UWAGA!

Za mało kandydatów do pracy przy wyborach

 Elbląg, Za mało kandydatów do pracy przy wyborach
(fot. Michał Skroboszewski, archiwum portEl.pl)

PiS prze do wyborów prezydenckich w maju, w parlamencie trwają dyskusje na temat korespondencyjnego głosowania, a komisarze wyborczy nie mają wyjścia – przeprowadzają czynności na mocy dotychczasowych przepisów. Największy problem jest na razie z chętnymi do pracy w obwodowych komisjach wyborczych. Termin zgłaszania kandydatów przesunięto.

W Elblągu do obsadzenia są miejsca w 62 obwodowych komisjach wyborczych. Mogą w nich zasiąść w sumie maksymalnie 592 osoby, niezbędne minimum to 310 osób. Kandydatów do poszczególnych samorządów zgłaszają komitety wyborcze poszczególnych kandydatów na prezydenta RP.

- W Elblągu kandydatów zgłosiło dziewięć komitetów wyborczych. W sumie 336 osób, w 16 komisjach zgłoszony skład jest mniejszy niż minimalny dopuszczony przez przepisy – informuje Łukasz Mierzejewski z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Elblągu.

Członków poszczególnych obwodowych komisji powołuje komisarz wyborczy. W związku z mniejszą liczbą chętnych, spowodowaną epidemią koronawirusa, komisarz wyborczy w Elblągu sędzia Piotr Żywicki przedłużył termin zgłaszania kandydatów do komisji. W Elblągu na chętnych czeka do czwartku do godz. 13. W innych gminach termin zgłoszeń mija 17 kwietnia.

- Z uwagi na ogłoszenie na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii, pełnomocnicy wyborczy komitetów wyborczych mogą dokonać dodatkowych zgłoszeń kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych (także w formie elektronicznej - skanów – uwzględniając wyjaśnienia Państwowej Komisji Wyborczej) – na adresy mailowe urzędów gmin. Dodatkowe terminy i godziny przyjmowania tych zgłoszeń przez poszczególne urzędy podane są w załącznikach do niniejszej informacji. Podane są także dane liczbowe o brakującej liczbie kandydatów w poszczególnych jednostkach. Dodatkowo informacje te zostały zamieszczone bezpośrednio na stronach urzędów, znajdujących się we właściwościach Komisarzy Wyborczych w Elblągu – informuje Piotr Żywicki.

W Elblągu do maksymalnej liczby kandydatów brakuje 256 osób, w gminie Elbląg- 24; w gminie Pasłęk – 99, w Milejewie – 16, w Tolkmicku – 40. Kandydaci muszą być uzupełnieni jak najszybciej, bo komisarz musi ich powołać najpóźniej do 20 kwietnia.

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama