UWAGA!

Żółta kartka dla PO

 Elbląg, Żółta kartka dla PO
Fot. Witold Sadowski

PiS zdecydowanie wygrał niedzielne wybory w Elblągu. Nie na tyle jednak żeby sięgnąć po stanowisko prezydenta Elbląga w pierwszej turze. Czeka nas za dwa tygodnie dogrywka z udziałem Jerzego Wilka i Elżbiety Gelert.

Wygrana PiS-u w Elblągu, to kolejny sygnał, że dobre samopoczucie premiera, które prezentował chociażby na spotkaniu z grupą elbląskich przedsiębiorców jest delikatnie mówiąc nieuzasadnione. Spadająca popularność Platformy, to przede wszystkim efekt niespełnionych, ale za to mocno rozbudzonych oczekiwań Polaków na skok cywilizacyjny i wzrost standardu życia. Pomimo ewidentnych osiągnięć rządu w ostatnich kilku latach, przypomnijmy chociażby nowe drogi, lotniska, stadiony, ogromne fundusze unijne, czy tak istotne dla naszego regionu wynegocjowanie ruchu bezwizowego, to jednak liczne wpadki przy wdrażaniu kolejnych reform i projektów oraz fatalne tempo ich realizacji powoduje mocno już odczuwalny spadek poparcia dla rządów Platformy. Na wspomnianym spotkaniu z przedsiębiorcami premier Tusk na moją uwagę o niesatysfakcjonującym postępie w polepszaniu warunków do prowadzenia biznesu w Polsce dla małych i średnich przedsiębiorstw odparł z oburzeniem, że Polska w rankingu "Doing Business" odnotowała największy skok w historii ostatnich notowań. To prawda, ale nasza pozycja jest ciągle mało zadowalająca - jesteśmy tylko dwa oczka wyżej niż Białoruś i ciągniemy się w ogonie Unii Europejskiej. Za nami tylko takie kraje jak Rumunia, czy Grecja.
       To zdecydowanie poniżej oczekiwań i ambicji Polaków. Po rządach partii, która się mieni liberalną można by oczekiwać zupełnie innych warunków dla prowadzenia działalności przez małe i średnie firmy, które tworzą 80 procent dochodu narodowego Polski.
       Problemem wielu polskich wyborców, a za dwa tygodnie w szczególności elbląskich, jest brak sensownej alternatywy dla PO. Populistyczny i nierealny program PiS-u ze smoleńską brzozą w tle ma silne i stałe poparcie około trzydziestu procent elektoratu, nie budzi jednak entuzjazmu wśród pozostałej większości. Należy oczekiwać, że w Elblągu wyborcy SLD, Ruchu Palikota, czy Elbląskiego Komitetu Obywatelskiego zagłosują raczej za kandydatką Platformy, co może dać jej zwycięstwo w drugiej turze. Pod warunkiem oczywiście, że zechcą ruszyć się do urny, a to będzie zależało od dalszego przebiegu Kampanii i ... jak zwykle pogody oraz wakacyjnych planów elblążan. A te raczej nie sprzyjają Elżbiecie Gelert. Czeka nas więc emocjonująca dogrywka. Oby wygrał lepszy kandydat lub kandydatka.
       W omówieniu sondażu przedwyborczego portElu jako jedyni wytypowaliśmy trafnie zwycięską trójkę. Koledzy z innych portali i pewna profesjonalna(?) sondażownia wskazywali kandydatury Lecha Kraśnianskiego, Ewy Białkowskiej czy Janusza Nowaka. Okazuje się, że tylko Czytelnicy portElu mają wyborczego nosa. Za dwa tygodnie druga odsłona wyborów. Już teraz zapraszamy do głosowania w naszym sondażu.
      
      
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • tylko nie pisior
 • Odwołaliście Nowaczyka bo było źle, teraz głosujecie na Gelert, więc po co ta cała kasa w przyspieszone wybory? Boicie się Wilka bo PiS, a ja choć za PiS nie jestem chcę dać szansę komuś kogo nie znam, PO mam dość, patrząc na to jak rzadzi Polską, nie tylko Elblągiem. Chcę zobaczyć kto zaś ten Wilk, na Gelert tylko marnuje się głos. Ubolewam też nad tym, ze tak mało osób zna i słyszało o Witoldzie Wróblewskim, bo z całej listy to był jedyny, dobry kandydat na prezydenta.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  54
  8
  Janczarska(2013-06-24)
 • Za rok w wyborach samorządowych Wilk zakończy karierę z poparciem 3%. Jak przystało na prawdziwego PIS'owca. Mierzei nie przekopie, bezrobocia nie zlikwiduje, a znajomych obdaruje posadami, szybko podliczą go wyborcy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  25
  19
  arek234(2013-06-24)
 • Portel: "jako jedyni wytypowaliśmy trafnie zwycięską trójkę". Buahaha, dawaliście Gelert 24% a Wilkowi 15%. To chyba niezbyt "trafnie". Pseudodziennikarskie brednie!! (LeSeFer)
 • Brawo Wilk ! PO się skończyło !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  27
  18
  elblagwolnyodliberałów(2013-06-24)
 • Teraz powtórka z 2010 Słonina contra Nowaczyk. Wygrał Nowaczyk. Teraz negatywny elektorat PiS zagłosuje na Gelert, przeciw PiS. To chwilowe zwyciestwo.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14
  10
  Czytelnik_MOBI_4682(2013-06-24)
 • A Pan Gęsicki wypisując takie bzdury: "brak sensownej alternatywy dla PO. Populistyczny i nierealny program PiS-u ze smoleńską brzozą w tle", to pokazuje jaki z niego "dziennikarz". Straszna bieda Panie redaktorze. PO przegrywa, jak to mówią "i cały misterny plan wp*zdu". GRATULACJE DLA WILKA ! TERAZ LICZY SIĘ TYLKO PIS (LeSeFer)
 • Kompletna bzdura; to nie żółta kartka tylko zwycięstwo PO; myślący ludzie zagłosowali na PO, reszta mamiona obietnicami bez pokrycia dała się po raz kolejny ogłupić, gratulacje dla PO, trzymajcie się 2 tura nie jest bez szans.
 • Mariusz Lewandowski jeszcze pije z rozpaczy czy już wstał?
 • A to już wygrał Wilk? Jeszcze się wszystko może odmienić. Poczekajmy z tym artykułem do drugiej tury.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  9
  dwuzłotówka(2013-06-24)
 • Błąd PO polega na obsadzaniu ważnych stanowisk wg kody znanego tylko premierowi. Czyli partyjniactwo i podległość partyjna. Gdyby postawił na fachowców nie byłoby tylu błędów w ustawach i może powstałby jakiś plan rozwoju małych średnich przedsiębiorstw. Im większy klakier tym wyższe stanowisko i to gubi tę partię. Pamiętać należy że 70% podatków pochodzi od tych małych firm a w Elblągu mali upadają a nowych, małych brak. Swoją drogą obywatele Elbląga tez się nie popisali głosując ponownie na starych radnych, Hajdukowskiego, Czyżyka, Kulę, czy innych. W ferworze kampanii nie oparto się też wielkim nazwiskom, które popierały osoby bez szans w Elblągu czy też mające nierealne programy. Bardzo żałuję że Wróblewski nie wszedł do drugiej tury.
 • Raczej pozostały, niezdecydowany elektorat zagłosuje przeciw PO, którą wspólnie przegnał z Elbląga. Brawo :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  21
  7
  klubprzyjaciół(2013-06-24)
Reklama