UWAGA!

Za wysoka cena za ciszę

 Elbląg, Psi hałas mają ograniczyć ekrany akustyczne oraz ogrodzenie z pustaków
Psi hałas mają ograniczyć ekrany akustyczne oraz ogrodzenie z pustaków (fot. arch. WS)

Aby załagodzić spór z jednym z mieszkańców, któremu przeszkadzały szczekające psy, miasto postanowiło przebudować ogrodzenie schroniska i zainstalować ekrany dźwiękochłonne. Niestety, oferta firmy, która stanęła do przetargu okazała się za droga. Prace więc prędko nie ruszą.

W 2013 r. mieszkaniec jednego z domów sąsiadujących ze schroniskiem dla bezdomnych zwierząt pozwał miasto, bo to ono jest właścicielem schroniska. Przeszkadzał mu hałas, dlatego domagał się wypłaty comiesięcznego odszkodowania albo zainstalowania ekranów dźwiękochłonnych. Władze odpierały zarzuty argumentując, że schronisko istnieje od 40 lat, a właściciel kupił działkę, kiedy obiekt już istniał, więc powinien wiedzieć, że w sąsiedztwie są psy.
       Sprawę przez półtora roku badał elbląski sąd. Kluczowym dowodem miała być opinia biegłego w sprawie natężenia hałasu, której ostatecznie nie wykonano. Na wyłożenie 7 tys. zł dla firmy zewnętrznej nie zdecydował się powód. Zmienił natomiast swoje roszczenia. Domagał się usunięcia klatek dla zwierząt, które sąsiadują z jego działką, odtworzenia nasady drzew w tym miejscu oraz ograniczenia liczby zwierząt prawie o połowę. Z kolei miasto zaproponowało, że uzupełni nasadzenie drzew przy schronisku, będzie propagowało adopcję zwierząt i zwiększenie liczby wolontariuszy w placówce, a także uzupełnienie ogrodzenia. W grudniu ub.r., na wniosek obu stron, postępowanie zostało zawieszone. Jednocześnie miasto zobowiązało się do stworzenia projektu ogrodzenia. Został on już wykonany, a powód nie zgłosił żadnych uwag. Ogłoszono zatem przetarg na przebudowę ogrodzenia i ustawienie ekranów dźwiękochłonnych, które miałyby się pojawić wzdłuż linii ogrodzenia wybiegów i kojców dla psów od strony działek mieszkalnych.
       Ofertę złożyła tylko jednak firma - Via Polonia S.A z Poznania. Niestety, przekracza ona znacznie kwotę, jaką miasto zamierza wydać na tę inwestycję (miasto: 144 tys. zł; Via Polonia: 248 tys. 633 zł). Urzędnicy analizują za i przeciw, ale prawdopodobnie ogłoszony zostanie kolejny przetarg.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Dlaczego my podatnicy mamy teraz ponosić koszty zmian aby dogodzić komuś, kto sie tam wybudował? jego dezycja jego problem i aby usunąć problem powinien sam ponieść te koszty. To tak samo jak ktoś kupi działkę przy lotnisku, a potem będzie pisał skargi na chałas silników,
 • Za takie pieniądze to się buduje dom, a nie kawałek płotu.
 • 150 tys, zł miasto ma wydać na jakiś płot, tylko dlatego, że sobie ktoś postawił domek, jakiś żart, czy my nie mamy większych potrzeb w mieście, tylko ponosić koszty nieprzemyślanych decyzji jednego mieszkańca?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  42
  0
  ktosik5(2015-07-29)
 • Hmm analogicznie jak mieszkam głównej przy ulicy to mogę też iść do sądu o odszkodowanie ? A może ci co mieszkają przy torach powinni iść do sądu po odszkodowania, pewnie hałas przekracza 100 decybeli jak jedzie pociąg. Najpierw trzeba kupić taniej dom/działkę gdzie blisko schronisko, wysypisko etc. a potem iść do sądu. Paranoja i głaskanie wyłudzaczy po plecach.
 • Schronisko istnieje około 40 lat i cały czas w tym samym miejscu. Peniacz, który walczy z miastm wiedział doskonale jakie będzie miał sąsiedztwo i rodzi sie pytanie czy już wtedy myślał o dojeniu odszkodowania czy wpadł na ten genialny pmysł po zamieszkaniu w tym domu?Cóż, mieszkam tuż obok kościoła i ustawiczne walenie w dzwony też zakłóca mi spokój zwłaszcza w niedziele i święta a juz najbardziej gdy po nocy chce się zdrzemnąć a tu biją w te dzwony jak oszalali. Poczekam na ozstrzygnięcie Sądu i jeśli przyzna rację powodowi złoże pozew przeciwko Kurii o naruszanie mojego spokoju. To nic, że kościół wybudowano tu kupę lat nim sie wprowadziłem, niech płacą mi odszkodowanie a co?
 • to ja też poproszę taką barierę dźwiękochłonną. Mieszkam na Bema przy ulicy i torowisku. .. Straszny hałas. Kiedy wprowadzaliśmy się do bloku 30 lat temu nie jeździło tyle samochodów. Teraz jest ich mnóstwo i mi przeszkadzają. Oto moje żądania -instalacja ekranu dźwiękochłonnego -odszkodowanie 2 tys. miesięcznie (taka promocja;P) -redukcja liczby samochodów w mieście!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  24
  0
  anahana(2015-07-29)
 • Wszystko prawda, co piszecie. Koleś chce po prostu wyłudzić pieniądze. Niech się sądzi i mam nadzieję, że przegra.
 • A moim zdaniem to cwaniak i naciągacz, napewno to już sobie zaplanował budując się w tym miejscu - niech sobie kupuje i stosuje zatyczki do uszu - albo niech się wybuduje koło cmentarza tam będzie miał CISZĘ !!!!! Dlaczego miasto ma ponosić koszt, nie pozwólmy na to. Ten pan powinien sam pokryć koszty.
 • Schronisko, trzymam za Was kciuki - nie dajcie się. Facet musi sam ponieśc koszty. Niech założy sprawę to napewno przegra. Pozdrawiam.
 • Dokładnie jeśli ktoś sobie wybudował tam dom to mógł wcześniej pomyśleć o tym a nie teraz!!! Na zachodzie nie bawią się w jakieś potyczki tylko krótko -wybudował się Pan czy Pani to trzeba było wziąć pod uwagę. Po drugie to wredniejsi i bardziej są hałaśliwi ludzie niż zwierzęta. Darcie się na imprezie przy grillu nikomu nie przeszkadza ?? Nie powinni brac pod uwagę tego bo domek ma, buduje wie gdzie buduje!!!!!1
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  17
  0
  cudzy(2015-07-29)
 • a ja poproszę o obcięcie gałęzi drzew przy chodnikach bo ptaki srają nam na łby i nie można normalnie przejść! Myślę że taka inwestycja dogodzi większej liczbie mieszkańców niz tylko jednemu. .. i pewnie będzie mniej kosztować;)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  0
  dnigga(2015-07-29)
 • Osoba której to przeszkadza to jedno. A sąd???? Temida naprawdę jest ślepa. Dlaczego wydał taki wyrok? Przecież ci ludzie wiedzieli gdzie się budują więc dlaczego podatnik ma płacić teraz za ekrany? Są ważniejsze i bardziej uzasadnione potrzeby w mieście. Śmieszny wyrok- nie naszkodę schronisku (na szczęście) ale na kieszeń podatnika. Śmieszne. A osóbka, której tak to uwłacza to z własnych pieniążków niech sobie ekran postawi.
Reklama