UWAGA!

Zmarła Lidia Abramowicz

 Elbląg, Lidia Abramowicz w czasach pracy w muzeum
Lidia Abramowicz w czasach pracy w muzeum (fot. Archiwum MAH)

Lidia Abramowicz była wieloletnią kustosz elbląskiego muzeum. Pracowała tu od 1969 roku, kiedy jeszcze siedziba mieściła się w kamienicach przy ul. Wigilijnej i była z nim związana aż do 1997 roku. Zmarła w wieku 93 lat...

Lidia Abramowicz była historykiem, absolwentką Uniwersytetu Wrocławskiego. Rozpoczęła pracę w elbląskim muzeum w 1969 roku, kiedy jeszcze jego siedzibą były kamienice przy ulicy Wigilijnej. Po przeprowadzce do budynku Gimnazjum, wraz z Danutą Milewską i Aldoną Zdanowską-Hosbein tworzyła dział historii dawnej, a także kierowała placówką jako p.o. kierownika w latach 1975-1976. Była autorką wielu wystaw w muzeum, m.in. „Elbląg w czasach Rzeczypospolitej 1454 – 1772” i „Elbląg w czasach Mikołaja Kopernika”.

Lidia Abramowicz była członkiem Polskiego Towarzystwa Historycznego. We wrześniu 1975 r. pod jej kierownictwem zorganizowano Międzynarodową Konferencję Historyków Kultury Miast Nadbałtyckich, w której wzięli udział historycy z kilku ośrodków naukowych oraz uczeni z Niemiec i Finlandii. Jej najbardziej znanym opracowaniem był bogato ilustrowany przewodnik po wystawie „750 lecie Elbląga”, który współtworzyła z Kazimierzem Arbartem. Z muzeum była związana do 1997 roku. Zmarła w wieku 93 lat.

Rodzina i znajomi pożegnali panią Lidię we wtorek, 9 lipca na cmentarzu Dębica.

oprac. red. na podst. informacji Muzeum Archeologiczno-Historycznego

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Uwaga! Opinia zostanie zamieszczona na stronie po zatwierdzeniu przez redakcję.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama