UWAGA!

Wystawa, msza, wieńce i kwiaty

2014-08-19
Aktualizowany 2014-08-28 11:25
 
Elbląg, Uroczystości odbęda się, jak w poprzednich latach, pod Pomnikiem Ofiar Grudnia 1970,
Uroczystości odbęda się, jak w poprzednich latach, pod Pomnikiem Ofiar Grudnia 1970, fot. WS (arch. portEl.pl)

W piątek, 29 sierpnia będziemy obchodzili 34. rocznicę podpisania porozumień sierpniowych. W Elblągu obchody rozpoczną się o godz. 17.30 od otwarcia wystawy poświęconej śp. Lechowi Kaczyńskiemu.

Wystawa pt. „Warto być Polakiem” poświęcona pamięci Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego będzie się znajdowała przy Ratuszu Staromiejskim. Następnie o godz. 18 w katedrze pw. Św. Mikołaja zostanie odprawiona uroczysta Msza św. Około godz. 18.50 uczestnicy uroczystości przemaszerują pod Pomnik Ofiar Grudnia 1970, gdzie od godz. 19.15 rozpoczną się główne uroczystości – przemówienia okolicznościowe oraz złożone zostaną kwiaty i wieńce.
      
       O wystawie
       Podstawową bazą dokumentacyjną, na której oparto wystawę, są najistotniejsze i najbardziej charakterystyczne fragmenty przemówień, wykładów, listów i wywiadów Lecha Kaczyńskiego z lat 2005-2010, opatrzonych fotogramami z okresu prezydentury. Ekspozycja ukazuje również dzieciństwo, okres działalności niepodległościowej w PRL oraz pozostałe etapy działalności publicznej śp. Lecha Kaczyńskiego, do momentu zaprzysiężenia na urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 23 grudnia 2005 roku.
       Wystawa obrazuje sposób myślenia Prezydenta o najważniejszych dla Polski sprawach, przedstawiając katalog wartości, do których się odwoływał oraz wskazywane przezeń cele i zadania.
       Ekspozycja, podobnie jak wcześniej opublikowana książka „Warto być Polakiem”, zachęca do refleksji nad myślą polityczną Lecha Kaczyńskiego - właśnie dzisiaj, będąc naszą wspólną spuścizną, ukazuje jak trafne i aktualne jest przesłanie myśli Lecha Kaczyńskiego w czasach niepewnych dla Polski i całej Europy.
       Celem wystawy jest refleksja nad niemającym precedensu dramatem państwa, tragicznie przerwaną prezydenturą oraz utratą elit państw. Projekt jest przede wszystkim przesłaniem dla potomnych, ocaleniem od zapomnienia i przemilczenia. Jest także propozycją dla Rzeczypospolitej, dla młodych pokoleń Polaków - dla nas była i pozostanie inspiracją i źródłem nadziei.
       W naszym przekonaniu najlepszym wprowadzeniem do wystawy są słowa Macieja Łopińskiego, Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta RP. Cytat ów umieszczony został na otwierającej ekspozycję planszy: „10 kwietnia 2010 roku, w dniu tragicznej katastrofy pod Smoleńskiem, prezydentura Lecha Kaczyńskiego została nagle przerwana. Lech Kaczyński to pierwszy prezydent niepodległej III Rzeczypospolitej, o którym okrutny los każe nam mówić już tylko w czasie przeszłym. To zobowiązuje - nie tylko do szacunku wobec Zmarłego, ale tez do podjęcia refleksji nad jego spuścizną. My wszyscy - i ci, którzy prezydenta popierali, współpracowali z nim, podzielali jego wizję państwa, i ci, którzy zachowywali krytyczny dystans i wchodzili z prezydentem spór - mamy dziś szansą odkryć tę prezydenturę. Mamy szansę oddać jej Sprawiedliwość i, niezależnie od dzielących nas naturalnych różnić, uznać ją za wspólne dobro naszego odrodzonego państwa.
       Okażemy szacunek nie tylko zmarłemu prezydentowi, ale także i Polsce i sobie nawzajem, jeśli postaramy się zobaczyć tę tragicznie przerwaną prezydenturę jako propozycję dla Rzeczypospolitej. Propozycję, która płynęła z poważnego namysłu i uczciwych intencji.”
       Maciej Chojnowski - autor wystawy. Rocznik 1965, ukończył studium technik teatralno-filmowych w Łodzi, w latach 1986-91 studiował w Pradze - absolwent wydziału fotografii Praskiej Akademii Filmowej. W latach 1992-2004 współpracował z wiodącymi magazynami prasy kolorowej na polskim rynku wydawniczym. Był osobistym fotografem Prezydenta RP śp. Lecha Kaczyńskiego.
      
Monika Borzdyńska, Rzecznik prasowy w Biurze Prezydenta Miasta
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Permanentna kampania wyborcza p. Wilka. Chyba te dążenie do władzy odbije się panu Wilkowi czkawka.
 • Bardzo charakterystyczne i ordynarne, ,Spieprzaj dziadu " , jak mowil Kaczynski do emeryta koniecznie powinno być umieszczone na tej wystawie, co w ogole Elblag ma wspólnego z tymi Kaczorami, no tak Wilk musi się Jarkowi pucować ala prezes prędzej czy później go wykiwa, oby już ten pis i moherowe berety zniknely na zawsze z tego miasta, jset szansa pozbyć się tej zarazy w pazdzierniku
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  3
  lokalnapatriotka(2014-08-20)
 • Wiele razy pytałem różne osoby o sukcesy prezydentury L. Kaczyńskiego i. .. .. zazwyczaj słyszałem w odpowiedzi bla, bla, bla. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  1
  BZK3699(2014-08-20)
 • Ś. P Prezydent RP Lech Kaczyński był jednym z najwybitniejszych polskich polityków w historii. Dbał o podmiotowość państwa polskiego i kreował politykę zagraniczną. Był szkalowany za życia i robi się to również po jego śmierci. Ważne że obecny Prezydent Elbląga Jerzy Wilk dba o zachowanie dziedzictwa i edukację historyczną. Tym bardziej że Lech Kaczyński podobnie jak Jarosław był mocno związany z naszym miastem.
 • Obama poklepał go po plecach i mamy, ,samostijnoj ukkrainu, ,. .. .. oby nie było wojny. .. a swoją droga to gdzie podziały się ideały, nadzieje, ,, gorące bułeczki, ,. .. .i, ,cudny kapitalizm, ,. .. bo chyba nie przy śmietnikach. .. .obstawionych przez, ,zawodowców, ,. .. .. czas chyba zadać to pytanie, a nie wozić się z kolejnym kandydatem na, ,świetego, ,. .. .
 • Jak Kaczor cały czas mówił że Ruscy to wróg z pierwszej linii dla Polski i latał do Gruzji to Tuskowy pomiot naśmiewał się a teraz ze strachu na kolanach błaga o pomoc NATO który dla dobrych stosunków z Putinem palcem nie ruszy. W rozmowach Ukrainy z Rosją olano Tuska Sikorskiego i innych błaznów śmierdzącym moczem zapraszając Francje i Niemcy do rozmów. Teraz niech jeszcze sprzedadzą broń Ukraińcom to Putin zmieni się w Stalina dla Polaków.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  2
  Rusycysta(2014-08-28)
Reklama