UWAGA!

Zielone światło w sprawie kamienic (wracamy do tematu)

 Elbląg, Zielone światło w sprawie kamienic (wracamy do tematu)
(fot. MS, archiwum portEl.pl)

Radni zgodzą się na czwartkowej sesji, by samorząd kupił od PZU dwie kamienice przy ul. Łączności i Trybunalskiej. Dzisiaj dowiedzieliśmy się więcej szczegółów na ten temat. W jednej z kamienic mają powstać mieszkania, do drugiej mają być przeniesione niektóre departamenty z różnych punktów miasta.

PZU wyceniło oba budynki, których łączna powierzchnia użytkowa wynosi 2,5 tysiąca metrów kwadratowych na niewiele ponad 1,4 miliona złotych. Miasto złożyło ofertę na niecałe 1,3 miliona złotych. - PZU nie może sprzedać tych budynków od kilku lat prawdopodobnie dlatego, że w okolicy nie ma miejsc parkingowych. Gdyby były, to cena byłaby wyższa – przekonywał radnych na dzisiejszej komisji gospodarki miasta wiceprezydent Janusz Nowak.
       - Zaproponowaliśmy cenę o 10 procent niższą od ofertowej, proponując płatność w trzech ratach. Pierwszą w tym roku w wysokości 570 tysięcy, kolejne w 2017 i 2018 roku – po 350 tysięcy złotych. Łącznie z odsetkami wartość zakupu wyniosłaby milion 288 tysięcy złotych – dodał Sławomir Skorupa, dyrektor departamentu gospodarki nieruchomościami i geodezji Urzędu Miejskiego w Elblągu.
       - Pieniądze na pierwszą ratę mamy dzięki zwrotowi VAT, jaki dostaliśmy za wykonane już inwestycje związane z budową ścieżek rowerowych. Kupujemy budynki, w których cena metra kwadratowego wyniesie około 570 złotych. Obliczyliśmy, że na dostosowanie kamienic do potrzeb miasta trzeba będzie wydać dodatkowo 1,5 miliona złotych, nawet przy tych dodatkowych wydatkach jest to opłacalna transakcja, pozwoli nam też rozwiązać wiele problemów lokalowych w mieście – stwierdził Janusz Nowak.
       Narożna kamienica przy ul. Trybunalskiej ma być siedzibą departamentów Urzędu Miejskiego, rozsianych obecnie w różnych punktach miasta, m.in. departamentu świadczeń rodzinnych z ul. Jaśminowej, Zarządu Budynków Komunalnych z ul. Ratuszowej i Hetmańskiej, referatu zdrowia z ul. Kosynierów Gdyńskich, Zarządu Dróg z ulicy Czerwonego Krzyża czy Miejskiego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej z al. Tysiąclecia.
       - Parter budynku, gdzie była sala sprzedaży PZU, praktycznie po wysprzątaniu nadaje się do użytku, reszta kondygnacji wymaga dostosowania do potrzeb urzędu – dodawał Janusz Nowak.
       - Na parterze chcemy urządzić salę obsługi mieszkańców korzystających ze świadczeń rodzinnych. Obecna sala przy ul. Jaśminowej jest za mała, by na przykład obsłużyć wszystkich zainteresowanych dodatkami z programu 500 plus. 2 procent kwoty, którą dostaniemy od rządu, możemy przeznaczyć na remont, premier Beata Szydło podczas wczorajszego spotkania z prezydentami miast i wojewodami namawiała, by z tej możliwości skorzystać – przekonywał Artur Zieliński, sekretarz miasta.
       Co z drugą kamienicą, przy ul. Łączności? - PZU postawiło warunek, że chce sprzedać dwa budynki naraz, by pozbyć się problemu. Nam na potrzeby urzędu wystarczy jeden. Drugi, jeśli radni się na to zgodzą, przekażemy Elbląskiemu Towarzystwu Budownictwa Społecznego, by zaadaptowała go na mieszkania – mówił wiceprezydent Nowak. - Budynki są w dobrym stanie technicznym, cały czas były i są ogrzewane. Mają dwie klatki schodowe, co ułatwia ich zagospodarowanie. Jest też miejsce na budowę zewnętrznej firmy, by dostosować je też do potrzeb osób niepełnosprawnych.
       Radni z komisji gospodarczej pozytywnie zaopiniowali projekt uchwały w sprawie kupna budynków PZU. „Za” głosowali też radni PiS, co oznacza, że transakcja – jeśli negocjacje z PZU będą owocne - powinna dojść do skutku. A dotychczasowe lokale i budynki zajmowane przez wspomniane departamenty zostaną wynajęte lub sprzedane.
      
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama