UWAGA!

Zaczyna się spis powszechny

W Elblągu od wtorku przy spisie powszechnym zaczyna pracę pięciuset rachmistrzów. Do 8 czerwca powinni trafić do wszystkich elbląskich rodzin. Każdy z nich, podczas spisu, odwiedzi średnio 70, 80 gospodarstw domowych.

W Elblągu wylosowano też około 1200 rodzin, w których rachmistrzowie będą pytać młode kobiety o dzietność. Wypełnianie tego formularza, w przeciwieństwie do innych, nie jest obowiązkowe.
     Przy pomocy rachmistrza wypełnimy 8 stron podstawowego formularza, dotyczącego gospodarstw domowych. Jeżeli zmienialiśmy miejsce zamieszkania, będziemy musieli wypełnić kolejne dwie strony tak zwanego Formularza Migracji. W Powszechnym Spisie Rolnym każdy, kto ma gospodarstwo rolne, będzie miał do wypełnienia 15 stron. Jeżeli ktoś użytkuje działkę rolną, będzie musiał wypełnić 11 stron.
     
     Rozmowa z Jerzym Gniewkowskim, Naczelnikiem Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego w Elblągu
     
     Ilu rachmistrzów spisowych wyruszy jutro do elbląskich mieszkań?
     Jerzy Gniewkowski: Z umowami i legitymacjami wyruszy ich około pięciuset. Do domów elblążan już raz powinni dotrzeć rachmistrzowie, by umówić się na konkretny termin spisu. To był obchód przedspisowy. Korzystając z okazji chciałbym w imieniu prezydenta Elbląga podziękować mieszkańcom za zrozumienie, współpracę i życzliwość. Wielu rachmistrzów przychodząc do mnie to podkreślało.
     
     Czy zdarzały się przypadki, że mieszkańcy byli nieufni, nie chcieli wpuścić rachmistrza do swojego domu?
     J.G.: Zdarzały się przypadki, że ktoś potraktował rachmistrza jako akwizytora i nie chciał mu otworzyć drzwi. To były tylko pojedyncze przypadki i wyjaśniliśmy je. Generalnie jednak nastawienie ludzi jest pozytywne.
     
     Mieszkańcy Elbląga wiedzą, że zaczyna się spis?
     J.G.: Dostaliśmy meldunek z czterech biur terenowych, że obchód przedspisowy został zakończony. Wszelkie uwagi i niedociągnięcia zostały omówione i wyjaśnione.
     
     Powiedział pan, że jest pięciuset rachmistrzów, ale przeszkolono ich więcej...
     J.G.: Rzeczywiście, zostało przeszkolonych więcej osób. W trakcie szkoleń było różnie: dużo osób rezygnowało z takich czy innych powodów, ale w innych miastach, z tego co wiem, problemy były większe. Udało nam się przeszkolić odpowiednią ilość rachmistrzów oraz osoby tak zwane rezerwowe. Zdarzają się przecież różne przypadki: ktoś nagle zachoruje albo podejmie stałą pracę.
J
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Nie powinniśmy się dziwić, że ludzie boją się wpuszczać obcych ludzi do domu. Przecież jest tak niebezpiecznie. Pod rachmistrzów mogą podszywać się przestępcy. A swoją drogą, czemu u mnie Pani rachmistrz była 2 razy umówić termin spisu w godzinach przedpołudniowych. Czyżby sądziła, że w tym mieście już nikt nie pracuje.
 • Tak , są również tacy którym z lenistwa i skąpstwa nie chce się myć . Dlatego pewnie mają tego rodzaju fobie , ze nie otwierają drzwi . Myjmy się ludzie !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Obserwator(2002-05-21)
 • Gdzie indziej było mniejsze zainteresowanie, bo jest mniejsze bezrobocie!!!!!!!!!!!!!!!
 • Zastanawia mnie jedna rzecz. Po co to jest robione? Po przemysleniu tematu wydaje mi sie, ze po to aby wynalesc pustostany i wszystkich mieszkajacych katem na lewo. Nawet studenci zameldowani w Elblagu a studiujacy np. w Szczecinie maja sie poddac obobce rachmistrzy dwukrotnie. A co z bezdomnymi ????
 • a czy te młode kobiety - wylosowane, wiedzą, ze będą pytane o dzietność?? Może trzeba je najpierw spytać?? Nie miałąbym ochoty opowiadać obcej babie o moich preferencjach łóżkowych.....i pozycji w jakiej rodziłam dzieci
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  mateczka(2002-05-22)
 • przecież badanie dzietności jest nieobowiązkowe, wiec kto nie chce nie musi odpowiadać
 • Daga; no to, jak mogli dokonać losowania? Wyznaczyli kobitki - na jakiej podstawie, bo nie wierzę w żadne losowania...to nie LOTTO. Ktoś wczoraj w TV mówił też o jakichś karach kilkutysięcznych za nie wypełnienie ankiety...i że dane z badania dzietności będą anonimowe. Jak anonimowe, jak mają nazwiska kobiet - wylosowanych
 • a mnie to rybka moga sie pytac co chcą: z kim ,jak czesto, w jakiej pozycji, ile ma w zwodzie ,ile bez,z pejczykiem czy bez, a może bita śmietana??itd itp
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  impotent(2002-05-23)
Reklama