UWAGA!

Wymiana doświadczeń z policją holenderską

 Elbląg, Z policjantami z elbląskiej komendy spotkała się Irena de Ruig,
Z policjantami z elbląskiej komendy spotkała się Irena de Ruig, fot. nadesłana

Policjanci dzielnicowi oraz kryminalni z elbląskiej policji wzięli udział w szkoleniu dotyczącym handlu ludźmi oraz pracy przymusowej. Z funkcjonariuszami spotkała się Irena de Ruig – przedstawiciel policji holenderskiej z Oost-Nederland.

Policjantka dzieliła się swoimi spostrzeżeniami – uświadamiając policjantów, jakim problemem jest dziś zagadnienie handlu ludźmi oraz jak duże jest to zjawisko.
       Przymusowa praca, wykorzystanie seksualne, handel organami – to tylko niektóre formy handlu ludźmi, który jest aktualnym problemem nawet we współczesnej Europie. By zwrócić uwagę na zagrożenia związane z wyjazdami zagranicznymi i podejmowaniem tam pracy oraz zminimalizować ryzyko ich wystąpienia, policjanci z Warmii i Mazur organizują spotkania m.in. z Ireną de Ruig z holenderskiej Policji, poświęcone właśnie handlowi ludźmi i przestępstwom towarzyszącym temu zjawisku.
       Przestępstwo handlu ludźmi jest jedną z najcięższych zbrodni, uderzającą w wolność i poczucie godności. Według Biura Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości jest trzecim, po handlu bronią i narkotykami, najbardziej dochodowym przestępstwem na świecie i określany jest jako współczesna forma niewolnictwa, która może przybierać różne formy: wykorzystania seksualnego, pracy przymusowej, handlu organami, zmuszania do żebractwa lub przymusowego małżeństwa. Nowym przejawem tego procederu jest wykorzystanie ludzi do wyłudzania świadczeń socjalnych i zasiłków.
       Jak podkreśla Irena de Ruig – przedstawiciel policji holenderskiej z Oost-Nederland, która swoimi spostrzeżeniami podzieliła się z uczestnikami spotkania – świadomość tego, jakim problemem jest dziś zagadnienie handlu ludźmi jest niewielka:
       - Z przeprowadzonych ankiet wynika, że zaledwie 30% Polaków zdaje sobie sprawę z tego, że niewolnictwo we współczesnym świecie wciąż istnieje - mówi Irena de Ruig. - To jest duży problem. Ta świadomość jest większa u Holendrów. Tu o istnieniu takiego zjawiska wie 80% ankietowanych, ale zaledwie 8% dopuszcza możliwość występowania problemu handlu ludźmi w ich własnym kraju. I to też jest problem.
       Ze strony policjantów padały pytania o czas trwania postępowania przygotowawczego w Holandii w tego typu sprawach, a także o kary jakimi mogą zostać obłożone np. nieuczciwe firmy pośredniczące w zatrudnieniu osób za granicą.
      
podkom. Krzysztof Nowacki oficer prasowy KMP w Elblągu

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama