece Elbląg wynosi już 607 cm. Do stanu alarmowego brakuje tylko 3 centymetrów. W Nowakowie stan wody wynosi 614 centymetrów, do stanu alarmowego brakuje 17 cm. - Monitorujemy sytuację 24 godziny na dobę. W gotowości są drużyny przeciwpowodziowe, złożone z pracowników Zarządu Zieleni Miejskiej, Elbląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji oraz Elbląskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, a także OSP Ratownictwo Wodne, które dysponuje rękawem przeciwpowodziowym. Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego uszczelniło też ściankę przeciwpowodziową przy campingu nr 61. Służby miejskie będą reagować w zależności od okoliczności - poinformował nas Łukasz Mierzejewski z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Elblągu. 
      
       Aktualizacja z godz. 12: - Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Elblągu informuje o podnoszącym się stanie wody w rzece Elbląg. Prognoza hydrologiczna do 6 października do godziny 9 jest niekorzystna. W ciągu ostatnich godzin poziom wody osiągnął stan alarmowy - 611 centymetrów - poinformował Mariusz Grudziński, kierownik referatu bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Urzędu Miejskiego w Elblągu. 
       Jak informuje rzecznik prasowy wojewody warmińsko-mazurskiego, na Zalewie Wiślanym obowiązuje pogotowie przeciwsztormowe. Jeśli siła wiatru nie zmaleje i kierunek wiatru się nie zmieni, wójt gminy Elbląg przewiduje wprowadzenie stanu alarmu powodziowego. Wiatr przyczynił się też do awarii sieci energetycznych. Prądu nie ma prawie 40 odbiorców w Pogrodziu koło Elbląga. Trwa usuwanie awarii. 
      
       Aktualizacja z godz. 16: Wójt gminy Elbląg Genowefa Kwoczek ogłosiła dzisiaj stan pogotowia przeciwpowodziowego. Urząd Gminy wyznaczył dyżury pracowników, którzy będą do rana monitorować sytuację w miejscach zagrożonych podtopieniem. Tymczasem woda w rzece Elbląg zaczyna powoli opadać, w samym Elblągu o godz. 16 poziom wody sięgał 608 cm, więc był już poniżej stanu alarmowego. Prognozy jednak do czwartku rana są ciągle niekorzystne, nadal ma wiać sprzyjający cofce wiatr. 
      
       Aktualizacja z godz. 20: Jak informuje Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Elblągu, poziom wody w rzece Elbląg nadal powoli opada. O godz. 20 odnotowano 598 cm. 
      
       Aktualizacja z czwartku, z godz. 6: Poziom wody w rzece Elbląg o godz. 6 wynosił 601 cm. Na Żuławach nie ma już stanu alarmowego, w kilku miejscowościach, m.in. w Elblągu, Nowakowie, Nowotkach jest stan ostrzegawczy. Jak informuje Wojciech Łysiak, dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego, w gminie Elbląg zostały podtopione trzy ogródki w Nowakowie i łąka przy gospodarstwie w Kępie Rybackiej. Na Zalewie Wiślanym nadal obowiązuje pogotowie przeciwsztormowe.
      
       Aktualizacja z godz. 13. Pogoda na szczęście się zmienia, co widać po spadającym poziomie wody w rzece Elbląg. O godz. 13 wynosił on już tylko 580 centymentrów, a więc poniżej stanu ostrzegawczego. 

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama