UWAGA!

Z drzewa można czytać jak z książki (Opowieści z lasu, odc. 51)

 
Elbląg, Z drzewa można czytać jak z książki (Opowieści z lasu, odc. 51)
Fot. Janko, Fotka Miesiąca, styczeń 2011

- Leśnictwo to bardzo szeroka i zróżnicowana dziedzina wiedzy - mówi Jan Piotrowski z Nadleśnictwa Elbląg. I dodaje, że w jej obrębie można wyróżnić wiele zawodów. Jednym z nich jest brakarz. To osoba, która szacuje jakość oraz ilość drzew, które można wyciąć, a także klasyfikuje surowiec. Mierzy go, ocenia jakość oraz przydatność, wyznacza miejsca przerzynki, czyli poprzecznego przepiłowania drewna. 

- W leśnictwie brakarze zazwyczaj zajmują się najcenniejszymi drzewami to znaczy takimi, które przeznaczane są na przykład do fabryki sklejki czy okleiny. Drewno o takim przeznaczeniu musi być wyjątkowej jakości i musi posiadać jak najmniej wad - objaśnia tajniki tego zawodu Jan Piotrowski. - W celu określenia ich jakości brakarze odwiedzają miejsca, gdzie rosną najbardziej pożądane drzewa i określają ich jakość jeszcze przed wycięciem w oparciu o zewnętrznie widoczne objawy.
       Wysokiej klasy specjaliści są w stanie określić po oględzinach pnia, co „dzieje" się w jego środku.
       - Określają czy drewno jest proste czy nie ma w nim na przykład sęków, guzów, róż, pęknięć, skrętów włókien, czy nie było w przeszłości uszkadzane mechanicznie lub na przykład palone. Z pnia potrafią czytać jak z książki - wyjaśnia leśnik. 
       Dzięki takiemu działaniu z puli drzew, które przeznaczone są do wycinki, możliwe jest wyselekcjonowanie tych najbardziej wartościowych, z których powstaną na przykład instrumenty czy fornir wykorzystywany w przemyśle meblarskim.
mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama