UWAGA!

Zaczyna się!

 
Elbląg, Remont muzeum czas zacząć
Remont muzeum czas zacząć (fot. Anna Dembińska)

Umowa podpisana, można brać się do pracy. Na dziedziniec Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu wjechał dziś (29 marca) ciężki sprzęt budowlany. Firma, która wygrała przetarg będzie remontować zabytkowy budynek Gimnazjum. Prace mają zakończyć się w połowie sierpnia przyszłego roku.

Prace będą rozległe. Na poziomie piwnic wyburzone zostaną wtórne ścianki działowe, pojawią się toalety, zmieni się przeznaczenie sal. Na parterze odtworzone zostanie wejście od strony rzeki Elbląg, natomiast do istniejącej furtki poprowadzi ułożony chodnik. Wyremontowany i na nowo zaaranżowany zostanie również hol na parterze - z szatnią, sklepikiem z pamiątkami oraz kasą biletową. Odnowione będą łazienki.
       Na piętrze zmodernizowane zostaną m.in. sale wystawowe, a część holu zamieni się w jedną z nich. Na poddaszu, w jego południowej części, istniejące pomieszczenia zostaną zamienione na pracownie naukowe i dokumentalistyczne oraz bibliotekę. W części północnej powstaną pomieszczenia magazynowe i toalety.
       Prace obejmą również działania zmierzające do likwidacji wilgoci w budynku. Wewnątrz pojawią się nowe tynki oraz posadzki, a także balustrady, wymianie ulegnie stolarka okienna i drzwiowa, zamontowana zostanie platforma dla osób niepełnosprawnych. Oprócz tego na wykonawcę czeka cały szereg robót związanych m.in. z instalacją elektryczną, wodno – kanalizacyjną, grzewczą, przeciwpożarową czy z klimatyzacją. Pojawi się również monitoring.
       Ceglane przypory zostaną zakonserwowane, a rysy i pęknięcia na murze, przyporach oraz gzymsie będą naprawione. Usunięty zostanie azbest, wykonawca położy również nowe tynki. Wyremontowane zostaną schody na zewnątrz budynku, tu również pojawi się platforma dla osób niepełnosprawnych. Dach pokryje dachówka ceramiczna, zmodernizowana zostanie także sygnaturka, na której pojawi się zegar.
       Również i południowe skrzydło budynku Podzamcza będzie odnawiane, ale tam będą prowadzone prace wykończeniowe.
       Pracami zajmie się Zakład Usług Budowlanych Mytych z Elbląga. Firma, która jako jedyna stanęła do przetargu, wczoraj (28 marca) podpisała umowę. Zadeklarowała, że wykona zlecenie za nieco ponad 9 mln zł (to o ponad milion mniej niż zakładała dyrekcja muzeum). Inwestycja otrzymała duże dofinansowanie ze środków unijnych, wkład własny zapewnił samorząd.
       Dziś na dziedziniec muzeum wjechał ciężki sprzęt budowlany. Roboty, według planów, mają się zakończyć do 15 sierpnia 2018 r.
       W czasie remontu budynku Gimnazjum bez przeszkód będzie można zwiedzać Podzamcze.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama