UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Zabytkowy zegar powróci na wieżę kościoła

 
Elbląg, Zabytkowy zegar powróci na wieżę kościoła
fot. arch. UM w Pasłęku

Liczący blisko sto lat zabytkowy zegar, który przeszedł gruntowny remont, za około dwa tygodnie powróci na wieżę kościoła św. Bartłomieja w Pasłęku. Zegar jest dziełem słynnego zegarmistrza Johanna Friedricha Weule. Zobacz zdjęcia. 

Wieżowy zegar dla kościoła św. Bartłomieja w Pasłęku wykonał w 1922 roku słynny zegarmistrz Johann Friedrich Weule. Fabryka J.F. Weule Bockenem została założona w 1836 roku, jej siedzibą było miasteczko Bockenem w Dolnej Saksoni. Firma bardzo szybko rozwinęła się dzięki wynalazkowi, którym był zegar nakręcany nie codziennie, ale raz w tygodniu. Zegary Weule znalazły się na wieżach wielu ratuszów miejskich, szkół i kościołów - między innymi właśnie w Pasłęku. Mechanizm zegara pasłęckiego kościoła został wykonany jak na ówczesne czasy bardzo nowatorsko. Godziny i półgodziny czasowe były wybijane na dzwonie, co stanowiło nie lada atrakcję dla ówczesnych mieszkańców. Zegar jest oczywiście wpisany do rejestru zabytków. Mechanizm zegara wraz z podstawą waży około 350 kilogramów. Jego wysokość z podstawą to około 1,8 m. Zegar posiada ślady po kulach, prawdopodobnie wystrzelonych po zdobyciu miasta przez żołnierzy. 

- Remont zabytkowego zegara związany jest z obchodami trzydziestolecia pasłęckiego samorządu. Gmina dofinansowała jego remont kwotą 19500 zł. W ciągu dwóch, trzech tygodni odrestaurowany zegar zostanie umieszczony na wieży kościoła św. Bartłomieja w Pasłęku - informuje Urząd Miejski w Pasłęku. 

Zegar wymagał gruntowej naprawy i renowacji mechanizmu chodu, bicia godzin i półgodzin. Prace polegają między innymi na demontażu wszystkich części jego mechanizmu, oczyszczeniu tych elementów z zabrudzeń, regeneracji i ich konserwacji 

daw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Reklama