UWAGA!

Współpraca nie tylko kulturalna

Elbląg, Zależy nam na jak najlepszych kontaktach z Kaliningradem i całym obwodem kaliningradzkim - podkreślał prezydent Henryk Słonina podczas powitania rosyjskich gości
Zależy nam na jak najlepszych kontaktach z Kaliningradem i całym obwodem kaliningradzkim - podkreślał prezydent Henryk Słonina podczas powitania rosyjskich gości

W Elblągu gości delegacja z Uniwersytetu im. I. Kanta w Kaliningradzie. Przyjazd przedstawicieli uczelni, którym przewodzi rektor prof. Andriej Klemieszow, związany jest z podpisaniem porozumienia o współpracy naukowej między rosyjskim uniwersytetem a Biblioteką Elbląską.

Dwudniowa wizyta rozpoczęła się od spotkania z prezydentem Elbląga Henrykiem Słoniną.
     - Zależy nam na jak najlepszych kontaktach z Kaliningradem i całym obwodem kaliningradzkim - podkreślał prezydent podczas powitania.
     Henryk Słonina przedstawił gościom sytuację społeczno - polityczną w mieście oraz działania zmierzające do rozwoju szkolnictwa wyższego.
     - Chcemy rozwijać i wspierać rozwój szkolnictwa wyższego w mieście – zaznaczał prezydent. - Nasze działania zamierzają do tego, aby kształcić pod potrzeby elbląskiego rynku. Udało nam się nawiązać współpracę z przedsiębiorcami, teraz chcemy zbudować silne zaplecze naukowe.
     Podczas spotkania powstało wiele pomysłów na rozwój współpracy między Elblągiem a Uniwersytetem im. I. Kanta w Kaliningradzie. Zarówno prezydent Elbląga, jak i rektor uniwersytetu zadeklarowali chęć podejmowania wspólnych działań, nie tylko w dziedzinie kultury. Jedną z płaszczyzn współpracy mógłby być powstający Elbląski Park Technologiczny, kolejną - Instytut Informatyki Stosowanej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej.
     - Cieszy nas, że prezydent wspiera rozwój naukowy miasta – mówił rektor prof. Andriej Klemieszow. - Ekologia, informatyka, czy nowoczesne technologie to kierunki, która nas również interesują i w tych aspektach chętnie będziemy współpracować i podejmować wspólne działania, aby się uzupełniać.
     Po spotkaniu w Urzędzie Miejskim przedstawiciele Uniwersytetu w Kaliningradzie zwiedzali Elbląg. Zobaczyli między innymi placówki kultury, Stare Miasto i Centrum Sportowo - Biznesowe. Dziś (6 marca) delegacja zwiedzi Bibliotekę Elbląską, w której o godz. 11 uroczyście podpisane zostanie porozumienie dotyczące między innymi wspólnych działań w dziedzinie historii i nauk społecznych, w tym badań tożsamości mieszkańców, antropologii codzienności i uczestnictwa w kulturze mieszkańców współczesnego Elbląga i Kaliningradu, rewitalizacji obszarów miejskich, czy realizacji wspólnych przedsięwzięć wydawniczych.
oprac. A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama