UWAGA!

Debata z kandydatami o ekologii i pokaz filmu "Human Energy"

2019-09-18
Aktualizowany 2019-09-22 20:20
 
Elbląg, Debata z kandydatami o ekologii i pokaz filmu "Human Energy"

W poniedziałek, 23 września o godz. 17 w Bibliotece Elbląskiej odbędzie się otwarta przedwyborcza debata pt. „2050 Polska dla Pokoleń. Jaką przyszłość wybierzesz?”, w czasie której mieszkańcy Elbląga będą mogli osobiście zapytać kandydatów i kandydatki do parlamentu o ich plany i pomysły na walkę z kryzysem ekologicznym w skali lokalnej i krajowej.

Susze, ekstremalne zjawiska pogodowe, a także smog, płonące wysypiska odpadów czy zakwity sinic w Bałtyku - Polacy coraz mocniej odczuwają efekty degradacji środowiska. Tylko w ciągu ostatnich 70 lat, średnia temperatura w Polsce wzrosła o 1,7 stopnia Celsjusza, a ostatnie dekady były najcieplejszymi w historii pomiarów. Zarówno większa ilość, jak intensywność klęsk żywiołowych to efekt zmiany klimatu, która następuje, bo stężenie gazów cieplarnianych w atmosferze jest najwyższe od milionów lat. Jeżeli nie zaczniemy działać systemowo, to liczba pogodowych ekstremów będzie rosła, a poziom mórz i oceanów wzrośnie
      o 2 metry i więcej, do końca tego stulecia.

 

Polacy chcą rozmawiać o klimacie

Sondaż IBRiS (z 26 i 27 lipca) dla Rzeczpospolitej pokazał, że w kontekście zbliżających się wyborów ochrona klimatu jest dla Polaków drugą najważniejszą sprawą (64 proc.), zaraz po służbie zdrowia (78 proc.). To wskazuje na rosnącą świadomość naszych obywateli. Nadszedł więc czas, aby nasze bezpieczeństwo stało się dla polityków bezwzględnym priorytetem. Rachunek za ich działania zapłacą nasze dzieci. Jeśli polityka rządzących się nie zmieni, będą one żyły w świecie ograniczonych zasobów, klęsk żywiołowych i wielkich migracji ludzi poszukujących bezpiecznego miejsca do życia. Dlatego zanim oddamy swój głos w nadchodzących wyborach, warto poznać bliżej kandydatów startujących w tegorocznych wyborach i zapytać ich, w jaki sposób zamierzają zapewnić nam bezpieczeństwo ekologiczne.

 

"Przyszłość Polski leży w Twoich rękach!" - lokalne dyskusje o realnych problemach

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom obywateli i obywatelek, Fundacja WWF Polska samodzielnie oraz we współpracy ze Stowarzyszeniem Ekologicznym EKO Unia, zorganizuje tej jesieni na terenie całego kraju cykl 39 otwartych debat pt. “2050 Polska dla Pokoleń. Jaką przyszłość wybierzesz?”. Ich celem jest stworzenie dla wyborców przestrzeni, w której będą mogli osobiście lub online zapytać kandydatów i kandydatki do parlamentu o ich plany na walkę z kryzysem ekologicznym. Zaproszenie do udziału w debatach otrzymały wszystkie komitety wyborcze. Wstęp na debaty jest wolny.

 

Human Energy

Po debacie, o  godz. 19.30 odbędzie się pokaz pełnometrażowego, niezależnego filmu dokumentalnego polskiego reżysera Adama Dzienisa pt. "Human Energy" o ruchu wspólnot energetycznych w Europie. Po projekcji serdecznie zapraszamy na spotkanie z twórcami. Dokument został doceniony i nagrodzony na wielu festiwalach filmowych, między innymi w Stanach Zjednoczony i Kanadzie, prezentowany jest na całym świecie.

inf. nadesłana
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama