UWAGA!

Znaleźć i oszczekać!

Elbląg, Znaleźć i oszczekać!

Ponad 100 posokowców wzięło udział w wystawie, która odbyła się wczoraj w Elblągu.

Miłośnicy i właściciele tych urodziwych psów myśliwskich spotkali się w sobotę w Próchniku. O nagrody w Konkursie Myśliwskim – imitacji polowania - walczyło 14 psów. Ich zadanie polegało na odnalezieniu rozłożonych na odcinku około kilometra specjalnych, sztucznych tropów i dotarciu do zwierzyny. Lokaty w konkursach myśliwskich to nie tylko powód do dumy dla właścicieli, ale również wskaźnik dla przyszłych nabywców szczeniąt.
     - Byłem zbudowany sposobem wyszkolenia i prowadzenia psów nawet przez osoby nie związane z myślistwem - cieszy się szef Klubu Posokowca w Polsce, Aleksander Skrzyński.
     W niedzielę podczas wystawy na murawie przy ul. Agrykola można było podziwiać 102 przedstawicieli trzech ras, które tworzą grupę posokowców: bawarskie posokowce górskie - „bawary”, posokowce hanowerskie oraz alpejskie gończe krótkonożne. Najwięcej, bo ponad 80, było najpopularniejszych w Polsce „bawarów”.
     Psy oceniane były w różnych klasach: osobno szczeniaki, psy użytkowe i weterani.
     Jak się dowiedzieliśmy, jest szansa, że „psi weekend” w Elblągu i jego okolicach nie będzie ostatnim.
     - Są tu wspaniałe tereny do organizowania konkursów i wystaw, a poza tym w Elblągu mieszka aż 100 naszych członków – mówi Henryk Dymalski, prezes gdańskiego oddziału Polskiego Związku Kynologicznego. - Dziś złożyłem władzom waszego miasta przyrzeczenie, że nie będzie to ostatnie nasze spotkanie. Myślę, że za rok uda się w Elblągu zorganizować dużą wystawę, w której weźmie udział nawet 2 tysiące psów.
     
     
***

     
     Posokowce to psy, które w czasie polowania pracują „po tropie” – szukają poranionej przez myśliwych lub pokaleczonej np. w wypadkach komunikacyjnych zwierzyny. Kiedy odnajdują ją – oszczekują, aby powiadomić o tym swojego pana.
     - Każdy z tych psów posiada szczególną zdolność odnajdywania i trzymania się raz zapamiętanego węchem tropu - mówi Aleksander Skrzyński z Klubu Posokowca w Polsce. - Wówczas dosłownie do końca „pracują” dolnym wiatrem - szukają zwierzyny z głową opuszczoną do ziemi.
     Choć posokowce najczęściej są wykorzystywane przez myśliwych, to - zwłaszcza „bawary” - często są w rękach osób, które nie polują. Są bowiem nie tylko eleganckie, ale także łagodne i niezwykle przyjazne.
SZ
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama