UWAGA!

Lewica stawia na bezpieczeństwo

2019-09-05
Aktualizowany 2019-09-05 15:35
 
Elbląg, W konferencji wzięli udział (od lewej): Ryszard Klim, Monika Falej, Mirosław Szulc
W konferencji wzięli udział (od lewej): Ryszard Klim, Monika Falej, Mirosław Szulc (fot. RG)

- Przywrócenie Małego Ruchu Granicznego, dofinansowanie inwestycji w granicach portu elbląskiego z budżetu państwa, przeniesienie do średnich miast części centralnych urzędów ze stolicy – to elementy programu wyborczego, jaki dzisiaj w Elblągu zaprezentowali działacze Lewicy.

Monika Falej, Mirosław Szulc i Ryszard Klim zaprosili dzisiaj dziennikarzy na konferencję prasową pod siedzibę Elbląskiej Uczelni Humanistyczno-Ekonomicznej, w której dzień wcześniej swoją okręgową konwencję wyborczą z udziałem Jarosława Kaczyńskiego miało Prawo i Sprawiedliwość.
       - To, co wczoraj zostało powiedziane, bardzo nas poruszyło w kontekście bezpieczeństwa regionu. Rząd uważa, że będzie one polegało na izolacji od sąsiadów. My uważamy, że powinno być budowane nie na strachu i izolacji, ale na współpracy z sąsiadami, bo to buduje dobre relacje i szansę na bezpieczeństwo Elbląga. Dlatego uważamy, że powinien być przywrócony Mały Ruch Graniczny, by mieszkańcy tego regionu mogli zarabiać pieniądze, by bezrobocie było jak najmniejsze – mówiła Monika Falej, liderka listy Lewicy w okręgu elbląskim. - Tego teraz nie widać, ale jak jeździłam do rodziny do Braniewa za czasów MRG, to wózki w sklepach uginały się od towarów, usługi bardzo mocno się rozwinęły – od fryzjerskich przez krawieckie po naprawę samochodów. Było mniej szarej strefy, a młodzi ludzie tak szybko nie wyjeżdżali.
       Monika Falej przypomniała też medialny spór, jaki w sprawie sfinansowania pogłębiania toru wodnego w granicach elbląskiego portu toczy senator PO z posłami PiS i Ministerstwem Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. - Operujmy faktami. Jeśli przekop jest korzystny dla Elbląga, powinien mieć miejsce, ale przy współpracy z samorządem, tak by znaleźć rozwiązania dotyczące dofinansowania inwestycji w porcie. Nie można narzucać samorządowi inwestycji, która nie jest finansowana przez rząd – dodała.
       Działacze Lewicy obiecują, że będą zabiegać o powrót do Elbląga sztabu 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej i decentralizację urzędów, by wiele z nich zostało przeniesionych z Warszawy do miast średniej wielkości, takich jak Elbląg, które utraciły status miast wojewódzkich. Przymiarki do takich działań rozpoczął już rząd.
       - Jesteśmy osobami, które wywodzą się z partii Wiosna Roberta Biedronia i to my jako pierwsi zaczęliśmy o tym mówić, że taka decentralizacja jest niezwykle ważna. Dobrze, że akurat PiS naśladuje też lewicowe pomysły. Byłe miasta wojewódzkie potrzebują takich urzędów, by wzmocnić swoją markę i żeby zagospodarować dobrą kadrę, która tutaj jest – mówiła Monika Falej.
       - Kadencja parlamentu się kończy i my nie widzimy żadnej oceny tych, którzy w naszym imieniu sprawują władzę. Jakimi działaniami wypełnili ją na rzecz Elbląga? A ocena Elbląga jest bardzo nieciekawa, bo przecież wiemy, że wszystkie rankingi badania sytuują nas w granicach 50. miejsca wśród miast na prawach powiatu na 60 możliwych - pyta Ryszard Klim, były elbląski radny kilku kadencji. - Na bazie naszych biur poselskich będziemy chcieli stworzyć coś w rodzaju think-tanków, czyli zespołów doradczych składających się m.in. z kandydatów do parlamentu. Nie wszyscy wejdziemy do Sejmu, ale wiedzę mamy i będziemy chcieli, aby te zespoły wypracowywały tworzywo do decyzyjnych działań na forum parlamentu. To warto tworzyć również dla ożywienia myśli społecznej – dodał Ryszard Klim.
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Wypie###ć! Tyle już nakradliscie, że prędzej uwierzę w Świętego Mikołaja niż w Wasze obietnice.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  51
  31
  Gosc222(2019-09-05)
 • - Jesteśmy osobami, które wywodzą się z partii Wiosna Roberta Biedronia– mówiła Monika Falej. To się pogubiłem, że co że pan Klim nie był w PZPR i SLD? A Wiosna Roberta Biedronia to ile lat funkcjonuje na "rynku", czy raczej miesięcy?
 • RobertKoliński Może Pani Monika tego nie wie, bo jeszcze wtedy nawet nie było Wiosny na polskiej mapie politycznej, ale o potrzebie deglomeracji (przeniesienia urzędów centralnych i wojewódzkich do mniejszych miast, zwłaszcza byłych wojewódzkich) niegdysiejsza Partia Razem (dziś: Lewica Razem) mówiła niemal od momentu swojego powstania - ma to również od lat zapisane w swoim programie politycznym, krajowym i samorządowym. Podobnie zresztą, jak ja postulowałem tego rodzaju rozwiązania w samorządowej kampanii wyborczej, m. in. podczas Debaty Samorządowej w Polskim Radiu Olsztyn (tam proponowałem np. przeniesienie Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej do Elbląga, albo choć jego departamentów śródlądowych, skoro ma u nas powstać sławny przekop:) Tak wyjaśniam Czytelnikom, z kronikarskiego obowiązku;) Hashtagi: #lewica,#deglomeracja,#rozwoj,#postep
 • Po co oni łaża za Jarkiem?! Żenujące. A Kolinski gdzie? Jak zwykle przed komputerem...
 • Ja STOP z lewakami i LGBT! Pytam się, co macie do zaoferowania zgniliznę moralną i intelektualną?
 • RobertKoliński Koliński ciężko pracuje dla pomyślności społecznej i żałuje, ale nie posiadł jeszcze sztuki bilokacji - jednak dzięki technologicznemu postępowi (przypomnijmy - możliwemu i fundowanemu głównie dzięki publicznym nakładom na naukę w społeczeństwach cywilizowanych) widzi i wie prawie wszystko;)
 • nigdy więcej małego ruchu granicznego. jest to woda na młyn dla pasożytów społecznych żyjących z tego co państwo ukradnie ciężko pracującym i płacącym podatki.
 • Spadajcie i ci co nie z Elbląga do siebie szukać głosów.
 • Żarty, co już poszło w łapy olsztyniakow nigdy nie wróci do Elbląga. Kiedy zapłacą za tramwaj konstal zabrany z Elbląga.
 • ło madko Bosko, to one chcom żondzić? oj, oj, ojjjj
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16
  5
  baba wsnga(2019-09-05)
 • Co Ty robisz? Ciężko pracujesz Ty nierobie Ty nigdy nie zaznałeś ciężkiej pracy co ja piszę Ty żadnej pracy nigdy nie zaznałeś
 • Ty przy tych wyborach również zostaniesz w ciemnej d. lewwczku
Reklama