UWAGA!

Wrócił pociąg do Kaliningradu. Na próbę

 Elbląg, Dziś odbył się testowy kurs kolejowy na trasie Kaliningrad-Gdynia
Dziś odbył się testowy kurs kolejowy na trasie Kaliningrad-Gdynia (fot. Michał Skroboszewski)

Z opóźnieniem, ale przyjechał... I, co najważniejsze, był pełen podróżnych. Takie zainteresowanie pozwala więc mieć nadzieję, że połączenie kolejowe pomiędzy Trójmiastem i Kaliningradem (przez Elbląg) po latach wróci do rozkładu jazdy pociągów.

Od chwili, kiedy ostatnie pociągi relacji Gdynia - Kaliningrad zniknęły z torów, minęło 5 lat. Jest jednak szansa na to, abyśmy do stolicy obwodu kaliningradzkiego mogli podróżować pociągiem. Dziś (5 stycznia) kolejowi przewoźnicy z Rosji i Polski zrealizowali testowy kurs pomiędzy Kaliningradem a Gdynią.
       - Chcemy ocenić efekty i zainteresowanie takim połączeniem - mówił Dominik Lebda, rzecznik prasowy Przewozów Regionalnych.
       Testowe połączenie obsługiwały dwa pociągi: rosyjski na trasie Kaliningrad - Braniewo i polski (Przewozów Regionalnych) na trasie Braniewo - Gdynia (podróżni musieli się w Braniewie przesiąść). Tak naprawdę to dwa osobne połączenia, które w wygodny sposób ze sobą skomunikowano. Pewną wadą rozwiązania jest konieczność zakupu dwóch biletów: na trasie Kaliningrad – Braniewo za 300 rubli (ok. 18 zł), a dalej za 25,50 zł. Oczywiście, można było kupić bilet na krótszą trasę i zapłacić odpowiednio mniej.
       - Z naszych obserwacji wynika, że ruch na samochodowym przejściu granicznym jest bardzo duży. Przypuszczamy, że potencjał tego połączenia jest spory i dlatego zdecydowaliśmy się na test - wyjaśniał Dominik Lebda.
       Patrząc na liczbę podróżnych o sukces frekwencyjny połączenia możemy być spokojni. W Kaliningradzie bilet kupiło ok. 140 osób. Kolejni podróżni dosiadali się na kolejnych stacjach. Tylko w Elblągu do pociągu wsiadło ok. 30 osób (wysiadło ok. 20). Warto pomyśleć jednak o tym, aby bilety na pociągi obu przewoźników można było kupić w jednej kasie. Trzeba pamiętać jednak, że dzisiejszy kurs był połączeniem testowym i przewoźnicy muszą sprawdzić jak to wszystko sprawdzi się w praktyce.
       - Musimy sprawdzić także procedury, niezbędne w przypadku połączenia Kaliningrad - Gdynia, czyli kontrola paszportowa, odprawa celna. Będziemy sprawdzać, ile potrzeba na nie czasu i czy zmieszczą się w tym przewidywanym w rozkładzie jazdy - mówił rzecznik Przewozów Regionalnych.
       Kiedy (i czy w ogóle) połączenie Kaliningrad - Gdynia wejdzie do rozkładu na razie nie wiadomo. Na liczbę potencjalnych pasażerów pozytywnie wpłynęłoby przywrócenie Małego Ruchu Granicznego. Obecnie, aby wjechać do obwodu kaliningradzkiego potrzebna jest wiza. Z pewnością połączenie ucieszy piłkarskich kibiców, którzy szybko będą mogli dojechać na mecze piłkarskich mistrzostw świata.
       - O kolejnych decyzjach poinformujemy w przyszłości. Jest to nowość i na pewno będzie traktowana priorytetowo - mówił Dominik Lebda. - Analizujemy możliwości prawne i finansowe takiego połączenia. Na razie nie mamy konkretnego, docelowego modelu jego funkcjonowania.
       No i pozostaje kwestia ceny. Taryfy na dzisiejszy kurs były jednorazowe. Nie wiadomo, czy takie same ceny będą obowiązywać, gdy połączenie znajdzie się w rozkładzie jazdy na stałe.
      
Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama