UWAGA!

Wysoki sąd, wysokie oczekiwania

 
Elbląg, W nowym gmachu sądu rozprawy odbywają sie już od marca
W nowym gmachu sądu rozprawy odbywają sie już od marca (fot. Michał Skroboszewski

- Tu dzieją się rzeczy najważniejsze dla obywateli i mają oni prawo oczekiwać, że będzie się to odbywać w warunkach godziwych. Te bowiem świadczą o tym, jak państwo postrzega swoich obywateli – mówił podczas dzisiejszego (8 czerwca) uroczystego otwarcia nowego gmachu sądu w Elblągu wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak. Dodał również, że – jak budynek wysoki - liczy na jeszcze wyższą sprawność postępowań i lepszą jakość orzecznictwa. Zobacz zdjęcia.

Ponad cztery lata trwały prace związane z budową nowego gmachu sądu przy ul. Płk. Dąbka w Elblągu. To jeden z najwyższych i najbardziej nowoczesnych budynków Temidy w kraju (8 m wyżej sięga tylko SO w Tarnobrzegu). Rozprawy odbywają się w nim już od marca, ale dziś (8 czerwca) nastąpiło uroczyste otwarcie gmachu z udziałem wiceministra sprawiedliwości Łukasza Piebiaka.
       - To, że spotykamy się w takim miejscu i przy takiej okazji świadczy o tym, że państwo polskie jest państwem poważnym – podkreślał. - Niezależnie od tego, kto władzę sprawuje, kto wygrywa wybory to nieustanną troską powinno być to, żeby budynki sądowe świadczyły o poważnym traktowaniu obywateli. W Elblągu jest sąd najwyższy – no, może jeden z najwyższych w Polsce – chociaż nie jest instancją ostateczną – żartował wiceminister sprawiedliwości.
       „Długośmy na ten dzień czekali. Z nadzieją niecierpliwą w duszy” - słowami Jacka Kaczmarskiego posłużył się Leszek Mazur, przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa.
       - To dzień uroczystego podsumowania wysiłku wielu ludzi, wysiłku finansowego i organizacyjnego, czego efektem jest ten gmach, który będzie służył pracownikom, stronom. Został zbudowany ku satysfakcji całej społeczności lokalnej - podkreślał.
       Przy słowach uznania i zachwytach prezesowi Sądu Okręgowego w Elblągu Piotrowi Żywickiemu nie pozostało nic innego, jak zadeklarować: - Po tym, jak otrzymaliśmy takie wyposażenie i takie warunki pracy, równie wysoko [jak gmach – red.] podniesie się orzecznictwo, jak i szybkość postępowania.
       W nowym gmachu przy ul. Płk. Dąbka mieszczą się m.in. wydziały: cywilny, ksiąg wieczystych, rodzinny i nieletnich oraz pracy i ubezpieczeń społecznych. Budynek ma 12 kondygnacji nadziemnych i jedną podziemną, są w nim 343 pomieszczenia. Łączna powierzchnia netto to 8.822 m2, a kubatura obiektu - 38.164 m3. Nowy budynek jest miejscem zatrudnienia dla łącznie około 260 osób, w tym około 75 pracowników Sądu Okręgowego i około 185 pracowników Sądu Rejonowego.
       W dzisiejszej uroczystości wzięli udział m.in. przedstawiciele sądownictwa, władz wojewódzkich i miejskich, przedstawiciele policji, prokuratury oraz służb mundurowych.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama