UWAGA!

Z archiwum Muzeum Stutthof

2009-05-07
Aktualizowany 2009-05-12 02:51
Elbląg, Muzeum Stutthof dysponuje bogatym archiwum, w którym przechowywane są dokumenty obozowe
Muzeum Stutthof dysponuje bogatym archiwum, w którym przechowywane są dokumenty obozowe (fot. nadesłane)

We wtorek 12 maja o godz. 17.30 odbędzie się kolejne spotkania w kawiarence historycznej Clio w elbląskim muzeum. Przedmiotem rozmów będą archiwalia Muzeum Stutthof. Organizatorzy zapraszają szczególnie nauczycieli historii oraz uczniów, a także byłych więźniów hitlerowskiego obozu. Wstęp na spotkanie jest wolny.

W tym roku mija 70. rocznica wybuchu II wojny światowej. Obchody tego wydarzenia to nie tylko okazja do przypomnienia militarno-politycznych aspektów lat 1939-1945. Szczególne upamiętnienie winno dotyczyć najciemniejszych kart ostatniej wojny, którymi były m.in. nazistowskie obozy koncentracyjne. W naszym regionie takim miejscem był obóz w Stutthof, z całym systemem rozsianych podobozów „pracy”, w tym wielu funkcjonujących na terenie samego Elbląga.
     Muzeum Stutthof w Sztutowie to nie tylko pomnik-miejsce upamiętniające martyrologię wielu tysięcy więźniów. Funkcjonuje przy nim bogate archiwum, gromadzące dokumentację obozową, pamiątki po więźniach. Duża część zespołu została wytworzona w okresie powojennym - są to głównie relacje byłych więźniów. Wielu z nich po wojnie osiadło w naszym mieście.
     Spotkanie i prezentację samego archiwum, wybranych przykładów dokumentów poprowadzi pracownik Działu Dokumentacji Muzeum Pani Bogusława Tartakowska.
     - Zachęcamy serdecznie wszystkich zainteresowanych do udziału w nim, zwłaszcza nauczycieli historii i uczniów – zaprasza Piotr Adamczyk z elbląskiego muzeum. - Może znajdą się także byli więźniowie lub członkowie ich rodzin, którzy chcieliby podzielić się swoimi wspomnieniami lub posiadanymi dokumentami. Muzeum Stutthof stale prowadzi działalność dokumentacyjną, będzie okazja, aby nawiązać bezpośredni kontakt z jego pracownikami obecnymi na spotkaniu. Muzeum Stutthof posiada także niezwykle interesujący program edukacyjny, z którym także będzie można się zapoznać podczas spotkania w kawiarence Clio – dodaje.
     Organizatorami spotkania jest Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Elblągu oraz Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu.
oprac. A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama