UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Wykwalifikowani eksperci dobrym startem dla spółdzielni

 
Elbląg, Wykwalifikowani eksperci dobrym startem dla spółdzielni

– My tu nie mamy eksperta od wszystkiego, bo tak się nie da. Czasem potrzebni są specjaliści z tak wąskich dziedzin zawodowych, o których nam, pracownikom biurowym, się nie śniło! – mówi Katarzyna Ciszewska-Wojtas, doradca w Inkubatorze Przedsiębiorczości Społecznej w Elblągu. Bezpłatną pomoc doradców mogą tu dostać ci, którzy poważnie myślą o założeniu własnej firmy – spółdzielni socjalnej.

Temat spółdzielczości socjalnej w Elblągu pojawił się w 2009 roku, kiedy Stowarzyszenie ESWIP rozpoczęło swoją wieloletnią pracę związaną z utworzeniem i prowadzeniem Ośrodka Wspierania Inicjatyw Ekonomii Społecznej. Edukowanie i promowanie jeszcze przedwojennego sposobu na zatrudnienie daje dziś dobre, choć wciąż nie na dużą skalę, efekty w postaci tworzonych spółdzielni socjalnych, ale nie tylko. – W myśl naszej idei dawania wędki zamiast ryby, ze swoją ofertą wychodzimy nie tylko do bezrobotnych mieszkańców, ale także do organizacji pozarządowych – informuje Katarzyna Ciszewska-Wojtas. – Chcemy, żeby i one były bardziej przedsiębiorcze i nie oglądały się na pieniądze z Miasta czy z zagranicznych funduszy, ale potrafiły myśleć ekonomicznie i stwarzać sobie więcej możliwości na pracę.
      
       Wędka na wagę specjalistów
       – Czasem potrzebna jest jedna konkretna informacja, a czasem i szczegółowa wiedza czy pomoc w zaktualizowaniu biznesplanu – wylicza doradczyni Inkubatora. – Dlatego do każdej organizacji czy spółdzielni poszukujemy konkretnych osób, które w danej dziedzinie są specjalistami. Muszę przyznać, że to niełatwe zadanie, bo specjalizacji w poszczególnych dziedzinach działalności gospodarczej jest bardzo dużo, a zależy nam głównie na tych, którzy mają bardzo dobre kwalifikacje i potrafią dzielić się swoją wiedzą z początkującymi przedsiębiorcami.
       Kontakt z ekspertem odbywa się tu w zależności od potrzeb. Objęte wsparciem Inkubatora podmioty zgłaszają pracownikom ESWIP-u swoje problemy, a ci w następnej kolejności szukają rozwiązań w postaci specjalistów. Sama kadra też się kształci. Poza skończonymi szkoleniami z ekonomii społecznej i różnych jej aspektów, kilkoro pracowników kończy studia podyplomowe w tym zakresie, a także samodzielnie kształci się, by z wiedzą móc wychodzić naprzeciw oczekiwaniom elblążan.
      
       IPS jeszcze bardziej prospołeczny

       – Na razie w naszym Inkubatorze zaproponować możemy doradztwo specjalistyczne, czyli kontakt z doświadczonymi ludźmi biznesu. Swoją wiedzą dzielą się z tymi, którzy są na początku swojej drogi zawodowej związanej z prowadzeniem własnej firmy społecznej – dodaje Katarzyna Ciszewska-Wojtas. – W planach mamy poszerzenie oferty wsparcia dla spółdzielców. Dążymy do tego, żeby w naszej kadrze dostępny był również doradca biznesowy, jako nasz stały pracownik.
       Lista zadań takiego specjalisty byłaby długa. W pierwszej kolejności elbląski ośrodek stawia na umiejętność doradzania w zakresie m.in. tworzenia biznesplanu, strategii rozwoju przedsiębiorstwa społecznego, opiniowania projektów inwestycyjnych i studium wykonalności inwestycji. W kompetencjach doradcy leżałyby także analizy finansowe, ekonomiczne,  marketing i public relations oraz wiele innych. Słowem – osoba, która w dziedzinie nie dotyczącej bezpośrednio specjalizacji branżowej, byłaby w stanie wesprzeć przedsiębiorstwo na etapie rozkręcania biznesu.
      
       Inkubator tylko dla zdeterminowanych
       Inkubator, który utworzyło Stowarzyszenie ESWIP, finansowane jest z pieniędzy unijnych. Dlatego tym bardziej jego pracownikom zależy na tym, by włożona w niego złotówka przyniosła jak najwięcej korzyści. I choć darmowe porady to pokusa dla każdego ciekawskiego, nie każdy może z nich skorzystać. – Nasza oferta jest przede wszystkim dla tych, którzy wiedzą, czego chcą – wyjaśnia doradczyni elbląskiego IPS. – Każda grupa inicjatywna z pomysłem na biznes, wytrwała grupa, która ma już za sobą opracowanych wiele aspektów współpracy w zespole, może się do nas zgłosić po pomoc. Takim grupom w Inkubatorze pomagamy przejść do kolejnego etapu wspólnej pracy, czyli przygotowania i złożenia kompletnych dokumentów, umocnienia się formalnego i umiejętnościowego przed wyjściem na rynek pracy jako przedsiębiorstwo społeczne.
       Obecnie z elbląskiego Inkubatora Przedsiębiorczości Społecznej korzystają: Fundacja Dlaczego Pomagam, Elbląska Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości, Elbląska Spółdzielnia Socjalna „Wehikuł Czasu – Wikingowie, Słowianie, Bałtowie”, Stowarzyszenie Zachodniomazurska Lokalna Organizacja Turystyczna, Spółdzielnia Socjalna Ruczaj oraz Spółdzielnia Socjalna Zwiastun. Oprócz pomocy ekspertów, podmioty te mogą bezpłatnie korzystać z pomieszczeń biurowych i magazynowych.
      
       Inkubator Przedsiębiorczości Społecznej, ul. Związku Jaszczurczego 17, pok. 30, tel. 55 235 33 88, osoba do kontaktu: Katarzyna Ciszewska-Wojtas.
      
       IPS powstał w ramach projektu “OWIES – Ośrodek Wspierania Inicjatyw Ekonomii Społecznej w Elblągu”. Projekt realizuje Stowarzyszenie ESWIP ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
      
