UWAGA!

Wspaniały, głęboki teolog

- Wybór kardynała Josepha Ratzingera to strzał w dziesiątkę – uważa teolog, rzecznik biskupa elbląskiego ks. dr Andrzej Kilanowski.

Znany w Elblągu duszpasterz mówi, że kiedy tylko usłyszał nowinę, od razu wiedział, że nowym papieżem jest właśnie kardynał Ratzinger.
     - Nie miałem cienia wątpliwości, tym bardziej, że jest to postać wyjątkowa w teologii - tłumaczy ks. Kilanowski. - To naprawdę wspaniały, głęboki teolog, ktoś kto przeszedł od swego rodzaju hurraoptymizmu do postawy bardzo przemyślanej. Myślę, że dziś Kościołowi nie trzeba reformy, która ma być wywołana zmieniającymi się czasami. Niech Kościół robi swoje, szuka swojej tożsamości, a krótki - bo taki najprawdopodobniej będzie pontyfikat papieża Benedykta XVI - pozwoli nabrać oddechu, dystansu wobec pontyfikatu Jana Pawła II.
     Ks. Andrzej Kilanowski zwraca też uwagę na przesłanie, jakie niesie za sobą imię Benedykta XVI, które obrał następca Papieża Polaka.
     - Na Placu przed bazyliką świętego Piotra było widać zdziwienie: Dlaczego? Kto to? Jaki Benedykt? Tymczasem Benedykt to przede wszystkim patron Europy, to także życie monastyczne i zasada "módl się i pracuj". Poprzednik Benedykta XVI, o ile dobrze sobie przypominam z historii, był papieżem w czasie I wojny światowej - robił dużo dla Europy, a jednocześnie robił swoje: jest autorem kodeksu prawa kanonicznego i innych ważnych dokumentów. Myślę, że po prostu przyszedł czas na cichą, zwyczajną pracę...
      Najprawdopodobniej jutro rano w elbląskiej kurii zapadną decyzje, w jaki sposób wierni i księża będą świętować wybór nowego papieża.
SZ
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • AD:Co prawda moj wpis zlikwidowales, ale przynajmniej przeniosles informacje o wyborze papieza w inne miejsce. Dobre i to. Tylko czemu blokujesz komentarze jak wszystkie inne strony maja je otwarte? Po to, zeby ludzie nie mogli wyrazic swojej radosci? Slusznie! Nie moze przeciez Papiez byc bardziej popularny od twojego mocodawcy!
 • Zgadzam się z Ks. Kilanowskim i dodam, że jako przeciwnik modernizmu w Kościele katolickim bardzo podoba mi się opcja prezentowana przez nowego Benedykta XVI. Ktoś powiedział, że będzie on kontynuował to, co nasz Jan Paweł II rozpoczął. Ja uważam, że owszem - będzie kontynuował, ale bardzo powściągliwie. Kard. Ratzinger był konserwatystą lub jak ja go nazywam - następcą Chrystusa, któremu obce sa wszelkie modernistyczne nowinki. Prawie wszystkie duże religie tego świata się nie zmieniają, z wyjątkiem naszej. I w tamtych reliogiach wyznawców przybywa, u nas ubywa. Bo według życzeń zwolenników postępu w Kościele katolickim to powinno być tak, że mszę świętą "odpękasz" przed telewizorkiem z browarkiem w ręku. Nie Bracie! Jeśli wyznajesz Chrystusa, to klękać będziesz na ulicy, gdy ksiądz idzie do chorego z wiatykiem. Tego też na pewno chciałby Papież Benedykt XVI. Ale od wytycznych Soboru Watykańskiego II chyba odwrotu nie ma. Niech żyje Benedykt XVI i Szczęść Boże Wam wszystkim na ten nowy pontyfikat.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  egzegeta(2005-04-20)
 • nie zesrajjcie sie z tym nowym papa
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  antypapa(2005-04-21)
Reklama