UWAGA!

Zgromadzenie Związku Miast Polskich 

 Elbląg, Zgromadzenie Związku Miast Polskich 
Fot. nadesłana

Prezydent Michał Missan wraz z wiceprezydentem Piotrem Kowalem wzięli udział w Zgromadzeniu Ogólnym Związku Miast Polskich, które odbyło się w Warszawie. Podczas zjazdu delegaci miast z całej Polski przyjęli sprawozdanie Zarządu ZMP z działalności Związku w 2023 roku, sprawozdanie finansowe oraz udzielili absolutorium ustępującemu Zarządowi i prezesowi ZMP. Wybrali również nowe władze na kolejną 5-letnią kadencję. Prezesem został prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Podczas Zgromadzenia przyjęta została uchwała określająca program działania Związku w I roku dziewiątej kadencji samorządowej. Priorytetem jest przede wszystkim nowa ustawa o dochodach JST, zapewniająca odbudowę dochodów własnych miast.

Na listę priorytetów delegaci wpisali także ustawę o zrównoważonym rozwoju miast, która będzie uwzględniała możliwość współdziałania w miejskich obszarach funkcjonalnych, a także kwestię transformacji energetycznej gospodarki miejskiej. Związek ponadto chce wspierać miasta członkowskie we wdrażaniu reformy planowania przestrzennego i strategicznego, a także walczyć o zwiększenie nakładów na edukację publiczną, docelowo do poziomu 3% PKB.

Zgromadzenie Ogólne przegłosowało też Stanowisko w sprawie skutków projektu zmiany rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wynagrodzeń pracowników samorządowych oraz Apel w sprawie konieczności poprawienia sytuacji finansowej polskich miast.

Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy prezydenta Elbląga

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama