UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

XIX Elbląska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę

 
Elbląg, XIX Elbląska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę
fot. arch. portEl

W czwartek (28 lipca) wyrusza spod katedry elbląskiej XIX Elbląska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Msza św. na rozpoczęcie Pielgrzymki odbędzie się o godz. 7. rano w katedrze św. Mikołaja. Najdłuższą trasę do pokonania, bo aż 517 km, mają pątnicy z Nowego Dworu Gdańskiego, którzy na szlak wyruszają w środę. Najkrótszą drogę przejdą pielgrzymi z Iławy, mający do pokonania 412 km.

Pielgrzymka Elbląska to już niemal 20 lat budowania własnej tradycji pątniczej. Wcześniej grupy wchodzące w skład obecnej pielgrzymki Elbląskiej stanowiły część składową pielgrzymki Warmińskiej. Sytuacja uległa zmianie w roku 1993, kiedy po utworzeniu diecezji elbląskiej wyruszyła na szlak, nieposiadająca jeszcze wówczas własnej trasy, I Elbląska Piesza Pielgrzymka na Jasna Górę, która po drodze połączyła się z pątnikami z Warmii.
       Od 1996 r. pielgrzymka Elbląska posiada własną trasę, która w pierwszych dniach ma charakter promienisty, co oznacza, że grupy wyruszające z różnych miast i parafii naszej diecezji idą początkowo oddzielnie, aby 1 sierpnia spotkać się w Kruszynach koło Jabłonowa Pomorskiego.
       Na Jasną Górę pielgrzymka wejdzie w poniedziałek, 11 sierpnia ok. godz. 18.30. O godz. 19 w kaplicy Cudownego Obrazu odprawiana jest msza św. Na zakończenie, w nocy pielgrzymi uczestniczyć będą w czuwaniu modlitewnym przed obrazem Czarnej Madonny.
      
       Wakacje z modlitwą
      
W czasie wspólnej wakacyjnej wędrówki, pątnicy odwiedzają miejsca związane z historią, odmawiają różaniec, śpiewają, uczestniczą we mszy św. i korzystają z sakramentu pokuty. Nawiązane podczas wspólnych trudów znajomości często trwają później całymi latami. Trasę, którą codziennie przemierzają, będzie można obserwować on-line, dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii oraz współpracy telefonii komórkowej Plus z portalem Opoka, na stronie pielgrzymki.opoka.org.pl. Dzięki Wirtualnej Mapie Pielgrzymek zobaczymy, w jakim tempie pielgrzymi przesuwają się w kierunku Jasnej Góry. Jest to możliwe dzięki sygnałowi komórki umieszczonej w kieszeni jednego z pielgrzymów, która będzie lokalizowana dzięki tzw. triangulacji, czyli sygnałowi odbieranemu przez trzy stacje nadawcze, pozwalającemu z dużą dokładnością określić, gdzie znajduje się określona grupa w danej chwili.
       W tym roku będzie można też śledzić zdjęcia i wpisy do mikrobloga oraz dodawać zdjęcia do galerii pielgrzymki poprzez wysłanie mms-a na numer +48661004224 wpisując na początku tematu kod: p30.
       Trzymajmy kciuki za wszystkich elbląskich pielgrzymów, aby dotarli do celu swej wędrówki i wrócili do domu cali i zdrowi.
      
mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama