UWAGA!

Współpraca na medal

 Elbląg, Współpraca między powiatami elbląskim i Steinburg (Niemcy) trwa od 10 lat i jest owocna
Współpraca między powiatami elbląskim i Steinburg (Niemcy) trwa od 10 lat i jest owocna (fot. nadesłane)

Minęło 10 lat od momentu podpisania oficjalnej umowy partnerskiej pomiędzy powiatami elbląskim i Steinburg (Niemcy). Z tej okazji, na zaproszenie władz powiatu Steinburg, w dniach 8-9 września trzyosobowa delegacja powiatu elbląskiego wzięła udział w jubileuszowych uroczystościach, które zorganizowano w mieście Itzehoe – stolicy powiatu Steinburg.

W wizycie udział wzięli przewodniczący Rady Powiatu Ryszard Zagalski, starosta Sławomir Jezierski i radna, przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki Dorota Wasik. Stronę niemiecką reprezentował przewodniczący Rady Powiatu Steinburg Hans-Friedrich Tiemann, starosta Jens Kullik i kierownik Biura ds. Młodzieży, Rodziny i Sportu Harry Stroessner, koordynator wielu programów wymiany uczniów z obu powiatów.
       Kulminacyjnym momentem spotkania była oficjalna gala, podczas której Ryszard Zagalski otrzymał Honorowy Medal Powiatu Steinburg za wybitne zasługi w pogłębianiu i wzmacnianiu partnerstwa między powiatem elbląskim i powiatem Steinburg. Była to też znakomita okazja do podsumowania dotychczasowych osiągnięć i dyskusji nad kierunkami przyszłej współpracy. Gospodarze przygotowali na tę uroczystość specjalne dwujęzyczne wydawnictwo, w którym można znaleźć wiele wspomnień, wycinków prasowych i fotografii przypominających wspólne dokonania w okresie minionego dziesięciolecia.
       Oprócz oficjalnych spotkań z władzami powiatu Steinburg, program pobytu obejmował także wizytę w szkole Detlefsengymnasium w mieście Gluckstadt, która od wielu lat współpracuje ze szkołami powiatu elbląskiego. Zorganizowano również spotkanie z prof. Ralfem Thiericke, który kieruje Centrum Innowacji IZET w Itzehoe. Rozmowy dotyczyły inicjatywy gospodarczej pod nazwą „Steinburg+ 2030”. Projekt ten ma na celu zrównoważony rozwój powiatu Steinburg poprzez stworzenie wspólnej strategii w biznesie, polityce, administracji i stowarzyszeń zawodowych oraz wykorzystanie możliwości wynikających z rozwoju regionu metropolitalnego Hamburg.
       Partnerzy niemieccy zorganizowali dla polskiej delegacji zawody sportowe w typowej dla regionu Steinburg dyscyplinie zwanej „Bosseln”. Polega ona na pokonaniu asfaltowej trasy o określonej długości za pomocą jak najmniejszej liczby rzutów ciężką kulą. Przedstawiciele powiatu elbląskiego wykazali się wielką zręcznością, pokonując swoich niemieckich kolegów, co zostało nagrodzone okazałym pucharem.

 


