UWAGA!

Wyremontują zabytkowy zegar

 Elbląg, Kościół św. Bartłomieja
Kościół św. Bartłomieja (fot. Michał Skroboszewski)

Zabytkowy zegar wieżowy w kościele pod wezwaniem św. Bartłomieja w Pasłęku, wykonany w 1922 roku w fabryce słynnego zegarmistrza Johanna Friedricha Weule przejdzie remont. Uchwałę przekazującą dotację na ten cel podjęli podczas ostatniej sesji pasłęccy radni.

- Uchwałę przekazującą dotację dla parafii podjęli radni podczas sesji, która odbyła się 20 marca. Jest to 19.500 złotych  – informuje Damian Bereżanski, kierownik Referatu Organizacyjnego Urzędu Miejskiego w Elblągu.

Wieżowy zegar dla kościoła św. Bartłomieja wykonał w 1922 roku słynny zegarmistrz Johann Friedrich Weule. Fabryka J.F. Weule Bockenem została założona w 1836 roku, jej siedzibą było miasteczko Bockenem w Dolnej Saksoni. Firma bardzo szybko rozwinęła się dzięki wynalazkowi, którym był zegar nakręcany nie codziennie, ale raz w tygodniu. Zegary Weule znalazły się na wieżach wielu ratuszów miejskich, szkół i kościołów - między innymi właśnie w Pasłęku. Mechanizm zegara pasłęckiego kościoła został wykonany jak na ówczesne czasy bardzo nowatorsko. Godziny i półgodziny czasowe były wybijane na dzwonie, co stanowiło nie lada atrakcję dla ówczesnych mieszkańców. Zegar jest oczywiście wpisany do rejestru zabytków.

- Wymaga gruntowej naprawy i renowacji mechanizmu chodu, bicia godzin i półgodzin. Prace będą wykonane przez trzy lata. W 2020 roku będą polegały na sporządzeniu dokumentacji renowacji i konserwacji zegara, demontażu wszystkich części mechanizmu, oczyszczeniu tych elementów z zabrudzeń, regeneracji i ich konserwacji - czytamy między innymi w uzasadnieniu decyzji radnych o przekazaniu dotacji.

Na 2020 rok zaplanowano także montaż mechanizmu zegara na wieży oraz uruchomienie jednej tarczy wraz z wybijaniem godzin i półgodzin na dzwonie kościelnym. Całkowity koszt remontu w 2020 r. szacowany jest na 39 tys. zł.

 

daw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama