UWAGA!

Żołnierze gotowi do kolejnej misji na Łotwie

 Elbląg, Żołnierze gotowi do kolejnej misji na Łotwie
(fot. 9. Braniewska Brygada Kawaleri Pancernej)

Na początku 2022 roku na Łotwę, w ramach dziesiątego już polskiego kontyngentu, wyjadą żołnierze 9. Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej. Uroczyste pożegnanie odbyło się w czwartek w braniewskich koszarach. Zobacz zdjęcia.

Uroczystość odbyła się placu apelowym jednostki w Braniewie. Brał w niej udział między innymi reprezentujący dowódcę generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych oraz dowódcę 16 Dywizji Zmechanizowanej, generał brygady Wojciech Ziółkowski.

- Niebawem wyruszacie w rejon misji, aby wspólnie z naszymi sojusznikami, realizować zadania w operacji wzmocnienia wschodniej flanki NATO. Operacji, która realizowana jest wskutek decyzji podjętych w 2016 roku podczas szczytu NATO w Warszawie – przypomniał generał Ziółkowski, zwracając się do żołnierzy.

Swoich żołnierzy (bo przecież wyjeżdżający na Łotwę to w dużej części żołnierze 9 Brygady) żegnał także dowódca płk Grzegorz Barabieda. W swoim wystąpieniu dowódca przypominał, że NATO, w którego imieniu występują żołnierze jadący na Łotwę, to działanie na zasadzie „jeden a wszystkich, wszyscy za jednego”. - Tym bardziej, że nasi przeciwnicy - mówił Barabieda - z Rosji czy Białorusi są obecnie zdolni do różnych działań destabilizujących.

Obecny na uroczystości burmistrz Braniewa Tomasz Sielicki podkreślał co prawda, że żołnierze jadą na misję pokojową, ale przecież w obecnych czasach trudno przewidywać jak się ta misja zakończy. Przy okazji pożegnania burmistrz wręczył dowódcy dziesiątej zmiany majorowi Wojciechowi Tuchalskiemu, flagę Braniewa. Tak by na dalekiej Łotwie żołnierze pamiętali, gdzie mieszkają i by wiedzieli, że w Braniewie też o nich pamiętają.

Major Tuchalski dziękując za ofiarowanie flagi przy okazji przypomniał, że wyjazd prawie 200 żołnierzy był poprzedzony wielomiesięcznymi przygotowaniami. Bo przecież tam na Łotwie żołnierze będą przy okazji (w międzynarodowym towarzystwie) odbywali normalny cykl szkoleniowy. Polski Kontyngent Wojskowy na Łotwie funkcjonuje w strukturze wielonarodowej batalionowej grupy bojowej, pod dowództwem kanadyjskim. W grupie oprócz Kanadyjczyków i Polaków służą przedstawiciele: Włoch, Albanii, Słowenii i Hiszpanii.

Misja w Republice Łotewskiej potrwa pół roku. Większość z wyjeżdżających żołnierzy już tam była, chociaż są i tacy, którzy jadą na Łotwę i na misję po raz pierwszy. Dowódca kontyngentu mjr Wojciech Tuchalski na łotewskiej misji był już dwa razy. Za każdym razem brygada z Braniewa kierowała na Łotwę pododdział w sile kompanii czołgów z plutonami logistycznymi. Zasadniczy sprzęt kontyngentu stanowią: czołgi PT-91 („Twardy”) i wozy dowodzenia.

Uroczystość zakończyła się defiladą. Rytm zaś wybijała wojskowa orkiestra z Elbląga pod batutą tamburmajora, starszego chorążego sztabowego Jacka Buczka.

