UWAGA!

Zabytkowa dzwonnica z szansą na remont

 Elbląg, Zabytkowa dzwonnica z szansą na remont
fot. Wikipedia

Gmina Gronowo Elbląskie złożyła wniosek do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o przyznanie 300 tys. zł na remont zabytkowej dzwonnicy, która znajduje się na cmentarzu mennonickim w Fiszewie.

Dzwonnicę wybudowano na przełomie XVIII oraz XIX wieku.

- Oczywiście jej remont musi być prowadzony ściśle pod kontrolą konserwatora zbytków. Usilnie staramy się o jego dofinansowanie. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że taki remont jest niewymagający, jednak stalowo krzyżowa konstrukcja dzwonnicy została wykonana w sposób manufakturowy, czeladniczy. Każdy nit, każde spojenie trzeba uzgadniać z konserwatorem. Dzwonnica jest dosyć mocno już wykrzywiona, jest oczywiście zabezpieczona, ale w nieskończoność z remontem czekać nie można – mówi Marcin Ślęzak, wójt gminy Gronowo Elbląskie.

Pierwotnie zbytek miał obudowane ściany, planowany remont miałby to przywrócić.

- Plan jest taki, aby zrobić w niej salę wystawienniczą, z dawnymi zdjęciami dzwonnicy i cmentarza, które mogliby oglądać turyści -  dodaje wójt.

Wniosek gminy do MKiDN opiewa na 300 tys. zł.

- Jeśli nie uda nam się otrzymać dofinansowania za pierwszym razem, będziemy składali kolejny wniosek. Niebawem ma się też pojawić harmonogram naborów RPO w nowej perspektywie finansowej, więc tam też ewentualnie możemy się starać o pieniądze na ten cel – mówi Marcin Ślęzak.

Przypomnijmy, że mennonicki cmentarz w Fiszewie został już uporządkowany. Zachowało się tutaj kilka pięknych steli. Szczególną uwagę zwraca stela, którą natura w postaci klonu „otuliła”, poprzez wrośnięcie w pień drzewa. Stela pochodząca z 1848 roku to niebywale smutna i wzruszająca historia pochówku czwórki dzieci, zmarłych w wieku od 9 lat do kilku dni.

daw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama