UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Zabytkowy dwór na sprzedaż

 
Elbląg, Zabytkowy dwór na sprzedaż
fot. arch. Starostwa Powiatowego w Elblągu

Wybudowany pod koniec XVIII wieku dwór w Marwicy powiat elbląski wystawił na sprzedaż. Przez ostatnie 68 lat mieścił się tutaj dom dziecka.

Ogłoszenie o sprzedaży dworu wraz z działką zamieściło na swojej stronie Starostwo Powiatowe w Elblągu, które do końca ubiegłego roku prowadziło tutaj Placówkę Opiekuńczo-Wychowawczą Orle Gniazdo. Jej mieszkańcy przeprowadzili się jednak do nowoczesnych i kameralnych placówek w Pasłęku i Zielonce Pasłęckiej.

Dwór w Marwicy został wybudowany w latach 1780-1790. W latach 1910-1932 przebudowano go w stylu secesyjnym. Majątek wówczas należał do rodziny Kriegów. W 1929 roku posiadłość została sprzedana na rzecz państwa, które odsprzedało ziemię okolicznym rolnikom. W dworze urządzono dom opieki dla osób starszych, a następnie dom dzieci wysyłanych na wieś. W pewnym okresie mieściła się tu także szkoła Hitlerjugend.

Dwór ma charakter dużej willi. Wzniesiono go na planie zbliżonym do kwadratu, jako budowlę trójkondygnacyjną, z jednokondygnacyjnym skrzydłem od południowego zachodu, krytym dachem mansardowym. W 1960 roku od strony wschodniej dostawiono niską przybudówkę. Wewnątrz zachowały się oryginalne boazerie holu oraz schody z ozdobną balustradą. Po stronie północnej obiektu rozciąga park ze stawem. Od południa prowadzi główny wjazd, poprzez bramę wjazdową w starym ogrodzeniu. W części zachodniej znajdują się dawne zabudowania podworskie. 

Dom dziecka, a potem placówka opiekuńczo-wychowawcza funkcjonowały tutaj od marca 1951 roku. Przed adaptacją pałacu na placówkę początkowo funkcjonował tu dom spokojnej starości a następnie szkoła rolnicza, która została przeniesiona do Pasłęka. Starostwo nie podaje na razie ceny nieruchomości.

- Zamieszczone na naszej stronie ogłoszenie o sprzedaży działki w Marwicy ma na celu wstępne badanie rynku: czy będzie zainteresowanie tym obiektem, czy będą potencjalni inwestorzy. Po takim wstępnym rozeznaniu rynku zostaną wdrożone przez Zarząd Powiatu procedury przetargowe - informuje Adam Bąkowski, inspektor w Wydziale Geodezji, Kartografii, Katastru i Nieruchomości Starostwa Powiatowego w Elblągu, u którego to można dowiadywać się także szczegółów dotyczących dworu i działki w Marwicy.

daw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Reklama