UWAGA!

Wrócił z Chin i bał się, że ma koronawirusa

 Elbląg, Osoby, które wróciły z Chin i mają niepokojące objawy, powinny zgłosić się do oddziału zakaźnego w Szpitalu Miejskim
Osoby, które wróciły z Chin i mają niepokojące objawy, powinny zgłosić się do oddziału zakaźnego w Szpitalu Miejskim (fot. Michał Skroboszewski)

Kilka dni temu do jednej z przychodni zdrowia w Elblągu zgłosił się mężczyzna, który oznajmił, że wrócił niedawno z Chin i źle się czuje. Lekarz natychmiast powiadomił Sanepid. Na szczęście okazało się, że mężczyzna nie miał koronawirusa, ale łagodną odmianę grypy. - Koronawirus jest groźny, ale nie zapominajmy o grypie, która co roku w naszym kraju jest problemem – mówi Marek Jarosz, dyrektor elbląskiego Sanepidu.

Od ponad tygodnia media na całym świecie informują o zagrożeniu koronawirusem 2019-nCoV., którego epidemia wybuchła w chińskim Wuhan. Zmarło już tam ponad sto osób, tysiące są zarażone. Koronawirus daje objawy podobne do grypy. Chorzy mają gorączkę, ból głowy i gardła, kaszel, są wyczerpani i nie mają apetytu. Koronawirus powoduje dodatkowo niewydolność oddechową, która może prowadzić do śmierci.

Kilka dni temu Sanepid odnotował przypadek dotyczący podejrzenia zarażenia się koronawirusem przez mieszkańca Elbląga. - Mężczyzna zgłosił się do jednej z przychodni POZ. Powiedział, że wrócił niedawno z Chin i źle się czuje. Lekarz natychmiast umieścił go w oddzielnym pomieszczeniu i nas powiadomił – mówi Marek Jarosz, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Elblągu. - Przeprowadziliśmy pełną procedurę. W Polsce co prawda nie ma jeszcze testów na obecność koronawirusa, ale dysponujemy innymi podobnymi testami, wykrywającymi grypę, które u tego mężczyzny przeprowadziliśmy. Okazało się, że pacjent przebywał w Chinach w zupełnie innym regionie i miał łagodną odmianę grypy. Po kilku godzinach został zwolniony do domu, nie wymagał hospitalizacji. Nie stwierdziliśmy zagrożenia epidemiologicznego.

Dyrektor Sanepidu radzi elblążanom, którzy przebywali w ostatnim czasie w Chinach i mają niepokojące objawy, by zgłaszali się do oddziału zakaźnego Szpitala Miejskiego w Elblągu. - W Polsce działają wszystkie procedury wprowadzone w związku z zagrożeniem koronawirusem. Jest on groźny, ale nie zapominajmy o grypie, która co roku w naszym kraju jest problemem, powodując również zgony – dodał Marek Jarosz.

 

Bieżące informacje na temat koronawirusa znajdziecie na stronie Głównego Inspektora Sanitarnego. 

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Dobla ziupa, dobla ??? Klient nać pannnn.... Q z czego ta zupa?? Z nietoperka!!!
 • Ja osobiście polecam się szczepić przeciwko grypie, To działa !!!! i od szczepionek się nie umiera
 • tak wyglada szpital i budynki w 130 tys Elblągu, olsztyn buduje od podstaw szpital za szpitalem.
 • Musicie poprawić zdanie "W Polsce są prawda nie ma jeszcze testów na obecność koronawirusa". :)
 • a my mamy szpitale od przeszło 100 lat, więc nie wiem kto w tym momencie bardziej blado wypada
 • Ta cała histeria to jest jakaś totalna paranoja. Zobaczcie ilu ludzi codziennie umiera na świecie na grypę, ilu ludzi umiera z głodu. .. 24 na dobę 7 dni w tygodniu na wszystkich kanałach w TV nic innego nie ma w telewizji tylko wirus i wirus. Robią z ludzi totalnych debili. Ale zaraz znajdzie się cudowna szczepionka za 200 zł i koncerny zarobią miliardy dolarów i żeby nie było nie jestem przeciw szczepionkom. Uważam tylko, że to jest celowe działanie na ogłupianie ludzi. Codziennie miliony ludzi w samolotach lata i wylatuje z Chin, nie zastanawia to Was. .. .?
 • Trzeba mieć na względzie, że oficjalne dane mogą się mieć nijak do sytuacji faktycznej w Chińskiej Republice Ludowej. Co jeśli w samym Wuhan będzie milion zarażonych osób? Nawet przy śmiertelności 2% to będzie jakieś 20000 ludzi zmarłych.
 • genialne zdjęcie !! polskie szpitale jak obozy koncentracyjne, prosze się dokładnie przyjrzeć temu zdjęciu !! taka jest niewygodna brudna prawda, dno, dna, a koleżanka na badanie jakimś tam sprzętem ma na 2022 na styczeń a prywatnie 800zł na poniedziałek brawo!! po za tym żeby stwierdzić czy ten wirus jest w tym człowieku to najbliższe laboratorium które dysponuje takim sprzętem jest w BERLINIE !! tam się wysyła próbki!!
 • elblag i mityczne 130.000 tyś mieszkańców i mityczne szpitale i pensje i prawo i sprawiedliwość typu polskiego, SF SF SF SF
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  23
  3
  SF120(2020-01-30)
 • Na świecie w ciągu roku na raka umiera blisko 18 milionów ludzi, a wy się boicie jakiejś sezonowej epidemii w odległych Chinach :D
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15
  4
  xcgcx(2020-01-30)
 • Ale skansen ten oddział zakaźny!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  22
  1
  znaffca(2020-01-30)
 • wyprowadz sie do Olsztyna
Reklama