Krzysztof Szczepanik

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Wszystko rozumiem, przepisy mundurowe są jakie są, ale do jasnej cholery. .. moze by tak do defilady wszyscy wyglądali jednakowo tzn spodnie albo wpuszczone albo wypuszczone na buty.
 • a czego tam szukają
 • Umiesz liczyc, ? Licz na siebie. Tylko zbroic sie, zbroic I jeszcze raz zbroic. Przecie zydowska UNIA ani NATO nie kiwnie palcem by za jakas Polske ginac. Gdyby co to bedzie jak w 39.Historia kolem sie toczy. Garbusiarz cyklista
 • Nagłaśniajcie lepiej jakie gestapowskie czasy nastały że politycy (zarówno PIS jak i opozycja za wyjątkiem konfederacji)na odgórne polecenie, realizują agendę NWO i siłowo promują szczepienia genowe od 1 marca. A to tylko kolejny etap agendy bo w kolejnych sezonach będą dalsze antyludzkie działania jak nakaz masek w domach jak w Austrii, a w Australii politycy mówią że dom już nie jest bezpiecznym miejscem na kwarantanne i należy kwarantanny odbywać w zamkniętych obozach. Żeby ten zastrzyk chociaż zmniejszał skalę zachorowań a tymczasem rok 2021 udowodnił że masowa akcja zastrzykowa zwiększyła transmisje wirusa.
 • @Abnegat - szukają tam ruskich szpicli, a co wybierasz się tam?
 • To samo z nauczycielkami ale ja nie dam się. Trudno najwyżej stanę się bezrobotna, z 2 lata wytrzymam z oszczędności i dorabianiem na prywatnych korepetycjach a w między czasie ten cały cyrk upadnie, nie boję się
 • RobertKoliński Czy któryś z bardziej zasłużonych Towarzyszy mógłby nam tu przypomnieć, czy za czasów niesłusznie minionych, które jeszcze powrócą w glorii i chwale Robotniczego Sztandaru, to też tak każda wymiana kontyngentu z bratnimi państwami socjalistycznymi niezwyciężonego Układu Warszawskiego była pucowana w mediach? Bo ja jakoś nie przypominam sobie. .. #BornInPRL 🚩 Hashtagi: #socjalizm, #postep, #rozum, #PolakWkosmosie!
 • Dokładnie. Poczytajcie o Sławiku Kraszennikowie i jego proroctwach (są na PDF b. detaliczne w sumie 100 stron). Pandemia koronawirusa to wstęp do czasów, które opisywał. Globaliści od dwóch lat testują na społeczeństwach ich skłonność do przyjmowania narzuconych im rozwiązań i kłamliwych informacji. Nie o zdrowie tu chodzi, ale o posłuszeństwo. Bankierzy od dawna dążą do tego, by rządzić światem jawnie i oficjalnie, ale wiedzą, że społeczeństwa świata nie oceniają ich dobrze i nie oddadzą im dobrowolnie władzy nad sobą. Dlatego starają się dojść do władzy inną drogą, dokonując informatyzacji wszystkich możliwych dziedzin życia i poddając je swojemu wglądowi i kontroli. Zwieńczeniem ich starań będzie jeden światowy dokument cyfrowy dla wszystkich i specjalny tatuaż. Kto ich nie przyjmie, będzie wykluczony ze społeczeństwa i prześladowany. Kto go przyjmie, nie będzie już mógł się protestować przeciwko ich władzy, bo zostanie przez nich zdalnie odłączony od dostępu do wszelkich, nawet podstawowych dóbr i usług. To wszystko może się wydarzyć, chyba że. .. ludzie wcześniej zrozumieją co ich czeka i się zbuntują, gromadnie odmawiając udziału w poczynaniach tych niegodziwców. To szaleństwo można jeszcze zatrzymać.
 • @nauczycielka - W przeszlosci epidemie trwaly niekiedy I 12-15 lat. Zakladajac ze czesc populacji sie nie szczepi to tak moze byc I z covidem. Emeryturka w zwiazku z tym moze byc cieniutka. Zreszta nauczyciele ucza jak ucza to moze rzeczywiscie warto zyc z koropetycji, rynek jest duzy. Garbusiarz cyklista
 • pieprzysz wciaz te same glupoty, masz cos nowego madrego, to gadaj a jak nie to spadaj,
 • @RobertKoliński - Jesteś paskudny komuch gloryfikujacy morderców pamiętaj kiedyś parasol bezpieczeństwa nad twoja czerwoną głową skończy się
 • RobertKoliński Zieeew. .. [Ty za swoją nienawiść pójdziesz za to wprost do piekła, gdzie Hitler ze Stalinem w adoracji stadka papieży i biskupów będą ci obrabiać rzyć w smole, brunatnemu katolikowi świątecznie przypominam:)] Hashtagi: #antyfaszyzm, #IdaBrunatni, #ONRtoZbiorZer, #bestie
Reklama