UWAGA!

Zostań dawcą szpiku

 Elbląg, Zostań dawcą szpiku
fot. AD

Dziś (22 września) w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu prowadzona jest rekrutacja potencjalnych dawców szpiku. Gdańscy laboranci rozpoczęli pracę o godz. 11. Już dziesięć minut później ankiety wypełniało i oddawało krew ok. 70 osób. – Mamy nadzieję, że przyjdą kolejni, równie licznymi grupami – mówią lekarze. Akcja potrwa do godziny 17.

Szpik jest ostatnią deską ratunku, szansą na zdrowie i życie dla chorych na białaczkę, chłoniaka i inne choroby układu krwionośnego. Najlepszym dawcą jest członek rodziny, ale nie zawsze występuje zgodność antygenów HLA. Rozpoczynają się poszukiwania w bazach dawców szpiku. A tych w Polsce nadal jest za mało.
       W Elblągu nie ma możliwości oddania próbki krwi i rejestracji w bazie. Dlatego organizowane są takie akcje, jak dzisiejsza. Do szpitala wojewódzkiego przyjechali pracownicy Laboratorium Immunologii Klinicznej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. Rozpoczęli prace o godz. 11. Dziesięć minut później w holu przed salą konferencyjną (niski parter), w której ustawiono trzy stanowiska do poboru krwi, było już kilkadziesiąt osób.
       - Na razie przychodzą uczniowie elbląskich szkół [również ze Środowiskowego Hufca Pracy - red.], choć było też kilka osób, które zrobiły sobie przerwę w pracy, by oddać krew – mówi dr Katarzyna Chylińska-Wachnianyn, szpitalny koordynator ds. transplantologii WSzZ w Elblągu. – Im wystawiamy zaświadczenia, takie usprawiedliwienia , które mogą przedstawić pracodawcom. Dotychczas przyszło ok. 70 osób, ale liczymy na dużo więcej – przyznaje pani doktor. – Jesteśmy przygotowani na 500 potencjalnych dawców szpiku, choć w razie potrzeby dostarczymy więcej probówek.
      

 


       Dawcą może zostać każdy, kto ukończył 18 lat, a nie przekroczył pięćdziesiątki i jest zdrowy. Zanim laboranci pobiorą krew, kandydat musi wypełnić ankietę, która zawiera pytania ogólne dotyczące stanu zdrowia i prowadzonego trybu życia. Każdy podpisuje też oświadczenie woli, że chce zostać dawcą szpiku. Konieczny jest dowód tożsamości.
       - Szansa na to, że osoba zarejestrowana w bazie zostanie dawcą w ciągu 10 lat wynosi 3 proc. – mówi dr Katarzyna Chylińska-Wachnianyn. – Dlatego tak ważna jest rejestracja jak największej liczby chętnych.
       Dziś do potencjalnych dawców szpiku chce dołączyć 26-letnia Magdalena.
       - Od bardzo dawna o tym myślałam, ale nie było okazji – przyznaje. – Dziś jest więc przyszłam. Zajmie mi to kilka minut, a jeśli mogę komuś pomóc to czemu nie.
       Podczas podobnej akcji przeprowadzonej we wrześniu ubiegłego roku w elbląskim szpitalu chęć rejestracji w banku dawców wyraziło ok. 400 osób. Ta liczba przeszła oczekiwania organizatorów, którzy przygotowani byli na 200 chętnych. Jak będzie dziś?
      

A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • .. .a moim zdaniem nasze państwo powinno zacząć płacić dawcom, koniec kropka. Tak wiem że to rozwiązanie ma tylu przeciwników co zwolenników. Zawsze będzie brakować szpiku, krwi itp// pora dorosnąć i zacząć płacić a nie czekać aż spadnie z nieba- ew jakieś śmieszne akcje z autokarami do udoju. I żeby nie było - dla dawców wielki szacunek w końcu to poświęcenie, operacja i kilka dni zwolnienia. A pieniądze skąd? Tak to pytanie musi paść, a odpowiedź nie należy tu do mnie. Ale jak dla mnie to pasożytniczy aparat urzędniczy może się poruszać na rowerach i mieć pensję wielkości rent którymi częstują swoich obywateli, zacząć korzystać z publicznej służby zdrowia i w ogóle mieć przerypane. :P
  • ABC... Zaraz, chwileczke. .. fundacja zbiera szpik ?A to po co jest NFZ, ktorego głównym celem jest dbanie o zdrowe i profilaktyke obywateli, dobra kondycje finansową szpitali. PYTANIE ZASADNICZE :dla czego prezes NFZ nie przyzna sobie "limitu " pensji i premii, a tylko wymyślaja limity dla słuzby zdrowia ?Moze wkrótce, by pójśc do lekarza, wprowadzą kartki rodem z PRL, na uslugę ?Powiedziałbym tak; zlikwidowac skladke zdrowotna, wtedy kazdy będzie wiedzial za co sie leczy. powinno byc jak w banku -jestem zdrowy w danym rroku, moja skladka lezy na koncie i procentuje, bo byc moze zachoruje. A tu, prosze, kolejki do lekarzy, szpitali, jakies fundacje wyręczają NFZ a prezesi NFZ dupy woża w wypasionych brykach, siedza na skurzanych fotelach. .. a Polak stoi w kolejce do lekarza. .. oto Polska wlaśnie, kraj kwadratowych jaj !
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    ABC...(2010-09-22)
Reklama