UWAGA!

ZaKODowani w teatrze

 Elbląg, ZaKODowani w teatrze
(fot. Michał Skroboszewski)

Wizyta koordynatora krajowego Komitetu Obrony Demokracji Radomira Szumełdy była pretekstem do rozmowy o przyszłości ruchu. Padały pytania o finansowanie organizacji, plany na przyszłość, powiązania z partiami politycznymi i dlaczego Trybunał Konstytucyjny jest taki ważny. Zobacz zdjęcia z dzisiejszego (2 marca) spotkania w Elblągu.

- Zostaliśmy zarejestrowani jako stowarzyszenie w Krajowym Rejestrze Sądowym – poinformował podczas dzisiejszego (2 marca) spotkania w Elblągu Radomir Szumełda, koordynator krajowy i członek zarządu Komitetu Obrony Demokracji. - Pozwoli nam to prowadzić sformalizowaną działalność, a także ubiegać się o granty finansowe.
       Dotychczas KOD działał jako grupa nieformalna, co poważnie ograniczało jego możliwości.
       - Dotychczas organizację demonstracji i wieców pokrywaliśmy ze zbiórek publicznych – mówił Radomir Szumełda. - Koszt niedzielnej demonstracji solidarnościowej z Lechem Wałęsą w Gdańsku to 25 tys. zł.
       Także wynajęcie Małej Sceny w Teatrze im. A. Sewruka na spotkanie elbląskich sympatyków spowodowało koszty.
       - Dyrektor teatru zażyczył sobie 1320 zł za wynajęcie sceny – poinformował Tadeusz Kawa z elbląskiego oddziału KOD-u.
       Komitet Obrony Demokracji, oprócz marszów i pikiet, planuje także działania edukacyjne skierowane do wielu grup społecznych na temat porządku konstytucyjnego, konstytucji, demokracji liberalnej. Część KODerów chce zorganizować kampanie społeczne, edukacyjne, lekcje edukacyjne w szkołach i Uniwersytetach Trzeciego Wieku. Podstawowym celem organizacji pozostanie obrona porządku konstytucyjnego, wolnych mediów oraz Trybunału Konstytucyjnego. Wielu ludzi uważa trybunał za organ nie mający bezpośredniego przełożenia na życie codzienne zwykłego obywatela.
       - Trybunał Konstytucyjny w 2015r. orzekł, że niepodnoszenie przez kilka lat kwoty wolnej od podatku nie było zgodne z konstytucją – przypomniał Radomir Szumełda.
       Padła też kwestia przekształcenia się Komitetu Obrony Demokracji w partię polityczną i startu w wyborach. Członek zarządu KOD zdradził, że pojawiły się pomysły przekształcenia KOD w „antypisowski AWS”, wystawienie własnych list wyborczych.
       - Grupujemy ludzi od lewicy do prawicy – mówił koordynator krajowy KOD. – Łączy nas obrona państwa prawa, ale nie uzgodnimy wspólnych szczegółowych rozwiązań np. w sprawie oświaty.
       Obecny na spotkaniu senator Jerzy Wcisła sukces KOD-u widzi w jego dystansie do partii politycznych.
       - Solidarność odnosiła największe sukcesy, gdy była ruchem społecznym – przypomniał Jerzy Wcisła. - Gdy zaczęła się zajmować polityką, była gorzej odbierana w opinii zwykłego obywatela.
       Bolączką Komitetu Obrony Demokracji jest jego działalność w dużych ośrodkach miejskich. Wyzwaniem może być działalność w Polsce powiatowej. W miasteczkach i wsiach, gdzie wszyscy się znają, a wychylanie się ponad poziom grozi ostracyzmem społecznym lub utratą pracy.
       - Rolnicy od kilku miesięcy nie otrzymują dopłat bezpośrednich – grzmiał Radomir Szumełda. - Szansą KOD-u jest uświadomienie rolnikom, że Trybunał Konstytucyjny jest potrzebny po to, aby sprawdzić, czy ustawa regulująca obrót ziemią jest zgodna z konstytucją.
       W najbliższym czasie elbląski oddział Komitetu Obrony Demokracji planuje spławianie kaczek z okazji pierwszego dnia wiosny.
       - Zrobimy misia na miarę naszych możliwości, czyli kaczkę – śmiała się Angelika Domańska z elbląskiego KOD-u.
      
Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Średnia wieku poraża entuzjazmem. Trybunał Konstytucyjny został powołany przez generała Jaruzelskiego dla uprawomocnienia wprowadzenia stanu wojennego, to tak dla przypomnienia. W wielu krajach takie ciało nie istnieje a jego kompetencje posiada sąd najwyższy. Za kodem stoi Gazeta Wyborcza i jej środowisko zaś ich koronny argument to nienawiść i negacja wszystkiego co płynie od Kaczyńskiego. Tu nie ma żadnej debaty na argumenty, są tylko epitety dlatego mówię KOD-owi: NIE!!!
 • Soros George Fundacja Batorego
 • Spoko, pomożemy wam spławić kaczki, a potem was samych kanałami, tam gdzie wasze miejsce, gdzie lubujecie się ze swoją opozycją taplać, czyli w szambie wkręcając w to wszystko zmanipulowanych Polaków! Pozdrowienia od Korwina i Ruchu Narodowego. A nóż jeszcze Bolek z ekipą wpadnie wam pomóc? :-)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  33
  6
  TheBilleZwasKODowcy(2016-03-02)
 • Jeśli dobrze pamiętam, KOD to ci co popierają konfidentów. Ponoć przysłowia są mądrością narodu. A jedno z nich mówi -"KTO Z KIM PRZYSTAJE TAKIM SIĘ STAJE"-
 • Znajdźcie na YT: "Dzień X - Szturm na Europę" - tzw. działacze takiego KOD'u (zresztą wszelcy, także "rządzący" politykierzy) to (nie)świadomi adwersarze "Nowego Porządku Świata", tzw. NWO, oraz zdalnie kierowani wykonawcy różnych agend, o których nie mają pojęcia.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  23
  5
  AspartamE951=śmierć(2016-03-02)
 • KODy. Czeka na Was Ruch Narodowy i siła Narodu. Popatrzcie sobie co dzieje się na Marszu Niepodległości. Ludzie przejrzeli na oczy i będziemy jednym z niewielu krajów w Europie, gdzie będzie prawdziwa wolność i ludzie z Zachodniej Europy będą marzyli, aby dostać się do Polski. Nie damy Wam, żebyście zrobili drugi majdan w Polsce i nie oddamy bankom, korporacjom i finansistom władzy.
 • Po tych Bolkach, Magdalenkach i 1000 i jednej afer rządów POPiSSLDPSLUWAWSPZPR. .. .ktoś jeszcze wierzy w jakiegoś KOD-św. Mikołaja ??? Martwi mnie - poza takimi rzeczami jak ten: "Dzień X - Szturm na Europę" etc. , że "rządząca partia" w Polsce (PS. nie wierzę w "uczciwe wybory" - skoro fałszuje się je w takim USA, to czemu nie w polskiej kolonii? -mi osobiście nie zliczono głosu w wyborach do PE, podobnie jak wielu spośród tego 0,5 mln nieważnych głosów) podpisze umowę TIPP/TKIP/ACTA-bis, czy jak to się nazywa. Podobnie akcje jak np. "Prof. Strupczewski: Referendum ws. atomu niepotrzebne. Polacy już się wypowiedzieli" (???). KOD to już w ogóle groteska - taki post-magdalenkowy "folklor".
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  22
  8
  PolskiAnarchista(2016-03-02)
 • Już nie długo ma być wprowadzona umowa TTIP pomiędzy UE a USA. Wtedy dopiero zobaczycie jakimi będziemy niewolnikami w 21 wieku. Koniec z KODami i ich protektorami, Sorosami. Musimy walczyć o następne pokolenia. O swoje dzieci i wnuki, aby nie musiały pracować na umowach śmieciowych do 70 roku spłacając kredyt za kawalerkę wychowując w niej dzieci. Nie pozwolimy, aby po spłaceniu kredytu oddawać mieszkania bankom w zamian za kilkaset żłotych jałmużny potrzebnej do zycia, bo nie mamy emerytury pracując na śmieciówkach. Nie pozwolimy by wmawiano nm, że musimy pracować do 70 roku zycia, bo wiek zycia wydłuża się. Popatrzcie na swoje rodziny i na płyty na cmentarzu. Ile lat mają ludzie odchodząc z tego świata? Nie ma dużo osób, które przekraczają 60 lat. Ech zycie, zycie i co z tego masz? Walczmy i nie dajmy się KODom, korporacjom i cwaniakom politykom. ..
 • To jest wojna. Kiedyś walczono na szable, na koniach, armatami, czołgami, samolotami, dronami, cyberatakami. Dzisiaj można do tego dołączyć REWOLUCJE, które rozwalają dobrze prosperujące państwa. Kto jest ich inicjatorami? Afryka, Bliski Wschód, Ukraina i czas na Polskę. Dlatego powstał KOD, aby odsunąć od władzy tych, którzy ustawiają się na ważnych stawiskach, ale chcą aby tez zwykli Polacy coś z tego mieli i aby Polacy zaczęli być dumni, że są Polakami. Że są chrześcijanami, że mają tradycje, które pielęgnują, że nie mają problemów z wysadzającymi się muzułmanami. Jesteśmy wolni a przeciwnik i wróg w postaci KODu chcę nam to wszystko odebrać. Siły wroga zaczęły wojnę o Polskę i trzeba zacząć przygotowywać się do długiego konfliktu, który da nam wygraną kochani POLACY RODACY
 • PS. co do Bliskiego Wschodu - Syria była jednym z najbardziej cywilizowanych państw tamże. Dziś - ruina, nędza, milion ofiar i zarzewie kolejnych konfliktów (w Europie?). Tak się bawią "architekci". Taki KOD to tylko ich niewinne przedszkole, z naiwnymi przedszkolakami przekonanymi o tym, że robią coś w "dobrej sprawie". PS. kogo obarczyć winą za obniżenie "ratingu" Polski przez globalną sprzedajną "agencję ratingową" (która ustawiała oczywiście także banksterskie ratingi na niespłacalne aktywa w "kryzysie" w 2008 r. ) ???
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16
  5
  PolskiAnarchista(2016-03-02)
 • D. .y nie urywa, zdiątka jakby nie ostre, internet nie zapomina !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  6
  antracyt(2016-03-03)
 • Czy jest na sali lekarz
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  17
  5
  szKODniki(2016-03-03)
Reklama