UWAGA!

PiS przedstawiło kandydatów, jest niespodzianka

 Elbląg, Leonard Krasulski zaprezentował listę PiS na spotkaniu pod Bramą Targową
Leonard Krasulski zaprezentował listę PiS na spotkaniu pod Bramą Targową (fot. Mikołaj Sobczak)

Nasze nieoficjalne informacje się potwierdziły. Na czele listy PiS do Sejmu w okręgu elbląskim znaleźli się: Leonard Krasulski, Teresa Wilk i Andrzej Śliwka; do Senatu kandyduje Łukasz Kochan. Zaskoczeniem jest z pewnością brak na liście posła kilku kadencji Zbigniewa Babalskiego. Zobacz zdjęcia.

PiS w całym kraju przedstawiało kandydatury do Sejmu i Senatu w sobotę, w Elblągu dopiero w poniedziałek. Skąd to opóźnienie? Do ostatniej chwili trwały rozmowy na temat startu w wyborach posła czterech kadencji Zbigniewa Babalskiego. Ostatecznie nie znalazł się on na liście.

– Jest takie przysłowie „w tym cały jest ambaras, żeby dwoje chciało naraz”. Dla mnie to też duże zaskoczenie. Pan poseł podziękował, nie chciał kandydować – powiedział nam Leonard Krasulski, lider listy PiS do Sejmu i szef partii w regionie.

Poseł Babalski nie zgodził się kandydować, bo dostał zbyt niskie miejsce na liście? – Prawdopodobnie tak, ale to jego decyzja. Musieliśmy uwzględnić parytet, poszczególne powiaty , możliwości rozłożenia się głosów – odpowiedział na nasze pytanie Leonard Krasulski. – Pan poseł był w Sejmie cztery kadencje, wypracował sobie elektorat. Dla mnie rezygnacja pana posła to strata niepowetowana, będzie trudno przejąć jego elektorat, ale będziemy starali się to nadrobić.

W poprzednich wyborach do Sejmu Zbigniew Babalski zajmował trzecie miejsce, tuż za Leonardem Krasulskim i nieżyjącym już posłem i prezydentem Elbląga Jerzym Wilkiem. W nadchodzących wyborach drugie miejsce otrzymała Teresa Wilk, wdowa po byłym prezydencie, a trzecie – Andrzej Śliwka, wiceminister aktywów państwowych, który od miesięcy promuje się w Elblągu i regionie.

- Wiele osób przekonywało mnie, że powinnam kandydować do Sejmu. Powinnam włączyć się do życia publicznego, aby sprawy ważne dla Jerzego, mojego męża, były kontynuowane. Uważam, że praca posłanki nie ma polegać na uprawianiu wielkiej polityki, tylko na rozwiązywaniu problemów ludzi, nie jest mi obca polityka społeczna – mówi Teresa Wilk, która od 30 lat związana jest z PiS, była m.in. asystentką Jarosława Kaczyńskiego, gdy ten został w 1989 roku senatorem z okręgu elbląskiego. Przez wiele lat pracowała jako urzędniczka zajmująca się pomocą społeczną w Urzędzie Miejskim w Elblągu, w ostatnich latach pracowała w elbląskiej delegaturze Urzędu Morskiego w Gdyni.

- Celujemy w cztery mandaty, tylu posłów z woli wyborców reprezentuje okręg w tym parlamencie. Chcielibyśmy, by wreszcie był jakiś senator z Elbląga, bo obecny to senator-widmo, człowiek skompromitowany, niezajmujący się niczym, poza awanturą - powiedział nam Andrzej Śliwka.

Czwarte miejsce na liście PiS zajął obecny poseł Robert Gontarz z powiatu nowomiejskiego, a piąte – poseł Adam Ołdakowski, który przejął mandat poselski w trakcie kadencji po śmierci Jerzego Wilka.

W senackim okręgu elbląsko-braniewskim o mandat z ramienia PiS będzie walczył Łukasz Kochan, były już komendant elbląskiej straży pożarnej. Zapowiada się ciekawy pojedynek wyborczy z senatorem dwóch kadencji Jerzym Wcisłą z PO.

  Elbląg, PiS przedstawiło kandydatów, jest niespodzianka
(fot. Mikołaj Sobczak)

- Należałoby zweryfikować, jaki dorobek po swoich dwóch kadencjach pozostawia pan senator Wcisła – stwierdził Łukasz Kochan. - Może warto spojrzeć przez pryzmat tego, że człowiek, który nie pełniąc wielkich funkcji w kraju, nie zajmując w centralnych urzędach państwa, będąc komendantem straży pożarnej w Elblągu, skromnym człowiekiem, potrafił wybudować komendę, która była wyczekiwana od kilkudziesięciu lat przez elbląskich strażaków, ale udało się mi też zbudować dobre relacje z politykami, samorządowcami, środowiskiem lokalnym – odpowiedział na pytanie o swoje szanse w walce o Senat. - Powinna się w nim znaleźć osoba, która będzie w stanie rozmawiać, próbować łączyć i budować środowisko lokalne. Nie mam zamiaru działać w sposób destrukcyjny, uderzać w ludzi – dodał Łukasz Kochan.

Dodajmy, że w okręgu ostródzko-iławskim o mandat w wyższej izbie parlamentu z ramienia PiS będzie walczyła obecna senator Bogusława Orzechowska, a miejsca od 6 do 16 na liście do Sejmu zajęli kandydaci z powiatów: bartoszyckiego, ostródzkiego, działdowskiego, lidzbarskiego, braniewskiego i nowomiejskiego.

 

Pełne listy kandydatów ze wszystkich komitetów wyborczych opublikujemy na portEl.pl po ich zarejestrowaniu przez Okręgową Komisję Wyborczą w Elblągu.

RG

Najnowsze artykuły w dziale Wybory 2024

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Kreatury
 • A to on potrafi się wypowiadać?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  106
  23
  Anty-antynowiec(2023-09-04)
 • Fantastycznie. Skromny komendant wybudował nową komendę szok. A dobre relacje z politykami zaprocentowały walką o mandat Senatora. Już poszedł w buty polityka i głupoty opowiada. Tylko go wybiorą stanie się sam bezobjawowy nauczy się obsługi maszynki do głosowania i tyle pożytku.
 • Czy pieniądze na tą całą szopkę zostały zostały sfinansowane z prywatnych budżetów osób ze zdjęcia, czy ciągniecie pieniądze obywateli na te występy, mikrofony, banery i wydruki?
 • Won oszuści
 • @Anty-antynowiec - napisali mu przecież.....
 • Przewiduję największe rozczarowanie roku bo 1,2,3 głosy rozłożą się w Elblągu pewne są trzy mandaty i weźmie je Krasulski, Gontarz i albo Wilkowa (jeśli nie to wstyd na cała Polskę) albo Śliwka (jeśli nie to finansowo wpompowane w kreowanie tego zawodnika to dramat) o kandydacie na senatora zadam pytanie czy na pewno nie jest to żart?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  46
  25
  Wyborca_Świadomy(2023-09-04)
 • Jaka to radość widzieć pana Leonarda Krasulskiego, który sprężystym, raźnym krokiem zmierza ku swej kolejnej kadencji w sejmie na koszt podatnika, który mu absolutnie niczego nie zawdzięcza. Wiwat populizm i socjotechnika ! Jeśli to panu Łukaszowi Kochanowi zawdzięczamy lokalizację nowej remizy straży pożarnej w Elblągu to tylko pogratulować pomysłu. Dojazd do miasta jedną z najbardziej zakorkowanych ulic. Genialny pomysł !
 • Jeżeli tak ważnej personie z elektoratem (Zbigniew Babalski ) daje się ofertę na miejsce nr 6 to jelenia chcieli z niego zrobić.
 • Żebyście się czasem nie przeliczyli z tymi mandatami. Jaka to zasługa bycie asystentem Kaczyńskiego w latach 90tych. Kiedy to było. W tamtym wieku. Jest jeszcze Konfederacja i czort go wie o jaki elektorat oni walczą. Ten młody dynamiczny a la Mentzen czy starą gwardię a la Korwin.
 • To dlatego pan Kochan z takim namaszczeniem przy pomocy pracujących tam Pań robił zakupy w dniu 1 września aby zmienić swój wygląd? A czy się powiedzie ten manewr to się okaże, nieprawdaż panie młody emerycie strażacki?
 • PIS - partia cwaniaków
Reklama