UWAGA!

Zabawa z żołnierzami

 
Elbląg, Elblążanie chętnie przybywali dziś na Pl. Kazimierza Jagiellończyka, by obejrzeć sprzęt wojskowy
Elblążanie chętnie przybywali dziś na Pl. Kazimierza Jagiellończyka, by obejrzeć sprzęt wojskowy (fot. AD)

Czołg, wyrzutnia pocisków rakietowych, samochody wojskowe. Można było obejrzeć, dotknąć, wsiąść. Można było także oddać kilka strzałów. Dziś (16 września) na Pl. Kazimierza Jagiellończyka elblążanie bawili się z żołnierzami podczas festynu zorganizowanego z okazji 93. rocznicy powstania 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. Zobacz fotoreportaż.

Dywizja świętowała „na bogato”. Na plac zajechały pojazdy będące na wyposażeniu jednostek m.in. z Elbląga, Giżycka czy Wesołej. Były stanowiska strzeleckie, prezentowała się Żandarmeria Wojskowa i Służba Celna. Dzieciaki mogły wszystkiego dotknąć, wsiąść do pojazdów (nawet do czołgu), ale także rysować, brać udział w grach zręcznościowych, poskakać w basenie z piłeczkami czy na dmuchanym zamku. Małe twarzyczki były zdobione w fantazyjne wzroki – tygryski, motylki. Nie zabrakło oczywiście tradycyjnej żołnierskiej grochówki (wojsko przygotowało 1500 porcji).
       - W piątek mieliśmy część oficjalną obchodów rocznicowych, a dziś tylko zabawa, zabawa i jeszcze raz zabawa – mówił podczas festynu mjr Zbigniew Tuszyński, rzecznik prasowy 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. - Pokazujmy sprzęt, ale nie tylko ten, który stacjonuje w Elblągu. Ściągnęliśmy sprzęt z naszych jednostek w Wesołej – czołg twardy, ale także sprzęt z Pułku Artylerii w Węgorzewie – wyrzutnię pocisków rakietowych „Langusta” razem ze specjalnym systemem satelitarnym, który naprowadza, kontroluje, podgląda, gdzie padają pociski. Prezentuje się także Żandarmeria Wojskowa oraz nasze jednostki rozpoznawcze. Miasta garnizonowe pokazują swoje kluby i ich dorobek, czyli to, co dzieje się przy wojsku i dla wojska. Jest z nami Służba Celna z Elbląga, która przygotowała pokazy psów i pojazdów. Myślę, że spełnimy oczekiwania mieszkańców i wspólnie będziemy się bawić.
       Tłoczno było przy stoisku 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej. Tu najmłodsi mogli kolorować, malować, rysować.
       - Dziś chcieliśmy pokazać dzieciakom malowanie na byle czym, czyli na drewnie, kamieniu, na szyszkach. Dzieci tworzą chętnie, z czego jestem bardzo zadowolona – mówiła Anna Prokopczuk, która prowadzi zajęcia z rękodzieła w Klubie Garnizonowym 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej. - U nas tworzy się z natury, ekologii, prowadzimy zajęcia edukacyjno-rozrywkowe. Robimy totalny bałagan, ale dzieci są zadowolone. Dla dzieci w dobie komputerów praca manualna jest bardzo potrzebna - dodała.
       Kamyczki malowała m.in. Patrycja, która na festyn przyszła z rodzicami i bratem.
       - To nie jest nasz pierwszy festyn wojskowy – przyznała jej mama, Aneta. - Bardzo nam się podoba. Często chodzę na tego typu pikniki ze szkołą, jako pomoc nauczyciela. Jesteśmy więc w temacie (śmiech).
       Zainteresowaniem cieszyło się także stanowisko Żandarmerii Wojskowej.
       - Prezentujemy podstawowy sprzęt będący na wyposażeniu naszej jednostki, czyli kaski, hełmy, tarcze, pałki, kajdanki – wymieniał st. chor. sztab. Paweł Kowalski, kierownik sekcji wychowawczej Żandarmerii Wojskowej w Elblągu. – Pokazujemy także urządzenie, które symuluje zderzenie pojazdu z przeszkodą stałą. Daje odczucie przy prędkości 7 km/h. Mamy także okulary – alkogogle, które imitują zachowanie człowieka, który ma w organizmie ok. promila alkoholu. Okulary cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem, szczególnie młodszej części społeczeństwa - przyznał.
      

 


       Atrakcji było wiele, wielu było także odwiedzających festyn. Elblążanie chętnie korzystali z możliwości obejrzenia wojska z bliska. Najwięcej frajdy mieli oczywiście najmłodsi. Można było bowiem wszystkiego dotknąć, wejść do pojazdów, na pojazdy, przymierzyć hełmofon, postrzelać. Dumni rodzice robili w tym czasie zdjęcia.
      

A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Oni jużwiedzą jak sie bawić, i czym he heh
 • Oj mamusiu z (17) fotki z mila checia bym cie poznal
 • Panowie w moro byli bardzo przystojni, trzeba przyznać; )
 • Fajna impreza, mój synek był zachwycony, żołnierze byli bardzo mili. Szkoda tylko, ze promowano jednostki i z innych miast a nie z Elblaga!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  PucioPucio(2012-09-16)
 • gdzie jest rzecznik ?!
 • A może jakiś żołnierzyk chciałby się umowic; )?
 • chyba zabawa z nierobami no, ale coż taka mają prace że nie ma kiedy nawet "taczki załadować" oni tylko potrafią zdradzać pić i balować tacy są prawdziwi żołnierze każdy mógł być żołnierzem. .. .. jednak nie każdy potrafi prowadzić taki styl życia jak oni!!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  onnnnnnnnnn(2012-09-17)
 • Zgadzam się z przedmówcą - wojsko, tym bardziej tzw. polska armia, to po prostu kolejny "urząd" bez dna, w którym bezpowrotnie nikną masowo nasze pieniądze. zobaczcie choćby ile kosztują jedne większe ćwiczenia na poligonie, czy ile płacimy za ściemniarski amerykański złom licząc chyba tylko na "wizową jałmużnę" -która prędko nie nastąpi, bo przecież nie zarzyna się kury znoszącej złote jaja. Ile za tą kasę możnaby zrobić rzeczy, żeby dać ludziom tutaj przyszłość. .. a tak, idzie to do firm, które żyją z robienia sprzętu do zabijania ludzi :/ a potem idzie z dymem na poligonie, lub jakiejś sztucznie sprowokowanej wojence przez wuja Sam'a. .. :/ a te dzieci z bronią na zdjęciach - tylko wymienić tło, i można podpisać "Jugosławia 199x". .. czego te dzieci mają się nauczyć na takich "akcjach"? Że z tych pukawek i rakiet strzela się do baloników?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Aspartam E951(2012-09-17)
 • PS. wbrew pozorom, jestem "umiarkowanym" milytarystą - i m. in. właśnie dlatego tzw. armia coraz mniej mi się podoba, jak i "słuszność" istnienia tej instytucji w ogóle. Swoją drogą, jakie motto przyświecało tej imprezie? - "Dzieciaku, też możesz do nas wstąpić jak dorośniesz, i będziesz wtedy mógł naprawdę nacisnąć ten spust"??
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Aspartam E951(2012-09-17)
 • Świetna impreza, zarówno ja jak i moi synowie świetnie się bawiliśmy. Bardzo dziekujemy !
Reklama