UWAGA!

Województwa elbląskiego wskrzesić się nie da, ale PiS ma pomysł jak ożywić Elbląg

 Elbląg, Województwa elbląskiego wskrzesić się nie da, ale PiS ma pomysł jak ożywić Elbląg
(fot. AD)

Przy symbolicznym grobie województwa elbląskiego kandydat PiS na posła Jerzy Wilk mówił dziś, że tego, co pogrzebano wskrzesić się nie da, trzeba więc szukać innych sposobów, by Elbląg mógł się rozwijać. Jego zdaniem, równowaga na Warmii i Mazurach zostanie osiągnięta, gdy z Olsztyna do naszego miasta przeniesiony zostanie jeden z urzędów: marszałkowski lub wojewódzki. No i trzeba kopać. Kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną, oczywiście.

Krótkie briefingi prasowe na świeżym powietrzu to już tradycja podczas kampanii wyborczej. Dziś (16 października) kandydat Prawa i Sprawiedliwości na posła, Jerzy Wilk spotkał się z dziennikarzami vis a vis Poczty Głównej, przy obelisku z 1999 r.  upamiętniającym koniec województwa elbląskiego. Miejsce nie zostało wybrane przypadkowo. Już na wstępie Marek Pruszak z PiS, który murem stoi za Wilkiem, mówił bowiem o tym, jak wiele Elbląg stracił na reformie administracyjnej i jakie są pomysły na odbudowanie jego pozycji w regionie.
       - Trudno byłoby przywrócić na mapę województwo elbląskie, do tego potrzebna byłaby poważna reforma administracyjna - wskazywał. - Podobnych zabiegów wymagałoby przyłączenie Elbląga do Pomorza. To co realnie da się zrobić, to przeniesienie urzędu marszałkowskiego bądź wojewódzkiego z Olsztyna do naszego miasta. Podobne zabiegi przeprowadzono w województwach lubuskim oraz kujawsko-pomorskim. I tam miasta, bardzo zbliżone wielkością do Elbląga, rozwijają się w sposób zdecydowanie szybszy.
       Przypomniał, że w sierpniu PiS zbojkotowało sesję wyjazdową radnych wojewódzkich, która odbyła się w Elblągu. Elbląscy rajcy przekazali jednak i marszałkowi, i przewodniczącemu sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego apel o zaangażowanie w przenosiny urzędu.
       - Przywrócona zostałaby Elblągowi ranga miasta wojewódzkiego, co jest niezwykle istotne dla jego rozwoju, ponieważ miasta wojewódzkie mają inną pozycję wyjściową do pozyskiwania środków, do przyciągania inwestorów - podkreślał radny Pruszak.
       - Od dawna mówiliśmy, że Elbląg został skrzywdzony. Miał być drugim najważniejszym ośrodkiem w województwie warmińsko-mazurskim, a stał się ważnym miastem tylko po to, by województwo w ogóle powstało - gorzko podsumował Jerzy Wilk. - I to dwaj posłowie ziemi elbląskiej: Witold Gintowt-Dziewałtowski i Wiesław Walendziak - zdecydowali o tym. Jednak nie zrobiono nic, by podtrzymać naszą rangę w regionie.
       Wilk przyznał, że na swój apel do władz wojewódzkich, PiS otrzymało odpowiedź lakoniczną, w której o przenosinach urzędów w ogóle nie ma mowy.
       - Przygotowaliśmy więc projekt uchwały Rady Miejskiej, by wspólnie z prezydentem działać na rzecz pozyskania jednego z urzędów, a także działać na rzecz przekopu mierzei - mówi Jerzy Wilk, który jest przewodniczącym Rady.  - Jesteśmy zdeterminowani, by walczyć o odpowiednią rangę naszego miasta w regionie. Będę o to zabiegał też w Sejmie, jeżeli mieszkańcy obdarzą mnie zaufaniem.
       - W tej chwili wszyscy kopią mierzeję i chcą przeniesienia urzędów, a to nasze inicjatywy - stanowczo zakończył.
      
A

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Facet nie ma pomysłu. Powiela frazesy.
 • Brawo ma Pan mój głos Panie Jerzy. Zabiega Pan o to aby przywrócić właściwą równowagę pomiędzy dwoma największymi ośrodkami miejskimi w województwie. Tak trzymać !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  30
  31
  Elbinger30(2015-10-16)
 • a działki na księżycu nie chcesz Pan kupić, tanio sprzedam. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  28
  19
  AMalejużniekoniecznie(2015-10-16)
 • Brawo Panie Jerzy. Dobrze że wreszcie uświadomił Pan ludziom że nasze miasto upadło i już nigdy się nie podniesie. Olsztyn to jednak metropolia i nic na to nie poradzimy. Róbmy swoje i pielęgnujmy nasze małe biznesiki.
 • elbląski PiS to banda idiotów: jaki jest sens łączenia portu mogącego przyjmować jednostki pływające o głębokości zanurzenia poniżej 1 metra z Morzem Bałtyckim i w dodatku portu zamarzniętego przez 4 miesiące w roku (?) a jak jest napisane w Ewangelii "drzewo które złe owoce rodzi powinno być wycięte i rzucone w ogień". Boże uchowaj przed oddaniem Urzędu Marszałkowskiego tym niedoukom z Elbląga !!! Hero (Heronim Zabiełlo)
 • Mój głos idzie na Jerzego Wilka. :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  25
  28
  Tomek88(2015-10-16)
 • i te brwi, jakieś takie ortodoksyjne.
 • PiS musi odzyskać to co PO straciła. PO oddała do Olsztyna Pogotowie, zlikwidowali prom w Kępkach, Amfiteatr, Basen Miejski, Pomosty w Jeleniej Dolinie. PO do spółki z Wróblewskim wystarczająco zniszczyło swoimi rządami Elbląg.
 • Skoro władze wojewódzkie nie chcą się zgodzić na takie ustępstwa w stosunku do "bardzo ważnego i drugiego co do wielkości" miasta to nie rozumiem czemu nie rzucić tego "bagna" i nie zacząć lobbować województwa pomorskiego. Pokazali prawdziwą twarz, że Elbląg mają gdzieś, a trzymają tylko po to, żeby to województwo istniało, a Olsztyn mógł być stolicą. Mieli na to 16 lat i nic nie zrobili w tym temacie. W innych województwach można dzielić się władzą, a tutaj tylko biedny "Olsztynek" musi mieć wszystko? Przecież to proste, wiec co tu się zastanawiać. A jeszcze niedawno były prezydent Elbląga - ten, co nas tu posłusznie wtrącił - mówił, że jesteśmy drugim miastem i czerpiemy z tego korzyści. Nie możemy się dać omamiać takim kłamstwom, gdyż są one tylko po to, żeby zaćmić nasze prawdziwe dążenia. ..
 • A jak ten sukces PO Porto 55 ? tak się nim chlubią działacze Po na twiterze dodając #polskawruinie wizualizację czego czego nie ma a utopili kupę kasy w tym projekcie, kiedy rozliczenie finansowe CAŁEJ Elbląskiej PO ? Zmarnotrawili nasze pieniądze. A jak Dokonania Słoniny z zakładami mięsnymi na Mazurskiej ?!?!
 • "jeszcze niedawno były prezydent Elbląga " masz na myśli senatora PO Gwintowta -Dziewiałtowskiego ? Bo to jemu zawdzięczamy przynależność do Warmińsko Mazurskiego
 • Ludzie ratunku! dajcie już spokój z PIS, dla PO i Lewica tez dziękujemy. Zastanówcie się do czego doprowadzili Miasto zadłużenie 350 milionów, raty rozłożone aż do 2060 roku. Jak można nie rozumieć, że tacy ludzie nic nie zrobią tylko chca stołki.
Reklama