UWAGA!

Zrobiło się głośno wokół sądu

 
Elbląg, Budowa budynku sądu przy ul. Płk. Dąbka ma zostać zakończona jeszcze w tym roku
Budowa budynku sądu przy ul. Płk. Dąbka ma zostać zakończona jeszcze w tym roku (fot. arch. Michał Skroboszewski)

Coraz bliżej końca budowy gmachu nowego sądu przy ul. Płk. Dąbka i coraz ... głośniej. Mieszkańcy okolicznych bloków skarżyli się na hałas dobiegający zza płotu. - Pochodził on  prawdopodobnie z wentylatorów instalacji pożarowej i od urządzeń wentylacji mechanicznej podczas wykonywania prób i sprawdzeń - wyjaśnia Tomasz Koronowski, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Elblągu. - Wentylacja pracuje już w normalnym trybie i nie powinna być uciążliwa dla mieszkańców.

Budowa nowego gmachu sądu przy ul. Płk. Dąbka 21 rozpoczęła się 5 lipca 2013 r. Jej wykonawcą wyłonionym w przetargu jest firma Skanska S.A. Budynek jest wysoki na 12 kondygnacji o łącznej powierzchni 8,8 tys. m2. Zaprojektowano w nim 29 sal rozpraw, a także nowoczesne Biuro Obsługi Interesantów, Biuro Podawcze i Czytelnię Akt. Ponadto w budynku przewidziano Niebieski pokój do przesłuchań, odpowiednie pomieszczenia z bezpieczną trasą do konwojowania osób, a także pomieszczenia dla adwokatów, prokuratorów i ławników. Nowy gmach sądu miał być gotowy w lipcu 2017 r., ale jest półroczny "poślizg", bo konieczna była zmiana projektu wentylacji pożarowej. Sąd sądem, ale bezpiecznie być musi. Teraz zakończenie inwestycji i uzyskanie pozwolenia na użytkowanie planowane jest pod koniec 2017 r. a przeprowadzka w I kwartale 2018 r. I wszystko wskazuje na to, że te terminy zostaną dotrzymane.
       - Prace budowlane są na końcowym etapie - informuje sędzia Tomasz Koronowski, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Elblągu. - Obecnie trwają próby, sprawdzenia i pomiary wszystkich instalacji.
       I tu do głosu dochodzą mieszkańcy, którzy kilka dni temu zwrócili uwagę na hałas dobiegający zza płotu inwestycji przy ul. Płk. Dąbka.
       - Hałas, który był słyszalny w obrębie inwestycji, pochodził prawdopodobnie z wentylatorów instalacji pożarowej i od urządzeń wentylacji mechanicznej podczas wykonywania prób i sprawdzeń instalacji - wyjaśnia rzecznik sądu. - W normalnym trybie pracuje tylko wentylacja mechaniczna, która nie powinna być uciążliwa dla mieszkańców (centrale stoją na dachu budynku). System wentylacji ma dopuszczenie do stosowania w budownictwie tzn. nie przekracza maksymalnego natężenia hałasu. Budynek nie będzie zatem bardziej uciążliwy niż inne w okolicy (np. lodowisko) - zapewnia sędzia Tomasz Koronowski. - Ponadto wysokość budynku sądowego wynosi 46,42 m, a okoliczne budynki mają wysokość ok. 15 m. Obecnie urządzenia pracują w normalnym trybie i nie stwierdzono nadmiernego hałasu - kończy sędzia.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w tym dziale

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama