UWAGA!

Zobacz, jak kopią

Na Warmii i Mazurach trwają Europejskie Dni Dziedzictwa. Dziś rozpoczyna się elbląska część Dni.

Dziś i jutro, po raz pierwszy w ponad 20 - letniej historii badań będzie można zwiedzać teren wykopalisk w Janowie Pomorskim koło Elbląga, gdzie archeolog Marek Jagodziński odkrył pozostałości wikińskiego Truso – jednej z najważniejszych handlowych osad wczesnego średniowiecza. Można obejrzeć wykorzystywany w czasie wykopalisk sprzęt i podpatrzyć, jak pracują archeolodzy.
     Jak mówi dr Maria Kasprzycka, dyrektorka Muzeum w Elblągu, które prowadzi badania w Truso, dni otwarte wykopalisk to okazja, aby poznać kulisy pracy archeologów.
     - Prace wykopaliskowe wiele osób wyobraża sobie jako wielkie odkrycia – mówi dyrektorka. – Tymczasem jest inaczej, tym bardziej, że na północy Polski budownictwo było drewniane i jeśli coś po nim zostało, to tylko ślady po drewnie. Dobrze jest wiedzieć, z jakim ogromnym trudem następuje odkrywanie tych ziem.
     Jak podkreśla dr Kasprzycka, elblążanie i mieszkańcy regionu elbląskiego mają być z czego dumni:
     - Historia okolic Elbląga jest przebogata i naprawdę wyjątkowo ciekawa w skali całego basenu Morza Bałtyckiego. Zaczyna się już w neolicie, czyli kilka tysięcy lat temu, potem pojawiają się Goci, Wikingowie, wreszcie Truso...
     Oprócz „Dni otwartych wykopalisk”, elbląskie muzeum przygotowało także wykłady poświęcone historii miasta, które odbędą się za tydzień. Europejskie Dni Dziedzictwa zakończą się 26 września.
AJ

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • w jakich godzinach można przyjechać do Janowa? oczywiście jutro, bo dzisiejsza informacja jest już chyba nieaktualna
  • Czy może dotarł ktoś na te dniOtwarte???
  • paniDoktorDyrektorMuzeumElbląskiegoProwadzącaRównieżBadaniaTruso+szybkaJakJeanneNaHaitiRedaktorAJ - jeśli po raz pierwszy ogłasza się możliwość i zachęca ciekawych do obejrzenia słynnychPoHoryzontWykopalisk, to wypadało by zLekka określić drogę, jaką można do nich dotrzeć...
Reklama