Jola Prokopowicz, Stowarzyszenie ESWIP
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Kolejna fala propagandy sukcesu dla naiwnych. OWIES nie zamierza nikomu w niczym pomóc. OWIES potrzebuje wpisów na kartach ze spotkań oraz osób zainteresowanych. Pomoc jest tylko dla Lojalnych Popieraczy Pana Prezesa Arkadiusza Jachimowicza. Klakier Prezesa dostanie wsparcie ma być tylko wierny bierny i ładnie się uśmiechać. Ma nie zadawać pytań i podpisywać listy. Ma nie mieć pomysłów bo Pan Prezes wie lepiej co i jak trzeba robić żeby zarobić. Dobrze że OWIES wspiera chociaż swoich. .. .Może będzie ich więcej. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  Mariusz Lewandowski(2012-11-16)
 • Mariuszu, przynudzasz :(
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  obserwant(2012-11-16)
 • i tak trzymaj Maniek niech naiwniacy dalej wierza w ten stek wymaginowanych bzduur o ktorych pisza w tym artykule. TRZYMAJ sie i dalej jedz z ta swolocza
 • i tacy cwaniacy - złodzieje dorabiają sie na publicznych pieniadzach za smieszne szkolenia a w POlsce 50 % ludzi zyje na skraju ubóstwa
 • a w usa murzynów biją. ..
 • Przerażające są te komentarze. Po pierwsze nie bardzo wiecie o czym mówicie a po drugie akurat w ESWIPie pieniądze są wydawane z pożytkiem dla społeczeństwa. Ale jak widać powyżej niektórzy niestety uwielbiają tylko narzekać.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  do malkontentów(2012-11-17)
 • "Obecnie z elbląskiego Inkubatora Przedsiębiorczości Społecznej korzystają: Fundacja Dlaczego Pomagam, Elbląska Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości, Elbląska Spółdzielnia Socjalna „ Wehikuł Czasu – Wikingowie, Słowianie, Bałtowie” , Stowarzyszenie Zachodniomazurska Lokalna Organizacja Turystyczna, Spółdzielnia Socjalna Ruczaj oraz Spółdzielnia Socjalna Zwiastun. " - bardzo by mnie zaciekawiły opinie ww przedsiębiorców-spółdzielców tym bardziej, że komentarze Pana Lewandowskiego są bardzo negatywne. A jeśli tak, ta na co idą nasze i unijne środki, jak są rozliczane? Szkolić za unijne pieniądze można bez przerwy, ale też bez skutku.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  zainteresawana(2012-11-17)
 • Wyjaśniam zatem że V SS Wiking dostała odmowę pomocy ze strony OWIES zarówno w zakresie sfinansowania polityki księgowej jak i w sprawie lokalu z braku sprawozdań z finansowych. .. Wskazane powyżej podmioty sa ściśle powiązane z OWIES bo zapewne profil ich działalności odpowiada Panu Jachimowiczowi i ma się czym Pochwalić. .. Super ale można w Elblągu stworzyć 1000 miejsc pracy w ramach rehabilitacji czy odtwórstwa historycznego ? Pewnie nie. .. Dlaczego w trakcie planowanie prac remontowych nie podjęto żadnych kontaktów ze spółdzielniami socjalnymi np z " FAM BUDEM " ? OWIES zachęca do stosowanie klauzul społecznych Prezydenta a gdy sam ma środki na prace remontowe powierza je firmie prywatnej ? Obsługę poligraficzną OWIES może prowadzić ZAZ na Bema ale nie prowadzi. .. .Pan Jachimowicz ma "swoich" i swoich wspiera publicznymi środkami i dobrze bardzo ale co z " nie swoimi " ? Nikt nie lubi krytyki ale to nie powód do dowolnego dysponowanie środkami publicznymi. .. .Dla Pana Jachimowicza społeczeństwo obywatelskie jest na tyle cenne na ile popiera jego pomysły i jego osobę. Ja do klakierów nie należę i za żadną pieniądze nie sprzedam swojego sumienia dlatego mówię co mi się nie podoba właśnie po to żeby następni mieli łatwiej i nie rozbijali się o te same rafy. Może jednak nikogo to nie interesuje ? Może szkoda czasu na narzekanie no tak przecież w Elblągu już nie ma bezrobocia, ,, Czeka 1000 wakatów z pensjami po 3000 zł. .. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Mariusz Lewandowski(2012-11-17)
 • Bardzo dobrze Panie Mariuszu, przynajmniej wiadomo jak to wygląda wszystko na serio bez całej propagandy i ściemy. Popieram i pozdawiam! Wanda Lis
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Wanda Lis(2012-11-17)
 • Czy V SS Wiking to nie jest czasem - V SS Panzer Division Wiking ? A czy jest w Elblągu organizacja o podobnym - nazewnictwie. Bo jestem ciekaw ? Bo chyba to nie są Skandynawowie.
 • V Spółdzielnia Socjalna Wiking - zadziwiające skojarzenie !
 • czytając wpisy "ręce mi opadają". .. .krytyka jest potrzebna- bo inspiruje do działania. .. .ale krytyka musi opierać się o prawdziwe fakty. .. .a tu SAME BZDURY I KŁAMSTWA. .. . bardzo mile panie z ESWIP-u, / OWIES/ pomagały mi przy formalnościach "zakładania" Elbląskiej Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości. jestem za to bardzo wdzięczny. zapraszam wszystkich do budynku przy ul Związku Jaszczurczego 17 pok 110.niech się przekonają, że "to działa" trzeba tylko chcieć, chcieć "coś robić"- a nie siedzieć na tyłku i narzekać, / chciałem napisać krytykować- ale jak wyżej. .. .to kalumnie a nie krytyka/. . Sławomir Sobieszczuk
Reklama