UWAGA!

Na co zasługuje Elbląg?

Na więcej, jeśli chodzi o ciepło i prąd. Zasługuje też na komunikację szytą na miarę, na nowe pomysły na ZBK. Stefan Rembelski, kandydat Kukiz '15 na prezydenta Elbląga pomysłów na miasto ma wiele. Czy jednak kadencji wystarczy, by je zrealizować? - Można powstrzymać to, co niekorzystne i to już jest dobry początek – zapewnia w wywiadzie dla portEl.pl. Zobacz też film z pytaniami i odpowiedziami, których nie znajdziesz w artykule. Wywiady z kolejnymi kandydatami wkrótce.

Na ostatniej prostej przed wyborami, rozpoczynamy emisję cyklu wywiadów z kandydatami na prezydenta Elbląga. Jako pierwszy prezentuje się Stefan Rembelski z Kukiz '15. To jego trzecia próba ubiegania się o to stanowisko. Stefan Rembelski ma 61 lat, jest absolwentem Politechniki Gdańskiej i przedsiębiorcą. Jest członkiem Solidarności, był wiceprzewodniczącym elbląskiego regionu "S".
      
       - Dlaczego ubiega się Pan o urząd prezydenta Elbląga już po raz trzeci?
       Stefan Rembelski
: - Mieszkam w Elblągu od ponad 40 lat i nie jest mi obce, jak losy mojego miasta się toczą. Obserwuję dziwny trend, bo miasto traci we wszystkich rankingach, dołuje we wszystkich notowaniach. Nie rozwija się, a dramatycznie zadłuża. Mimo, że nie proponuje się zaciągnięcia kredytu wprost to zrolowanie tego, który już jest, nie jest dobrym rozwiązaniem. Nic nie jest przecież za darmo. Stąd pomysł Kukiz '15 na Elbląg niepartyjny, z budżetem zrównoważonym. To są motywy, które i mną kierują, bo miasto jest tego warte.
      
       - Dlaczego Kukiz '15?
       - Jestem członkiem stowarzyszenia Kukiz '15, bo jest ono stowarzyszeniem obywateli, a nie partią polityczną. Nie bierze pieniędzy podatników i tym się różni. Nie trwoni ich na billboardy, na badania opinii publicznej. Wszyscy opłacamy swoje działania z własnych pieniędzy. Chcemy, by demokracji bezpośredniej było więcej. Klub Kukiz '15 zmniejszył się, bo wiele osób nie wytrzymało standardów. Część została podkupiona za stanowiska, co jest antydemokratyczne i oznacza, że nie ma zasad. To także powoduje, że frekwencja w wyborach z roku na rok jest niższa. Ludzie uważają, że nieważne jak zagłosują, tam i tak się coś uformuje. Sytuacja zmierza w takim kierunku, że jeżeli - być w może w następnych wyborach – ugrupowanie rządzące przekroczyłoby 2/3, to uszyje nową konstytucję Konstytucję, która przez wiele lat będzie uwierała te 60 proc. I to jest niebezpieczeństwo niebrania udziału w demokracji.
      
       - Stawia Pan na nowe rozwiązanie kwestii ciepła, na zmiany w komunikacji miejskiej, na pomoc młodym, by chcieli tu zostawać na dłużej. Czy kadencji prezydenckiej wystarczy na to, by coś zmienić?
       - Być może ktoś, komu elblążanie powierzą urząd prezydenta, doczeka emerytury bądź przejdzie w stan spoczynku. Jednak miasto na tym traci.
      
       - A mogłoby zyskać np. rozwijając się turystycznie?
       - Często jestem na lotnisku w Rębiechowie i najczęściej słyszy się tam języki skandynawskie: norweski, szwedzki, duński. Jak popatrzymy, ile weekendowo przyjeżdża Skandynawów do trójmiasta to jest naprawdę imponująca liczba. Ci turyści, szczególnie po oddaniu do użytku drogi krajowej nr 7 (czas przejazdu z Elbląga do lotniska skróci się do 40 minut), mogliby przyjeżdżać do nas. Co stoi na przeszkodzie, by władze miasta zachęcały przedsiębiorców działających w branży turystycznej, by stosowali spójną promocję miasta w Skandynawii? W Rębiechowie reklamuje się Malbork, Elbląg nie. A turystyczny rozwój to ogromny potencjał, bo to są też miejsca pracy. Później to nabiera kształtu kuli śniegowej, bo się rozwija. I wtedy nadszedłby moment, gdy moglibyśmy powiedzieć: Elbląg wystartował, a nie ciągle się zadłuża i zwija.
      
       - Czyli zachęca Pan do tego, by 21 października pójść na wybory?
       - Oczywiście. Jeśli jednak nie chcesz brać udziału w wyborach to, jak mawiał klasyk: „Chcącemu nie dzieje się krzywda”. Nie możemy nikogo przymusić do udziału w wyborach. Nie prowadzę agitacji, ale namawiam do udziału w głosowaniu. Będziemy kolportować ulotki i być może odbędzie się spotkanie z liderem ruchu Kukiz '15. Organizowanie spotkań w terenie pokazuje, że przychodzą na nie sami zwolennicy bądź też kandydaci na radnych. Mieszkańcy stoją z boku, co też jest niepokojące.
      
       Zobacz też film z pytaniami i odpowiedziami, których nie znajdziesz w artykule.
       W kolejnych dniach opublikujemy wywiady z pozostałymi kandydatami na prezydenta Elbląga.

      
rozmawiała Agata Janik
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • ja wiem, na kogo (nikt z PIS)
 • Kukiz15,raz na was zagłosowałem, a okazaliście się kółkiem w lokomotywie PISu, do teraz tego żałuję
 • Rembelski nie ośmieszaj siebie
 • my całą rodziną głosujemy na Pana Wróblewskiego, jestesmy rodziną z tradycjami bo dziadek był w MO, tatuś w ZOMO, ja się wybiłem i skończyłem studia wyższe w Starym Polu i zostałem dyrektorem ale i ormowcem zarazem, musimy wszyscy głosować na Pana Wróblewskiego szczególnie emeryci wojskowi i milicyjni nie moga go zawieść
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  13
  10
  społecznywspieraający(2018-10-16)
 • @wybor-ca - Więc zagłosujesz na na kilku kandydatów jednocześnie? Jeszcze nie odkryłeś, że to wszystko są kolesie z dokładnie tymi samymi poglądami?
 • @społecznywspieraający - Ja głosuję na PiS, bo mam za krótki napletek.
 • Nie przepadam za elektronicznymi mediami ale cenzura na infoelbląg jest obrzydliwa!. Wracam do Was jako strona startowa. Tam nie można już nic napisać krytycznego na obóz sld-wróblewski choćby było obiektywnie i do rzeczy ale ironia i sarkazm już im przeszkadza. Żenada. Sorry, że nie na temat!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12
  1
  byłyinfo(2018-10-16)
 • Elbląg zasługuje, by być drugim Olsztynem. Życzę tego wszystkim mieszkańcom tego wspaniałego miasta.
 • młodym?:) i tak uciekną. pomożcie przedsiębiorcom bo dzięki nam inni żyją. To masakra, że im więcej zleceń tym wiecej podatku. To tacy jak my pakujemy walizki. W anglii podatek i zus to nie kolosalna kwota, w usługach i vat. Przy książce przychodow i rozchodów mozna odliczyc fundusz socjalny. Przykładowo pracownicy dostaliby premię, albo czeki pod choinkę. My nie zyjemy z sesjii tylko z ciężkiej pracy praktycznie od rana do wieczora. Zaproponujcie cos nam. Młodzi i tak uciekają.
 • Co zrobiliscie dla firm usługowych? Jak ktoś odpowie to zastanowię się. Jaka dotacja? jakie przywileje, co z zus?w Anglii zus wynosi 50 funtów. u nas 1200 zl. może podwyższyć dla firm kwote wolna od podatku do 20 tys złotych, w tym sa koszty: pensje, podatki, paliwo, inwestycje. Co dla naszych dzieci w zamian za ciężka pracę? może chociaz obiady?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  0
  tosiek31(2018-10-16)
 • Brawo panie Rembelski, tylko nowy człowiek zdoła przekuć beton, jest pan mądry niezależny - niezależny od zobowiązań w razie wygranej, tylko pan prezydentem.
 • Brawo panie Rembelski, tylko nowy człowiek zdoła przekuć beton, jest pan mądry niezależny - niezależny od zobowiązań w razie wygranej, tylko pan prezydentem. Please, nooooo
Reklama