UWAGA!

ZUS pomoże przedsiębiorcom w trudnej sytuacji

 Elbląg, ZUS pomoże przedsiębiorcom w trudnej sytuacji

Możliwość odroczenia terminu płatności składek oraz zawieszenie lub wydłużenie spłaty już zawartych układów ratalnych - to udogodnienia dla przedsiębiorców w związku występowaniem w Polsce koronawirusa.

Zgodnie z nowym zarządzeniem ZUS przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z uproszczonego wniosku o odroczenie o 3 miesiące terminu płatności składek oraz zawieszenie lub wydłużenie spłaty należności w układach ratalnych. Będzie to jeden dokument, w którym dodatkowo zawarte będzie oświadczenie, w którym przedsiębiorca wskaże, jak koronawirus wpłynął na brak możliwości opłacenia przez niego należności.

-"Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców. Zdajemy sobie sprawę, że dla niektórych osób może to być trudny czas. Cały czas zastanawiamy się w jaki jeszcze sposób pomóc osobom prowadzącym małe firmy" - wyjaśnia prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska.

Wniosek będzie mógł być złożony poprzez PUE, wrzucony do specjalnych pojemników w placówkach ZUS lub przesłany na specjalny adres e-mail oddziału ZUS.

Zgodnie z zaproponowanymi rozwiązaniami odroczenie terminu płatności w uproszczonym trybie będzie dotyczyło wyłącznie składek za okres od lutego do kwietnia 2020 r. (dotyczyć będzie również składek, których termin płatności już upłynął) oraz zawartych już układów ratalnych i odroczeń z terminami płatności od marca do maja 2020 r.

Przedsiębiorca, który skorzysta z odroczenia terminu płatności składek lub układów ratalnych może liczyć na wstrzymanie wdrażania postępowania przedegzekucyjnego, egzekucyjnego oraz stosowania sankcji.

Zgodnie z przepisami odroczenie może dotyczyć składek na: ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Fundusz Emerytur Pomostowych.

Złożenie wniosku o odroczenie terminu płatności składek nie gwarantuje udzielenia tej ulgi. Jeżeli ZUS odmówi odroczenia, musisz zapłacić należne składki wraz z odsetkami za zwłokę, naliczonymi do dnia zapłaty włącznie.

W placówkach ZUS działają doradcy do spraw ulg i umorzeń. Udzielają informacji o pomocy, o jaką może się ubiegać przedsiębiorca oraz pomagają skompletować i wypełnić dokumenty niezbędne do rozpatrzenia wniosku.

Kontakt do doradców ds. ulg i umorzeń w oddziale ZUS w Elblągu: doradca_ds_ulg_i_umorzen_elblag@zus.pl , tel. (55) 641 92 27 oraz (89) 644 88 25

Anna Ilukiewicz, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa warmińsko-mazurskiego
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Dziękujemy ale to nic nie zmieni..tylko przesunie gehennę w czasie. Przykre....
 • A co to zmieni ? Nic. Anulowanie składek ZUS za miesiące strat, to jest rozwiązanie które może zaważyć czy malutkie firmy przetrwają.
 • i to tyle w temacie pomocy przedsiębiorcom. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  0
  obserwator77(2020-03-18)
 • ZUS-owi już dziękujemy. Znajomemu wjechali na konto bez żadnego powiadomienia i wyczyścili je co do złotówki. Efekt taki, że przedsiębiorca nagle został z kontem zerowym i nie mógł opłacić faktur kontrahentom, przez co stracił niektóre kontrakty, co doprowadziło do jeszcze większego pogorszenia kondycji firmy, a co za tym idzie, tym bardziej nie będzie miał na kolejne składki ZUS. To są właśnie złodzieje z ZUS.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  0
  zorientowany(2020-03-18)
 • Pomoc to umorzenie składek na 6 miesięcy tak ma być to jest wtedy pomoc
 • rząd świetnie pozoruje pomoc, tyle że jej brak pogrąży ten kraj, gospodarka to nie SUWEREN który łyka każdą głupią narracje.
 • A jak dostaniesz odmownie, to jeszcze odsetki naliczą za zwłokę. Wspaniała pomoc. Ha Ha Ha.
 • A postojowe według przepisów trzeba płacić pracownikom bo nie można zmusić człowieka aby poszedł na urlop bezpłatny. Hashtagi: #Ustawa
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  Ustawa(2020-03-20)
Reklama