       Podczas pobytu w powiecie Steinburg Dorota Wasik nawiązała współpracę ze szkołą podstawową Jacob-Struve-Schule w Horst, która w przyszłym roku zaowocuje wymianą uczniów i nauczycieli ze Szkoły Podstawowej w Zwierznie.
       W ciągu minionych 10 lat udało się zrealizować wiele wspólnych przedsięwzięć, które zbliżyły do siebie mieszkańców partnerskich powiatów. Szczególnie ważne i owocne okazały się systematyczne spotkania dzieci i młodzieży szkolnej z obu regionów, umożliwiające przełamanie wielu barier kulturowych i stereotypów. Od 2003 roku organizowana jest corocznie wymiana uczniów szkół ponadgimnazjalnych z obu powiatów. Uczestniczą w niej z dużym zaangażowaniem nauczyciele i uczniowie z Detlefsengymnasium w Gluckstadt, Sophie-Scholl-Gymnasium w Itzehoe, Zespołu Szkól w Pasłęku, Zespołu Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku i Zespołu Szkół (Liceum Plastycznego) w Gronowie Górnym. Młodzież na zmianę spędza czas w Niemczech i Polsce, mieszkając u rodzin uczniów. Dotychczas zrealizowane projekty obejmowały m.in. takie tematy jak „Nasza mała ojczyzna”, tworzenie przewodnika turystycznego po regionie dla młodzieży, „Europa to my” – spotkania z eurodeputowanymi oraz regionalnymi lokalnymi politykami.
       Nie mniej ważne były spotkania samorządowców, które przyczyniły się do utrwalenia i rozwoju partnerskich kontaktów obu powiatów. W ostatnim okresie udało się zrealizować dwa przedsięwzięcia, które jeszcze bardziej zbliżyły partnerów do siebie – projekt pn. „Powielajmy to, co dobre - naprawiajmy to, co złe” w 2009 roku oraz Festiwal Partnerstw Polsko-Niemieckich w 2010 roku.
       Projekt „Powielajmy to, co dobre - naprawiajmy to, co złe” miał na celu wzmocnienie operacyjne powiatu elbląskiego i powiatu Steinburg poprzez wymianę doświadczeń podczas wspólnie organizowanych spotkań i warsztatów. Program spotkań był bardzo bogaty – obejmował on liczne wizyty studyjne w instytucjach i organizacjach związanych z zainteresowaniami czterech grup tematycznych: oświata, turystyka i promocja, bezpieczeństwo i porządek publiczny, w skład których wchodzili radni powiatu elbląskiego, członkowie zarządu powiatu, pracownicy Starostwa Powiatowego, dyrektorzy jednostek organizacyjnych oraz przedstawiciele służb i straży, m.in. policji i straży pożarnej – łącznie 60 osób. W celu bardziej efektywnego wykorzystania czasu, dla każdej z grup zaplanowano odrębny program. Dzięki przeprowadzonym warsztatom i wizytom studyjnym samorządowcy zyskali wiele ciekawych wrażeń, które z pewnością przełożą się na usprawnienie funkcjonowania jednostek organizacyjnych obu powiatów.
       W czerwcu 2010 roku przedstawiciele obu powiatów uczestniczyli wspólnie w pierwszym Festiwalu Partnerstw Polsko-Niemieckich. Ideą tej imprezy było zacieśnianie i utrwalanie więzi samorządów województwa warmińsko-mazurskiego ze swoimi zagranicznymi partnerami oraz rozwijanie nowych obszarów wspólnych inicjatyw. Podczas Festiwalu powiat elbląski odwiedziła czteroosobowa delegacja z powiatu Steinburg. W trakcie spotkania w Olsztynie marszałek województwa Jacek Protas wręczył Hansowi-Friedrichowi Tiemannowi, przewodniczącemu Rady Powiatu Steinburg, Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
       Już w listopadzie tego roku kolejna kilkudziesięcioosobowa grupa uczniów szkół ponadgimnazjalnych z powiatu elbląskiego wyjedzie na zajęcia do powiatu Steinburg, gdzie ze swoimi rówieśnikami będą się nawzajem uczyć o obyczajach i tradycjach bożonarodzeniowych w obu regionach.
      

Marek Murdzia, rzecznik prasowy starosty elbląskiego

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • A cha to dzieki temu mamy jakies zamowienia na dostarczanie produkotw by zwiekszac zatrudnienie ?!?! Czy poprostu chcecie wozic opasle tylki za NASZE pieniadze ?!?!
 • owocna współpraca niezły kit
 • Niemcy lubią przyjeżdżać do Elbinga. To dobrze. Ziemi, miastu należy się dobry gospodarz.
 • współpraca? Jaka?
 • A garnitur to gdzie???O 100zł, że gość w sweterku jest od nas:):)!!!
 • Nie wypada przyjmować Staroście gości w sweterku, chyba że to przyjęcie w warunkach polowych !
 • widze ze nie umiecie czytać ze zrozumieniem przecież jest napisane że jest tam Starosta i że spotkanie odbyło sie w Niemczech a nie u nas oj komentatorzy:) ale co prawda wypadało by się inaczej ubrać
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  komentatorka(2011-09-21)
 • EE TY komentatorka a do niemiec oni sie teleportowali za darmo ?! a komenty dotycza tej "wieloletniej owocnej wspolpracy " - komentatorka naucz sie czytac ze zrozumieniem
 • Detlefsengymnasium - nazwa wywodzi się od znakomitego profesora królewieckiej "Albertyny" i dyrektora "Preussia - Museum"- Richarda Dethlefsena. Rzeczywiście wspaniała współpraca na szczeblu starostwa. A tymczasem w pobliskim Pasłęku mało rozgarnięci radni postanowili, że miasto, które było 604 lata niemieckie i nazywało się Stadt Holland, a od początku XVIII wieku - Preußisch Holland - zawsze nazywało się Pasłęk. Tak więc nie tylko W. Gomułka relatywizował historię - dzisiaj śladami tow. "Wiesława" idą m. in. pasłęccy radni. .. ..
Reklama