UWAGA!

Wysokie notowania

Elbląski Wojewódzki Szpital Zespolony znalazł się na wysokich pozycjach w rankingach szpitali chirurgicznych, ginekologicznych i psychiatrycznych, jaki zamieszczono w ostatnim numerze tygodnika „Wprost”.

Ranking z numeru 45 to już trzecia część przewodnika po najskuteczniejszych – jak zapewnia „Wprost” - szpitalach w kraju. Dwa tygodnie temu ukazała się lista najlepszych oddziałów okulistycznych, otolaryngologicznych i ortopedycznych, a tydzień temu – urologicznych, kardiologicznych i kardiochirurgicznych.
     Do wyboru najlepszych placówek posłużyły opracowane przez uznanych – zapewnia tygodnik - specjalistów specjalne ankiety dotyczące „przede wszystkim skuteczności terapii w danej placówce”. Jako podstawę porównania wybrano zabiegi i schorzenia, których „leczenie najlepiej świadczy o profesjonalizmie placówki”.
     Druga ankieta zawierała pytania z zakresu zarządzania i pracy służby zdrowia – m.in. na temat zagrożeniu wystąpieniem zakażeń szpitalnych. I tak wśród dwudziestu szpitali, które najlepiej wykonują zabiegi chirurgiczne, szpital wojewódzki w Elblągu znalazł się na 7 pozycji po Śląskiej Akademii Medycznej, szpitalach uniwersyteckich: w Krakowie i w Łodzi, Centrach Onkologii - w Warszawie i Poznaniu, specjalistycznych klinikach chirurgicznych w Poznaniu i Zabrzu oraz opolskim Ośrodku Onkologii.
     W rankingach dotyczących poszczególnych zabiegów chirurgicznych Elbląg również znalazł się w pierwszej połowie stawki. Pod względem operowania głowy trzustki z dwunastnicą – na miejscu 10, podobnie – przy operacjach wycięcia odbytnicy, zaś za jakość operacji wycięcia żołądka – na miejscu ósmym.
     Jeśli chodzi o ginekologię, najlepsze polskie szpitale to: Centrum Zdrowia Matki Polki w Warszawie, Szpital Uniwersytecki w Krakowie i – Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu. Na kolejnych pozycjach rankingu znalazły się m.in.: Centrum Medyczne Damiana w Warszawie, Klinika Rozrodczości i Położnictwa Akademii Medycznej we Wrocławiu i Szpital Wojewódzki w Zielonej Górze. W zakresie poszczególnych rodzajów operacji ginekologicznych elbląski Wojewódzki otrzymał 4 miejsce – za leczenie zmian w piersiach, 11 – za rekonstrukcje przepony moczowo – płciowej i mocowaniu narządów rodnych kobiet przy ich wypadaniu i nieotrzymaniu moczu oraz 16 miejsce za usuwanie mięśniaków i zmian w trzonie macicy i 20 lokatę – za usuwanie zmian szyjki macicy.
     W sprawach psychiatrii Elbląg znalazł się na bardzo wysokiej drugiej pozycji – za warszawskim Instytutem Psychiatrii i Neurologii. Elbląska placówka o kilka punktów wyprzedziła Szpital Miejski w Dąbrowie Górniczej i placówki z Płocka, Międzybrodzia Żywieckiego, Ostrołęki, Łukowa, Sosnowca i Nowej Dęby.
AJ
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Gratulacje dla wszystkich lekarzy i zarządu szpitala.Pozostaje się cieszyć,że żyjąc w tak marnym kraju i tak nie mamy najgorzej.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  edziu gierek(2003-11-12)
 • Również bardzo serdecznie gratuluję NASZEMU Wojewódzkiemu Szpitalowi w Elblągu, a w szczególności lekarzom z Chirurgii Onkologicznej.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  egzegeta(2003-11-12)
 • GRATULUJĘ, i życzę aby ten sukces udało się przekuć na dalszy rozwój i pełne zadowolenie Pracowników! Ciekawe czy NFZ zamierza jakos wspierac najlepszych? (na odpowiedź chyba nie ma co liczyć:(
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  na szczęście zdrowy(2003-11-12)
 • Serdeczne gratulacje! Szczególnie gorąco pozdrawiam zespół znakomitych lekarzy i wspaniale panie pielęgniarki z oddziału neurologii.
 • Bardzo mila wiadomość - GRATULUJE- zwłaszcza dla obiektów geriatrycznych zabiegów, bo te właśnie czekają wszystkich Niektórych za parę dnia a innych za kilkadziesiąt lat - ale na pewno wszystkich. Dobrze rżną w tym naszym szpitalu, bo miedzy innymi w tej dyscyplinie prym wiodą nasze Białe Fartuszki.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  AborygenMiejscowy(2003-11-12)
 • oczywiście plus dla zespołu szpitala, ale po raz kolejny minus dla dziennikarzy Portelu. Znowu o wszystkim z opóźnieniem... Bo od kiedy wprost już leży w kioskach?
 • To najlepszy dowód, że chcieć to móc. To dobrze, że nie we wszystkim nasze miasto dołuje. Gratuluję pracownikom szpitala.
 • Szkoda ze nie napisali o panujacym w tym szpitalu GRONKOWCU
 • Jeśli chodzi o chirurgię i GINEKOLOGIĘ to wszystkim życzę szczęscia i zdrowia przed skorzystaniem zusług takich oddziałów. Z moich znojomych nikt nie był zadowolony, w przeciwieństwie do innych elbląskich szpitali. A przy okazji uwaga dla redagujących- czytałam Wprost i SPSZOZ w Elblągu jest lepszy od Wojewódzkiego w Ortopedii ( a to chyba wszyscy wiedzą) ale tej informacji nie zamieściliście...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Krystyna(2003-11-16)
 • Do Pani Krystyny. Być może przemawia przez Panią zazdrość, iż w W.Sz.Z. coś się dzieje i ludzie (pracownicy) sami starają się aby pacjent miał jak najlepsze warunki do powrotu do zdrowia, a niejednokrotnie do życia. Poza tym myślę, że jest Pani pracownikiem innej placówki sł. zdrowia w naszym mieście i dlatego taka zazdrość. Tak naprawdę wystarczy sprawdzić jak wyglądają chićby korytarze w naszych szpitalach i porównać gdzie bardziej boli oko! Kończąc, powiem Pani, że "jeszcze się taki nie narodził co by wszystkim dogodził"! Pozdrawiam.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  eLbLąŻaNiN(2003-11-17)
 • A co z Klebsiella pneumoniae?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Nermal(2003-11-17)
 • W WSzZ kładzie się b.duży nacisk na marketing,stąd akredytacje,wysokie oceny we wszelkiego rodzaju ankietach i rankingach.Jest to oczywiście zasługa dyrekcji tego szpitala i nie widzę nic zdrożnego w takiej działalności.Żeby zostać Miss trzeba niestety wystartować w konkursie,trzeba mieć sponsorów,odwagę,często tupet,a niekiedy brak samokrytycyzmu.Podobnie jest ze szpitalami-dlaczego Elblążanie leczą się w "Miejskim",skoro "Wojewódzki "jest najlepszy w Polsce?Reasumując, rankingi nie świadczą o niczym,a medialna,nieobiektywna ocena sytuacji,w tak szczególnych zagadnieniach jak opieka zdrowotna, wywołuje więcej szkody niż pożytku.To nie wybór między brzydszą a brzydką panną.Uwodzenie lokalnych polityków,radnych,prezydentów,marszałków,decydentów NFZ może jedynie zaszkodzić zdrowej i korzystnej dla pacjentów rywalizacji placówek służby zdrowia.Arbitrem tej rywalizacji mają prawo być tylko chorzy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Lekarz(2004-05-15)
Reklama