[ X ]
Nie ma wolnej prasy bez finansowego wsparcia reklamodawców. Wszystko co publikujemy poniżej dostajesz w zamian za oglądanie banerów.To chyba nie jest wygórowana cena? Może wyłącz więc AdBlocka?

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Zmarła Wanda Gołkowska

Elbląg, Rzeźba artystki znajduje się nieopodal skrzyżowania ulicy Rycerskiej z Wigilijną
Rzeźba artystki znajduje się nieopodal skrzyżowania ulicy Rycerskiej z Wigilijną (fot. nadesłana)

Z przykrością zawiadamiamy, że 7 sierpnia zmarła Wanda Gołkowska - malarka, rysownik, jedna z prekursorek polskiego konceptualizmu i przedstawicielka op-artu. Uczestniczka I Biennale Form Przestrzennych w 1965 r., które było momentem przełomowym w jej twórczości.

Urodzona w Rzeszowie, w latach 1945-1952 studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Dyplom uzyskała w pracowni prof. J. Geperta. Od 1991 roku profesor zwyczajny Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Od 1953 roku wzięła udział w około 350 wystawach zbiorowych, plenerach, akcjach i sympozjach oraz w 38 wystawach indywidualnych w kraju i za granicą. Jej prace znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Katowicach i Bydgoszczy, w Muzeum Architektury we Wrocławiu, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, w Muzeach Okręgowych w Lublinie, Koszlinie, Chełmie, Legnicy, Sanoku, a także w wielu ośrodkach sztuki współczesnej w Niemczech, Szwecji, Francji, Holandii. Podczas I Biennale zrealizowała rzeźbę reprezentującą myślenie o formie w sposób intelektualny i zdyscyplinowany. Można ją dostrzeć wśród zieleni skweru nieopodal skrzyżowania ulic Rycerskiej i Wigilijnej. Rzeźba ta zaprojektowana została w tym miejscu na zasadzie kontrastu do sąsiednich prac Więcek-Wnuk i Szwacza. To delikatna, wręcz intymna kompozycja, zbudowana z równolegle ułożonych, pionowych prętów mocowanych do podłoża. Ich ułożenie na planie połowy okręgu nadaje tej formie wygląd "klatki", zamkniętej od góry, odpowiednio przyciętymi i prostopadle w stosunku do klatki ustawionymi prętami, tworzącymi wizualnie kształt owalu.
       Prywatnie była żoną Jana Chwałczyka, którego forma przestrzenna dziś stanęła w Parku Dolinka.
      
      
Beata Branicka, CS Galeria El
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama