UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Wyremontują zabytkowy zegar

 
Elbląg, Kościół św. Bartłomieja
Kościół św. Bartłomieja (fot. Michał Skroboszewski)

Zabytkowy zegar wieżowy w kościele pod wezwaniem św. Bartłomieja w Pasłęku, wykonany w 1922 roku w fabryce słynnego zegarmistrza Johanna Friedricha Weule przejdzie remont. Uchwałę przekazującą dotację na ten cel podjęli podczas ostatniej sesji pasłęccy radni.

- Uchwałę przekazującą dotację dla parafii podjęli radni podczas sesji, która odbyła się 20 marca. Jest to 19.500 złotych  – informuje Damian Bereżanski, kierownik Referatu Organizacyjnego Urzędu Miejskiego w Elblągu.

Wieżowy zegar dla kościoła św. Bartłomieja wykonał w 1922 roku słynny zegarmistrz Johann Friedrich Weule. Fabryka J.F. Weule Bockenem została założona w 1836 roku, jej siedzibą było miasteczko Bockenem w Dolnej Saksoni. Firma bardzo szybko rozwinęła się dzięki wynalazkowi, którym był zegar nakręcany nie codziennie, ale raz w tygodniu. Zegary Weule znalazły się na wieżach wielu ratuszów miejskich, szkół i kościołów - między innymi właśnie w Pasłęku. Mechanizm zegara pasłęckiego kościoła został wykonany jak na ówczesne czasy bardzo nowatorsko. Godziny i półgodziny czasowe były wybijane na dzwonie, co stanowiło nie lada atrakcję dla ówczesnych mieszkańców. Zegar jest oczywiście wpisany do rejestru zabytków.

- Wymaga gruntowej naprawy i renowacji mechanizmu chodu, bicia godzin i półgodzin. Prace będą wykonane przez trzy lata. W 2020 roku będą polegały na sporządzeniu dokumentacji renowacji i konserwacji zegara, demontażu wszystkich części mechanizmu, oczyszczeniu tych elementów z zabrudzeń, regeneracji i ich konserwacji - czytamy między innymi w uzasadnieniu decyzji radnych o przekazaniu dotacji.

Na 2020 rok zaplanowano także montaż mechanizmu zegara na wieży oraz uruchomienie jednej tarczy wraz z wybijaniem godzin i półgodzin na dzwonie kościelnym. Całkowity koszt remontu w 2020 r. szacowany jest na 39 tys. zł.

 

daw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Reklama