UWAGA!

Żołnierze lecą do Syrii

Dziś (26 lutego) w Centrum Szkolenia na Potrzeby Sił Pokojowych w Kielcach odbywa się uroczystość pożegnania 29. Zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego UNDOF w Syrii. Główny trzon 29. Zmiany stanowią żołnierze 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej wchodzącej w skład 16 PDZ, którzy są uzupełniani przez żołnierzy z pozostałych jednostek naszej dywizji.

- W skład zmiany wchodzi około 260 żołnierzy zawodowych, nadterminowych oraz zasadniczej służby wojskowej, którzy od października 2007 roku rozpoczęli przygotowania do misji - informuje rzecznik prasowy 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej mjr Zbigniew Tuszyński. - W trakcie szkolenia w ośrodku w Kielcach „misjonarze” zapoznali się z aspektami kulturowymi i politycznymi występującymi w rejonie misji, zagrożeniami sanitarno-epidemiologicznymi, zasadami współpracy cywilno-wojskowej, prawem międzynarodowym oraz prawami człowieka. Od jutra rozpocznie się rotacja i przejmowanie zadań i obowiązków od 28. Zmiany, którą także tworzą żołnierze 16 PDZ. Zakończenie rotacji przewidywane jest na koniec marca.
     Siły Rozdzielająco-Obserwacyjne UNDOF w Syrii utworzone zostały w 1974 r. Rada Bezpieczeństwa ONZ mianowała na ich pierwszego dowódcę peruwiańskiego generała Gonzago Brizeno. Powstanie sił UNDOF było konsekwencją zaatakowania przez koalicję wojsk państw arabskich 6 października 1973 r. Izraela. Główne zadania sił UNDOF to utrzymanie zawieszenia ognia pomiędzy Izraelem i Syrią i kontrolowanie przestrzegania porozumienia o rozdzieleniu wojsk.
     UNDOF liczy ok. 1100 uzbrojonych żołnierzy, ok. 80 obserwatorów wojskowych oraz prawie 40 pracowników cywilnych misji ONZ. W skład tych sił wchodzą także polscy żołnierze, a od kilku lat skład kolejnych Zmian stanowią żołnierze 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej.
oprac. PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama