UWAGA!

Zmiana czasu na zimowy, czyli śpimy dłużej

 
Elbląg, Zmiana czasu na zimowy, czyli śpimy dłużej

Choć korzyści z tego tytułu są znikome i coraz więcej krajów rezygnuje z przestawiania dwa razy do roku swoich zegarów, my nadal musimy to robić. W niedzielę 27 października wskazówki zegarów cofamy z godz. 3 na godz. 2.

W Polsce zmiany czasu obowiązują nieprzerwanie od 1977 roku. Wcześniej zmiany obowiązywały punktowo, obejmując konkretne lata w okresie międzywojennym i zaraz po wojnie (lata 1946-1949), co argumentowano m.in. oszczędnościami w sektorze energetycznym. Przy zmianie czasu obstaje nadal około 60 krajów na świecie. Nie wprowadziły go m.in. Japonia i Islandia, a w ostatnich latach ze zmiany zrezygnowały władze Rosji i Ukrainy, argumentując to niekorzystnym wpływem zmian czasu na zdrowie obywateli i transakcje bankowe oraz gospodarkę.
       W Polsce obecnie zmieniamy czas na podstawie Rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z 5 stycznia 2012 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2012-2016. Zgodnie z tym rozporządzeniem, w najbliższą niedzielę 27 października należy przestawić wskazówki zegarów z godziny 3 na godzinę 2, która będzie godziną początkową czasu zimowego.
      
      
mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Zastanawia mnie jeden fakt, co roku dwa razy zmienia się czas i tak w koło, a ludzie wciąż nie wiedzą w którą stronę. .. .coto za naród debili?
 • Nie śpimy dłużej, bo śpimy tyle samo. Tylko czas do tyłu przesuwamy bo jak sie spi 9godz. To sie bedzie spało np. Od 22 do 7 (6 nowego czasu).
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  0
  czasxyz(2013-10-26)
 • Mądre kraje już z tego przestawiania wyszły. My oczywiście dalej tolerujemy ciemnogród.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  1
  zegarmistrz(2013-10-26)
 • A mi się tam podoba :-)
 • zobaczymy cz ci sie spodoba na czas letni. Totalna głupota już nie wspomnę Miedwiediewa który wspomniał o krowach które nie wiedzą czemu baba przychodzi je doić godzinę później czy o haosie na kolei albo narodzinach bliźniaków w czasie zmiany czasu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  0
  FaraOFF(2013-10-26)
 • No właśnie - dlaczego musimy ? Może w końcu przestaniemy być zmuszani do rzeczy, których nie chcemy. I nie chodzi tylko o zmianę czasu, ale o wiele innych, ważnych rzeczy. Co zaś do czasu, to wolę środkowoeuropejski.
 • Nie dość że idzie jesienna deprecha to jeszcze nas dobijają zmianą czasu co niekorzystnie wpływa na organizm ze względu na siedzenie po południu w domu po pracy gdy o godzinę szybciej zapada ponury zmrok. A co do oszczędności energetycznych to jest obłuda. Na pewno Energa nie pozwoliłaby na utratę zysków, to samo z (nie)rządem który ma kolosalne wpływy z rachunków za prąd czy węgiel w podatkach Vat
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  1
  MonoTonny(2013-10-27)
 • dla mnie zmiana czasu to lipa i nie ma najmniejszego sensu
 • a moim zdaniem wszyscy jestescie zalosni. .. siedzicie w tych swoich mieszkankach i nic tylko praca-dom, praca-dom a wracajac do domu odpalacie "interneta" i narzekacie : aaa to zmiana czasu - trzeba ponarzekac; aaa to remontuja droge zeby sie lepiej jezdzilo - a to trzeba ponarzekac bo halas i te sprawy; buduja nowe osiedle - a to trzeba ponarzekac. Wybaczcie ale z waszych komentarzy bije taka polaczkowatosc ze kij w gardle staje.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  3
  bezpowazania(2013-10-27)
 • ehh biedni Polacy nic im nigdy nie pasuje. .. wole wstawać o 7 rano i widzieć słonce idąc do pracy niż wstawać o 7 rano iść do pracy jak jest ciemno i wychodzić z niej jak jest ciemno! A tak poza tematem to nazywając swój własny kraj jakimś ciemnogrodem czy polska bieda powinno was postawić w rzędzie i rozstrzelać za obrazę własne kraju. Nie podoba sie - to pakuj torby i spieprzaj dziadu! Następnym razem idź na pokazy wojskowe i znajdź weterana wojennego i powiedz ze walczył o ciemnogród. Gdyby jeszcze miał siły to byś już nie miał zębów.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  4
  podpispodpis(2013-10-27)
 • Uważam, że zmiana czasu bardzo zle wpływa na prace naszego organizmu, który też musi się przestawić. Ilosć godzin przebywania przy swietle sztucznym wzrasta a tym samym zarabia na nas zakład energetyczny. Społeczenstwo nasze już się przyzwyczaiło do oświetleń nikłych w mieszkaniach. Starczy popatrzeć po oknach wieczorem, tonie to oświetlenie jak dawniej.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  1
  miesz.zawady(2013-10-27)
Reklama