UWAGA!

Wolontariusza oddam w dobre ręce

 Elbląg, Anna Garbarska – Werner
Anna Garbarska – Werner

Rozmowa z Anną Garbarską – Werner z elbląskiego Centrum Wolontariatu.

Nie zawsze pamięta się, że wolontariat jest nie tylko okazją do "społecznego wyżycia się", ale i jedną z szans dla osób, które nie mogą znaleźć pracy, bezrobotnych.
     Choć na pewno nie jest to forma, jaką byśmy sobie wymarzyli, wolontariat pomaga utrzymać aktywność i kontakty na rynku pracy. Dla młodych ludzi jest to szansa na zdobycie doświadczenia, jakiego oczekują potencjalni pracodawcy. Dzięki pracy w charakterze wolontariusza, osoba kończąca studia może mieć już jakieś doświadczenie, często w dobrej firmie.
     
     Czekamy na ustawę o pożytku publicznym i wolontariacie. Co sądzisz o projekcie?
     Ta ustawa wreszcie uregulowałaby status wolontariusza, a dzięki niej w Kodeksie Pracy znalazłoby się hasło "wolontariusz", wyjaśnienie, jak należy je rozumieć i na jakich zasadach wolontariusza można zatrudnić. Zapisy w projekcie zapewniają np. ubezpieczenie w miejscu pracy i to, że wolontariusz będzie mógł oczekiwać zaświadczenia, że w danym miejscu pracował. Ważne jest jednak także to, by wszedł w życie rządowy program "Pierwsza praca", w którym wolontariat uznany został za jedną z form aktywizowania absolwentów. Program może zmotywować do zatrudniania wolontariuszy instytucje administracji publicznej.
     
     Jak funkcjonuje elbląskie Centrum Wolontariatu?
     Bazą jest biuro pośrednictwa pracy dla wolontariuszy, które zbiera oferty pracy od instytucji i kojarzy z nimi osoby zainteresowane pracą wolontariusza. Zarówno wolontariusz, jak i przedstawiciel organizacji czy instytucji przechodzą szkolenie, które uświadamia, jakie prawa i obowiązki mają obie strony oraz jak rozwiązywać ewentualne konflikty. Często młodzież, która trafia do nas, nie do końca ma świadomość, czym jest wolontariat, że często są to dodatkowe obowiązki. Szkolenie uświadamia im wagę decyzji, którą podejmują. 
     
     Opowiedz o ludziach, którzy trafiają do Centrum.
     Większość z nich ma od 16 do 25 lat i najczęściej kieruje się potrzebą niesienia pomocy, przełamania monotonii: szkoła, dom, praca. Chcą pomagać, budować swój dobry wizerunek we własnych oczach. Osoby dorosłe, których jest mniej, przyciąga chęć spłacenia długu, bo ktoś kiedyś mi pomógł. Często kieruje też nimi potrzeba bycia aktywnym, kiedy dzieci odeszły już z domu. Wtedy szukamy takich form, by weszli w nowe środowisko, nauczyli się czegoś nowego.
     
     Czy jesteście w stanie pomóc komuś, kto przyjdzie do Centrum i powie np., że chce pracować w Urzędzie Miejskim?     Wysyłamy wolontariuszy tylko tam, gdzie mamy podpisane umowy, do instytucji, które są przygotowane na ich przyjęcie. Dziś mamy takie umowy z kilkunastoma organizacjami, w większości są to organizacje pomocowe, działające na rzecz osób niepełnosprawnych, na rzecz dzieci; są też prace biurowe, organizacyjne. Liczę jednak, że zgłoszą się do nas kolejne instytucje.
     
     
     ***
     
     Centrum Wolontariatu  mieści się przy ul. Związku Jaszczurczego, w siedzibie Centrum Organizacji Pozarządowych; tel. 236 27 16.
     
     ***
     
     Rozmowa powstała w trakcie prac nad cyklem programów "Elbląg Pozarządowy", jakie Telewizja Elbląska wraz z Elbląskim Stowarzyszeniem Wspierania Inicjatyw Pozarządowych przygotowała przy wsparciu Fundacji Stefana Batorego.
rozmawiała Agnieszka Jarzębska
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Jakie doświadczenie zawodowe może zdobyć np. absolwent Szkoły Morskiej lub Budownictwa, albo Ekonomii? Ha, HA, Ha!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Proszę wyjaśnić!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  oszołomiona!(2002-05-15)
 • Sa ludzie, ktorzy umieja cos poza tym czego ucza na studiach. Mozna opiekowac sie dziecmi niepelnosprawnymi, mozna wykonywac prace biurowe [ilu studentow umie wyslac fax, kserowac, bindowac?], mozna organizowac miedzynarodowe konferencje, mozna administrowac mala siecia, mozna byc odpowiedzialnym za strone organizacji, za jej komputery... Oszolomiona! Widze, ze siedzisz jeno w domu i czekasz az praca zastuka do Twoich drzwi. Zycze powodzenia.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  blados(2002-05-16)
Reklama