UWAGA!

Zmarła Magdalena Abakanowicz. W Elblągu pozostała po niej rzeźba

Elbląg, Rzeźba Magdaleny Abakanowicz
Rzeźba Magdaleny Abakanowicz (fot. str. internetowa Galerii EL)

Zmarła słynna na całym świecie polska rzeźbiarka Magdalena Abakanowicz. Była również uczestniczką I Biennale Form Przestrzennych Elblągu w 1965 roku. Po pobycie artystki w naszym mieście została forma stojąca dziś na skrzyżowaniu ul. Przymurze i Przy Bramie Targowej, nieopodal budynku I Liceum Ogólnokształcącego.

Magdalena Abakanowicz (1930) Urodziła się w Falentach pod Warszawą. Studiowała w latach 1950-1954 w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Tuż po dyplomie krótko zajmowała się malarstwem - wykonywała monumentalne kompozycje gwaszowe. Od początku lat 60. zaczęła tworzyć przestrzenne tkaniny, które od jej nazwiska zyskały miano "abakanów". Swoje prace wystawiała na całym świecie, wykładała również na artystycznych uczelniach. Jest najbardziej znaną i docenianą polską rzeźbiarką.
       Magdalena Abakanowicz ma również swoje związki z Elblągiem. Była uczestniczką I Biennale Form Przestrzennych w 1965 roku.
       "Na I Biennale Form Przestrzennych w Elblągu znalazłam się przypadkiem. Tafla blachy, którą wybrałam, była chłodna i śliska. Zwinęłam ja w owalną rurę siedmiometrowej wysokości. Zostawiłam szparę. Pozwalała wejść do środka. Przez puste dospawane rękawy - niby gałęzie wpadało światło. Ale nie nawiązała się przyjaźń. Ten metal nie przekazał mi żadnych tajemnic. Mimo to, zawarłam w nim coś, nad czym ciągle jeszcze pracuję."
       Po pobycie artystki w Elblągu została forma stojąca do dziś. To wysoka, 7-metrowa kompozycja, powstała ze zwiniętego arkusza blachy, na zewnątrz którego autorka umieściła krótkie, wieloboczne w przekroju rury. Całość sugeruje skojarzenia z konarem drzewa. Obecnie rzeźbę Magdaleny Abakanowicz można oglądać na skrzyżowaniu ul. Przymurze i Przy Bramie Targowej, nieopodal budynku I Liceum Ogólnokształcącego (wcześniej w pobliżu Urzędu Miejskiego).
       W 2002 r. w Galerii EL gościła z kolei wystawa prac Magdaleny Abakanowicz z przełomu lat 80- i 90-tych pochodzących z cyklów: "Hurma", "Zwierzęta" i "Gry wojenne".
       Artystka zmarła 20 kwietnia 2017 r. w Warszawie. Miała 86 lat.
      
       Na podstawie informacji opublikowanych na stronie internetowej CS Galeria EL.
      
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • wszystko z Zamechu ukradzione a konstrukcja pospawana na bank nie przez tą kobietę. mój dziadek to spawał.
 • Proszę najpierw poczytać o tym Biennale i dopiero później zabierać głos w sprawie. Projektantami form przestrzennych byli znzni artyści i pod ich nadzorem, rzeźby były wykonywane przez pracowników Zamechu. Nikt niczego nie musiał krasć.
 • @babunia - Droga babuniu, poprzednikowi chodziło chyba o fakt, że Zamech został rozkradziony w latach 90-tych jak się czasy i Polska zmieniły na ponoć lepsze, a Biennale w Elblągu były wielkim wydarzeniem w dziejach miasta i to za rzadów tej niedobrej komuny.
 • Droga Babuniu i Droga Nieznajoma! Sztuka ma to do siebie, że daje szansę swobodnej interpretacji, nawet jeśli to są bezpodstawne oskarżenia. W tamtych czasach nic z ZAMECHU nie trzeba było kraść, wystarczyło wynieść, a w przypadku Form Przestrzennych nic nie trzeba było ani kraść, ani wynosić, wszystko odbywało się za zgodą dyrekcji, wszystko co było uzgodnione w Komitecie Gminnym, Powiatowym, Wojewódzkim PZPR (nie mylić z ZPRP). I tyle!!! Ale się te władze partyjne zgodziły i teraz Elbląg jest taki jedyny w swoim rodzaju z tymi "bienalami". I tyle elblążanie! Bądźcie dumni z tego co macie! Kocham to Miasto, kocham Was! Dobranoc!!!!!
 • no fakt prawdziwe arcydzieło. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  5
  Kat.,Na.,Idiotów(2017-04-24)
 • Tablica informacyjna przy tej formie przestrzennej jest kompletnie nieczytelna. A wzrok mam dobry:/ Niby coś tam jest napisane, ale to chyba trzeba mieć jakiś dekoder w oczach. Ktoś potwierdzi moje spostrzeżenie?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  0
  niedobrze(2017-04-24)
 • O! nie wiedziałam :) Faktycznie dobry pomysł z tabliczkami przy rzeźbach informującymi o twórcach.
 • A co w tym pięknego?. Widocznie nie znam się na sztuce.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  2
  kropla(2017-04-27)
Reklama