UWAGA!

Z miłości do Elbląga zbudował makietę XVII-wiecznego miasta

 Elbląg, Hans Joachim Pfau pracował nad makietą XVII-wiecznego Elbląga 2 300 godzin. Zadbał o każdy szczegół zabudowy
Hans Joachim Pfau pracował nad makietą XVII-wiecznego Elbląga 2 300 godzin. Zadbał o każdy szczegół zabudowy (fot. WS)

To typowy, piękny stan zabudowy Elbląga w XVII wieku, wykonany z 200-letniego drzewa lipowego. Setki kamieniczek, układ ulic zgodny z planem z 1635 r., ale i tereny zielone oraz trakty wodne. Tak prezentuje się makieta, którą specjalnie dla swojego miasta rodzinnego wykonał Hans Joachim Pfau. Będzie ona pomocna w edukacji historycznej kolejnych pokoleń elblążan. Uroczyste przekazanie makiety odbyło się dziś (6 czerwca) w Ratuszu Staromiejskim. Zobacz fotoreportaż.

Hans Joachim Pfau urodził się w 1935 r. w Elblągu. Swoje miasto rodzinne musiał opuścić po zakończeniu II wojny światowej i od 1947 r. mieszka w Niemczech. Stale jednak utrzymuje kontakty z Elblągiem. Jego pasją jest historia tego miasta i kolekcjonowanie starych, elbląskich pamiątek m.in. druków, rękopisów, klejnotów bibliofilskich. Z własnych środków wydał siedem książek (na temat monet elbląskich - posiada ich największą na świecie kolekcję; na temat flag, pieczęci, herbów Elbląga; pieśni ludowych i malarza Harrego Schulza).
       Niemiecki gość odwiedza nasze miasto regularnie, a każda jego wizyta wzbogaca elbląskie Muzeum o nowe, ciekawe obiekty. Hans Joachim Pfau przekazał m.in. do muzealnej biblioteki około 150 katalogów aukcyjnych monet (polskich i niemieckich). Ponadto Muzeum otrzymało album prac Bertholda Hellingratha - doskonałego grafika urodzonego w Elblągu oraz dwa wyjątkowo cenne dokumenty. Pierwszy to mapa Elbląga i okolic z 1901 roku, a drugi to oryginalny akt chrztu z kościoła św. Mikołaja zaopatrzony w pieczęć kościelną i datowany na 1845 rok. Natomiast wykonane przez Hansa Joachima Pfau makiety i modele statków pomagają w uczeniu historii młodego pokolenia elblążan.
       W 2012 r. Hans Joachim Pfau przekazał ówczesnemu prezydentowi Grzegorzowi Nowaczykowi własnoręcznie wykonaną z drzewa lipowego płaskorzeźbę. Przedstawia ona herb naszego miasta, używany na pieczęciach do XVIII wieku.
       Hans Joachim Pfau odwiedził wówczas Muzeum Archeologiczno-Historyczne i podczas tej wizyty spotkał się z młodzieżą, która podziwiała podarowane przez niego eksponaty. Wówczas narodziła się pewna myśl…
       - Młodzi przyznali, że brakuje makiety, która dałaby obraz Elbląga sprzed wieków – mówił dziś Hans Joachim Pfau. – Postanowiłem więc ją wykonać.
       Wykorzystując swoją wiedzę historyczną oraz umiejętności stolarskie przez 2 300 godzin tworzył XVII-wieczny Elbląg w miniaturce, w skali 1:300. Dziś makietę o kilkunastometrowej powierzchni przekazał elblążanom.

  Elbląg, Hans Joachim Pfau wraz z żoną Ilse (na zdj. widoczny herb Elbląga używany do XVIII w. wykonany z drzewa lipowego)
Hans Joachim Pfau wraz z żoną Ilse (na zdj. widoczny herb Elbląga używany do XVIII w. wykonany z drzewa lipowego)


       Uroczystość odbyła się w Ratuszu Staromiejskim. Wziął w niej udział oczywiście Hans Joachim Pfau wraz z żoną Ilse. Wyraźnie poruszony i szczęśliwy dziękował swoim przyjaciołom m.in. Małgorzacie Gizińskiej z Muzeum Archeologiczno-Historycznego oraz Lechowi Słodownikowi, elbląskiemu historykowi.
       Na sali obecni byli także goście z Niemiec – dawni elblążanie, głównie mieszkańcy Pangritz-Kolonie (dzisiejszej Zawada); makieta nie powstałaby bowiem bez ich wsparcia finansowego. Obecny był również konsul Hans Rainer Ess z Konsulatu Generalnego Niemiec w Gdańsku. Wśród gości była też wicemarszałek województwa warmińsko – mazurskiego Anna Wasilewska, a w imieniu władz Elbląga dar przyjął Marek Bojarski: - Dziś Elbląg powinien być dumny z takich ludzi, jak pan Pfau. Jest on przykładem na to, że miłość i przywiązanie do małej ojczyzny nigdy nie wygasa. Bycie elblążaninem niekoniecznie musi wiązać się z miejscem zamieszkania. Makieta Elbląga sprzed czterech stuleci to dla nas ogromna wartość – zapewnił Marek Bojarski. – Po pierwsze, będzie najjaśniejszym punktem w Ratuszu Staromiejskim, po drugie zaś ma wartość historyczną i edukacyjną dla młodego pokolenia.
       Opiekę nad makietą sprawowało będzie Muzeum Archeologiczno – Historyczne w Elblągu.
       - Należy docenić wysiłek osoby prywatnej, związanej z miejscem urodzenia, czyli z Elblągiem, która nie ustaje w wysiłkach, by dla tego miasta robić jak najwięcej – przyznała Wiesława Rynkiewicz – Domino z Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu. - Ta makieta jest wielkim gestem narodzonym z emocji. Daj Boże, by większość elblążan tak mocno czuła się ze swoim miastem związana, jak Hans Joachim Pfau. Niewątpliwie makieta ma wartość edukacyjną – dodała - bo przy makiecie łatwiej coś o dawnym mieście, o jego historycznym centrum opowiedzieć .
       Póki co, makieta będzie eksponowana w Ratuszu Staromiejskim, bo w Muzeum trwają prace modernizacyjne związane z projektem „Muzea ponad granicami”.
       - Tu będziemy prowadzić zajęcia edukacyjne, także te w okresie wakacyjnym – zapowiedział Tomasz Gliniecki z MAH.
       W sali Ratusza Staromiejskiego, jako uzupełnienie historycznej lekcji, w gablocie umieszczony został Plan Elbląga od strony wschodniej, ze Wzgórza św. Anny przy obecnej ul. Traugutta, z 1635 r. (miedzioryt kolorowany); a także akwarela z kroniki G. Gotscha przedstawiająca Bramę Kowalską z mostem zwodzonym nad fosą miejską oraz rysunek (kopia) z 1779 r. przedstawiający Wyspę Spichrzów na lewym brzegu rzeki Elbląg.
      

A

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • I w ten sposób powinno się odbudować Elbląg. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  SąsiadMateusz(2013-06-06)
 • Popieram konkretny wpis pierwszy na dodatek DLACZEGO nie ma koło Katedry zbudowanej na stałe miniatury Starówki to by była atrakcja. Jest zbudowany wzór- plansza to wystarczy zbudowac.
 • Bardzo dobra idea. Popieram i chętnie zobaczę na żywo. Tylko co tam robił Nowaczyk? bezwstydny jeszcze zasiadł w pierwszym rzędzie.
 • Swietna sprawa. Dziekujemy p. Pfau! Przy okazji gdzie mozna nabyc taki krawat, jaki darczynca mial na uroczystosci? Wie ktos? Z gory dziekuje za informacje
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  Elblazanin.(2013-06-06)
 • Bardzo mnie zastanawia obecność naszych byłych rządzących Nie mają wstydu pokazywać jeszcze gęby?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  alex cross(2013-06-06)
 • szanowny Pan z Niemiec zapewno oniemiał jak zobaczył rozorany i zdemolowany Elbląg. Ile można się babrać z takimi remoncikami?! A może przypomniał mu się 1945 bo ulice wyglądają identycznie jak w owych dniach?. .. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  zgred79(2013-06-06)
 • No właśnie; ) a co to w pierwszym rzędzie robią pan Wcisła i Nowaczyk ? Co to teraz za figury ?
 • Jako Elblążanin bardzo Panu dziękuję za zaangażowanie oraz kolejny podarunek. Fajnie że są jeszcze tacy ludzie:). Życzę wszystkiego dobrego!:)
 • Super koniecznie muszę się przejść do Ratusza na stare miasto i zobaczyć !!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  balu17(2013-06-07)
 • Szacuneczek dla tego pana :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  Polski Anarchista(2013-06-07)
 • a ja sie pytam co tam robili ci odwolani nieudacznicy:czyzyk, wcisla i nowaczyk. Dlaczego ci panowie dalej reprezentuja elblaskie elyty? Jako elblazanin nie zycze sobie aby takie osoby reprezentowaly moje miasto! co jeszcze musimy zrobic aby nowaczyk zniknal z zycia politycznego miasta? co jeszcze musimy zrobic zeby nie ogladac juz wcisly? czy referendum i kop w dupe to za malo? Oni nie maja za grosz kultury i honoru skoro nadal pchaja sie do koryta i na dodatek zajmuja miejsca w pierwszym rzedzi, to juz jest szczyt chamstwa i bezczelnosc. Nowaczyk wonn zlomiarzu na zlom! a wcisla niech splywa do ruskich bo tam jego miejsce. Natomiast cyzyk niech sie lepiej zajmie tancorami i trzyma z dala od polityki
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  turban(2013-06-07)
 • Chyba komentujący mają problem z czytaniem. W artukule jest napisane: "W 2012 r. Hans Joachim Pfau przekazał ówczesnemu prezydentowi Grzegorzowi Nowaczykowi własnoręcznie wykonaną z drzewa lipowego płaskorzeźbę. " Czyli to było w ZESZŁYM ROKU 2012.Odnośnie Pana Pfau - pełen Szacun!
Reklama