UWAGA!

Wyspa należy do Wikingów

 
Elbląg, Wikińska flota wpłynęła do Elbląga w południe, rozpoczynając X Międzynarodowy Festiwal Wikingów z Truso
Wikińska flota wpłynęła do Elbląga w południe, rozpoczynając X Międzynarodowy Festiwal Wikingów z Truso (fot. Michał Skroboszewski)

Bednarz, kołodziej albo jubiler, którzy uchylają rąbka tajemnicy rzemiosła. Dwie łodzie, a wraz z nimi człowiek, który od 50 lat odtwarza kulturę skandynawskich wojowników. Oprócz tego gry i zabawy historyczne, nauka wiosłowania, konkursy plebejskie, turnieje walk i wiele innych. Elbląską Wyspę Spichrzów opanowali Wikingowie, którzy przybyli tu z różnych zakątków kraju i nie tylko. Zobacz więcej zdjęć.

Tegoroczny, X Międzynarodowy Festiwal Wikingów z Truso, odbywa się pod hasłem "Powrót floty Jarmeryka".
       - W tym roku obchodzi ona 50-lecie. Tu niedaleko, na jeziorze Narie blisko Morąga, grupa młodych chłopców zaczęli "bawić się" w Wikingów, co przerodziło się w poważne działanie – opowiada Wojciech Ławrynowicz, założyciel Elbląskiej Spółdzielni Socjalnej „Wehikuł Czasu”, organizator festiwalu. 
       Jarmeryk, czyli Marek Szabliński, to legenda ruchu Wikingów w Polsce i założyciel floty. Jego przygoda, która z czasem stała się sposobem na życie rozpoczęła się w 1968 r. Studiował wtedy polonistykę na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, był w grupie tych, którzy wybierali się na demonstrację do Warszawy. W stolicy próbowała go zatrzymać SB, udało mu się jednak uciec. Jedynym wyjściem był przymusowy urlop dziekański oraz powrót w rodzinne strony, w tym czasie zaczęła się jego pasja. Najpierw przerobił łódź rybacką i wystylizował ją na wikińską – pływał nią, wraz z grupą innych zapaleńców, na jeziorze Narie niedaleko Morąga oraz zamieszkał na tamtejszej Wyspie Duchów. Parę lat później zbudował pomniejszoną replikę łodzi z Oseberg.
       - To była pierwsza rekonstrukcja w Polsce, a dziewiąta w czasach nowożytnych – opowiadał Marek Szabliński, podczas pierwszego (7 lipca) dnia Festiwalu Wikingów w Elblągu.
       W trakcie tych kilkudziesięciu lat flota Jarmeryka przepłynęła całą Wisłę kilkukrotnie. Oprócz tego pływała również Bugiem, jest także popularna na Wolinie. We władaniu ma kilka łodzi, które są replikami skandynawskich oryginałów.
       Do Elbląga flota przypłynęła dwiema z nich. "Morąg" to kopia jednej z jednostek znalezionych w pobliżu duńskiego Roskilde.
       - Ma ona 13 ław wioślarskich, może na niej wiosłować 26 osób na raz – opowiadał Jarmeryk.
       Dlaczego taka nazwa?
       - W Morągu wszystko się zaczęło. Tam się urodziłem i pływałem, najpierw w harcerskich drużynach wodnych, a później samodzielnie – dodał.
       Druga – "Świętosława II" – jest mniejsza i ma osiem wioseł.
       - Została tak nazwa dla uczczenia siostry Bolesława Chrobrego, która była matką i żoną, jako Sygryda, królów skandynawskich – wyjaśnił Marek Szabliński.

  Elbląg, Marek Szabliński - Jarmeryk
Marek Szabliński - Jarmeryk (fot. Michał Skroboszewski)

Wikińskie okręty to nie jedyna atrakcja tegorocznego Festiwalu, który odbywa się na Wyspie Spichrzów, w pobliżu Młodzieżowego Domu Kultury. Można tam również znaleźć sporą grupę ludzi z pasją – odtwórców historycznych m.in. z Torunia, Słupska, Grzybowa czy Kwidzyna, a także z Kaliningradu. Wśród nich jest Zbigniew Kochel z grupy odtwórczej Fladdermus Hird.
       - Przyjechaliśmy z okolic Łodzi, z Pajęczna. Obecnie odtwarzamy stragan jubilera i nożownika z okresu wczesnego średniowiecza, z pokazem wyrobu najprostszej biżuterii. Przedstawiamy również strój rzemieślnika – opowiadał. - Ci, którzy odwiedzą nasz stragan mogą wybić monetę – denar Bolesława Chrobrego z okresu, gdy był on jeszcze księciem. Będzie można również przysiąść i zobaczyć, jak to się robi, bo wbrew pozorom to nie jest tylko takie "przyłożenie i klepnięcie młotkiem". Trzeba wiedzieć, jak to zrobić, z jaką siłą.
       Pierwszy dzień Festiwalu zakończy Bursztynowe Firshow - ogniste wybuchy. Początek o godz. 20. Natomiast w niedzielę (8 lipca) Wikingowie zapraszają od godz. 12. 
      
       Niedziela 8 lipca 
       12:00 - Turniej indywidualny wojowników
       14:00 - Toczenie głazów dla Kormaka
       14:30 - Spacer z przewodnikiem po obozie wikingów
       15:00 - Konkursy plebejskie dla publiczności
       16:00 - Walki wojowników - Kręgi Zdrady i Honoru
       16:30 - Scenka historyczna - potyczka łodzi wikingów
       17:00 - Zakończenie Festiwalu
      

Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl jest patronem medialnym festiwalu
mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama