UWAGA!

Zabytkowe mury wyremontuje firma z Gronowa Górnego

 Elbląg, Zabytkowe mury wyremontuje firma z Gronowa Górnego
fot.arch.UM w Pasłęku

Wybrano nową firmę, która wyremontuje zabytkowe, średniowieczne mury w Pasłęku. Nowy przetarg na tę inwestycję rozpisano po odstąpieniu od umowy z poprzednim wykonawcą, który dokonał zdaniem gminy wielu zaniedbań. Sprawą zajmuje się prokuratura.

Firma z Gronowa Górnego zajmie się remontem średniowiecznych murów miejskich w Pasłęku. Przetarg rozstrzygnięto we wtorek (7 kwietnia). Oprócz zwycięskiej firmy o realizację inwestycji starało się także przedsiębiorstwo z Olsztyna oraz z Gdańska.

Przypomnijmy, że gmina Pasłęk już w listopadzie ubiegłego roku odstąpiła od umowy z firmą, która remontowała zabytek i złożyła zawiadomienie do prokuratury „w sprawie nieumyślnego spowodowania uszkodzenia murów obronnych wpisanych do rejestru zabytków i objętych ochroną konserwatorską".

Sprawą remontu pasłęckich murów zajmuje się Prokuratura Rejonowa w Elblągu, opinię w tej sprawie już sporządził biegły z zakresu budownictwa. Po pandemii koronawirusa mają zostać przesłuchani świadkowie w tej sprawie

Remont średniowiecznej fortyfikacji miejskiej to efekt kilkuletnich starań władz Pasłęka o pieniądze na ten cel. Ostatecznie ratunkiem dla niszczejącego zabytku okazała się 8,5-milionowa dotacja, którą Pasłęk otrzymał rok temu od Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Prawie 4,4 mln zł do remontu dołożyła także gmina Pasłęk. Mury obronne Pasłęka wybudowano w pierwszej połowie XIV wieku. Niewiele miast może pochwalić się takim zabytkiem. Do dzisiaj fortyfikacje zachowały się na znacznej długości obwodu, liczą około 1200 metrów.

Zgodnie z harmonogramem ogłoszonego przetargu prace przy remoncie zabytku miałby się zakończyć w październiku 2022 roku.

daw

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama