UWAGA!

Z barszczem nie ma żartów

 
Elbląg, Barszcz Sosnowskiego usuwany jest przy zachowaniu szczególnych środków ochrony osobistej
Barszcz Sosnowskiego usuwany jest przy zachowaniu szczególnych środków ochrony osobistej (fot. nadesłana)

Służby miejskie otrzymują informacje o miejscach, w których zauważono barszcz Sosnowskiego. Roślina została już usunięta m.in. z działek i nieużytków na terenie Elbląga oraz z pobocza drogi prowadzącej na Jelenią Dolinę. Nie były to kilkumetrowe okazy na miarę tych pokazywanych w ogólnopolskich wiadomościach, niemniej jednak wciąż niebezpieczne.

Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz Straż Miejska w Elblągu od 3 lipca do 23 lipca otrzymało 22 zgłoszenia możliwych lokalizacji występowania barszczu Sosnowskiego na terenie miasta. Wszystkie zgłoszenia zostały sprawdzone przez patrol Straży Miejskiej i kierownika Referatu Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego a w przypadku, gdy istniała wątpliwość czy dana roślina jest barszczem Sosnowskiego, podejmowano konsultacje z pracownikiem Referatu Ochrony Środowiska UM.
       - Na terenach miejskich ujawniono 14 sztuk roślin, w sumie w czterech lokalizacjach: droga na Jelenią Dolinę, działka przy Energa-Operator Al. Piłsudskiego, na nieużytkach w rejonie mostu kolejowego/Unii Europejskiej oraz na nieużytkach znajdujących się na działce prywatnej - wylicza Łukasz Mierzejewski z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Elblągu. - Jedna roślina, znajdująca się w centrum miasta, została wcześniej dodatkowo oznakowana. Prowadzona przez Zarząd Zieleni Miejskiej pielęgnacja terenów zielonych miasta nie pozwala na wzrost niechcianej roślinności - zapewnia urzędnik. - Zlokalizowane osobniki barszczu Sosnowskiego nie miały możliwości wzrostu do wielkości znanych z przekazów medialnych. tj. 2-4 metrów.
       Z uwagi na fakt, że sok kaukaskich barszczy zawiera związki uwrażliwiające organizm - głownie skórę ludzi i zwierząt – na działanie promieni słonecznych, stwarzając możliwość wystąpienia poparzeń, a przez to zagrożenia dla zdrowia, Referat Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego zlecił doraźne usunięcie roślin. Akcję usuwania roślin zrealizowano zgodnie z wytycznymi dotyczącymi zwalczania barszczu Sosnowskiego i barszczu Mantegazziego na terenie Polski, przy zachowaniu szczególnych środków ochrony osobistej.
       Na terenach prywatnych, nieużytkach, zlokalizowano dalsze rośliny. Wystosowano pismo do właściciela terenu z informacją o potwierdzonym fakcie wystąpienia barszczu Sosnowskiego, zagrożeniu jaki stanowią rośliny oraz konieczności usunięcia przy zachowaniu daleko idących środków ochrony osobistej.
      
oprac. A na podst. inf. UM w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama