UWAGA!

Związkowcy o olsztyńskim spotkaniu

W poniedziałek (14 maja) odbyło się posiedzenie Zespołu Ochrony Zdrowia przy Wojewodzie Warmińsko-Mazurskim, które było wynikiem pisma wystosowanego do Wojewody przez Związki Zawodowe Szpitala Miejskiego w Elblągu. Swoje refleksje po spotkaniu przysłali nam dzisiaj związkowcy, trochę polemizując z wiceprezydentem Tomaszem Lewandowskim.

„W piśmie do Wojewody zawarte były obawy co do formy, tempa i sposobu, w jaki władze Elbląga dążą do przekształcenia Szpitala Miejskiego w spółkę prawa handlowego – piszą związkowcy. – Poniedziałkowe spotkanie nie wniosło żadnej wartości merytorycznej, która byłaby nam dotychczas nieznana. Nigdy bowiem Związki Zawodowe reprezentujące pracowników nie były przeciwne restrukturyzacji Szpitala. Domagały się jedynie konkretnych ustaleń oraz zapisów, a nie wizji świetlanej przyszłości nowo powstałej Spółki.
       Nie tylko dla nas plany restrukturyzacyjne władz Elbląga okazały się mało konkretne. Uczestnicząca w spotkaniu Irena Petryna, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zespołu Gruźlicy i Chorób Płuc w Olsztynie, zawnioskowała, by powołać zespół fachowców, którzy określą docelowy model Szpitala Miejskiego w Elblągu, oparty na rzeczywistych wyliczeniach ekonomicznych. Pozwoliłoby to na określenie struktury zasobów finansowych koniecznych na dokonanie stosownych remontów, celem przystosowania pomieszczeń
       do wymogów Szpitala Matki i Dziecka. Wniosek ten został poparty przez przewodniczącego Rady Wojewódzkiej FZZPOZiPS Andrzeja Wasiuka, który stwierdził, że sporządzenie takiego dokumentu zawierającego konkretne dane dotyczące przyszłości Spółki, m.in. wartości przyszłego kontraktu czy też terminu faktycznego przejęcia Oddziału Pediatrycznego, zdecydowanie uspokoiłyby załogę Szpitala Miejskiego.
       Cieszy nas fakt, że Ryszard Wasiński, dyrektor Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego, potwierdził, że pan Marszałek popiera pomysł podziału usług medycznych w Elblągu i władze Elbląga są w posiadaniu pisma, w którym to pan Marszałek deklaruje chęć przekazania Oddziału Pediatrycznego z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego
       do Szpitala Miejskiego (kserokopia tego pisma ma zostać przekazana Dyrekcji Szpitala Miejskiego). Jest to tym bardziej ważna informacja, że na spotkaniu z pracownikami Szpitala 10 kwietnia wiceprezydent Elbląga Tomasz Lewandowski stwierdził, że nie było potrzeby, aby wymagać od dyrektor Szpitala Wojewódzkiego Elżbiety Gelert pisemnej zgody pana Marszałka na podpisanie porozumienia o przekazaniu Oddziału Pediatrii. Ponieważ fakty okazały się inne i taki dokument istnieje, liczymy, że wkrótce zapoznamy się z jego treścią.
       Wiemy, w jakiej sytuacji finansowej jest Szpital Miejski. Zapewniamy wiceprezydenta
       Lewandowskiego, że „twarde dane finansowe, liczby, wykresy i analizy” są dla nas czytelne i zrozumiałe, bo są sporządzane z danych opracowywanych przez pracowników naszego Szpitala i nie one są przyczyną braku porozumienia pomiędzy Urzędem Miasta a Związkami Zawodowymi.
       Pragniemy jednocześnie uspokoić wiceprezydenta Tomasza Lewandowskiego, że atmosfera wokół naszego Szpitala nie jest gorsza niż w roku ubiegłym. „Twarde dane” mówią wprost, że w okresie od stycznia do kwietnia 2011 r. leczonych było 2 907 pacjentów, a w tym samym okresie w roku bieżącym 2 940. Czy wzrost liczby pacjentów świadczy zatem
       o „złym klimacie”? Gdyby władzom Miasta zależało na dobrym wizerunku naszego Szpitala, to nie uprawiałoby żonglerki danymi odnośnie naszego zadłużenia, bo to nie tylko źle wpłynęło na to, jak Szpital jest postrzegany, ale mogło też odstraszyć potencjalnego, aczkolwiek do tej pory nieznanego Inwestora.
       Z nadzieją jednak spoglądamy w przyszłość i oczekujemy wraz z Wojewódzką Komisją Dialogu Społecznego w Olsztynie na konkretne decyzje i zapisy, gdyż posiedzenie Zespołu Ochrony Zdrowia potwierdziło, że wiele spraw wymaga dopracowania i pośpiech jest niewskazany.
      
Związki Zawodowe Szpitala Miejskiego"

      
      
oprac. PD

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • czyli Lewy mijał się z prawdą
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  zatroskany(2012-05-16)
 • A związki znowu swoje!!! Nie dość, że lekarze zarabiają ekstra przyjmując pacjentów poza kolejnością, to jeszcze związki zamiast pomagać miastu robić z tym porządek, to. .. .Chore to faktycznie jakieś jest. Są za prywatyzacją, ale zarazem nie. .. Panie Prezydencie więcej zdecydowania w tym temacie, bo szkoda czasu na jałowe dyskusje!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  pacjent doktorów(2012-05-16)
 • No i wyszło na moje, jak Olsztyn nie pomoże zrobić reorganizacji to sprawa elbląskich szpitali bedzie kręcić się w miejscu ku radości co poniektórych lekarzy, ustawionych przy elbląskich szpitalach mówiąc kolokwialnie jak chłop przy pegerze. Chorym polecam modlitwę o zdrowie łączyć z modlitwą za pana Wojewodę i Urząd Marszałkowski. Hero.
 • olsztyn niech się wreszcie od*****i od Elbląga. JAKIE MY Elbląg warmia i mazury??? Elbląg to Wybrzeże- Żuławy. Niech olsztyn przestanie ładować wszystko w mazury i siebie a Elblągowi przestanie dawac wszystko a łaski.
 • sami pchamy się w łapy Olsztyna prosząc ich o "pomoc", co wniosły te konsultacje nic, Panie działaczki niby wiedzą o co chodzi ale podpuszczane przez Sami Wiecie Kogo walczą tak naprawdę nie o swoje tylko o zachowanie status quo, a do tego tylko daliśmy powód Olsztynowi żeby się wpie*****ł w nasze sprawy. Gratuluję pomysłodawcom konsultacji pomysłu, na pewno inwestorzy już się biją który wejdzie współpracować z tak miłym gronem!
 • jak się nie pospieszycie to was zlikwidują i dobrze, jest takie przysłowie o biednym i głupim, jakoś tak fajnie się rymuje
 • zawsze są sprzeciwy i strach przed zmianami, wizja, konsekwencja i realizacja i do przodu, tak trzymać i nie dać się zniechęcić, w końcu ktoś ma odwagę ruszyć tą funkcjonującą patolę, gratuluję odwagi!
 • ty zatroskany czep się swojej baby
 • SŁUŻBY już zaczęły zajmować się ludźmi ze starego układu w UM, zaraz wezmą się za szpital i inne "stare układy". Nowaczyk rób dalej porządki w tym mieście! Niech w końcu będzie normalnie, a ci krzykacze zaraz zamilkną. .. Tak trzymać!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  trzymamkciuki(2012-05-16)
 • Dzisiaj zakonczyl sie proces lodziary z PO ktora juz dwa lata temu mowila, z sluzba zdrowia bedzie prywatyzowana, i to dopiero bedzie mozna krecic lody, wypisz, wymaluj jak ulal pasuje do naszego szpitala. Przy lodziazach z PO to zwiazki zawodowe maja tyle do powiedzenia co zyd w gettecie.
 • od dłuższego czasu wydaje mi się nasze władze strasznie zamydlają nam oczy. Czyżby mieli nas za głuopców?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  fiolka(2012-05-17)
Reklama