UWAGA!

Elbląg. Jakie komitety powalczą o mandaty w Radzie Miejskiej

 Elbląg, Elbląg. Jakie komitety powalczą o mandaty w Radzie Miejskiej
(fot. Michał Skroboszewski, archiwum portEl.pl)

Pięć lokalnych komitetów wyborczych zamierza wystawić swoich kandydatów w wyborach do Rady Miejskiej w Elblągu. Czy będą silną konkurencją dla partyjnych komitetów?

12 lutego minął termin rejestracji komitetów wyborczych. W elbląskiej delegaturze Krajowego Biura Wyborczego, która swoim zasięgiem obejmuje zachodnią część województwa warmińsko-mazurskiego, z prawa do rejestracji skorzystało aż 266 lokalnych komitetów, w tym pięć z Elbląga (żadne zgłoszenie nie zostało odrzucone).

Są to: KWW Ruch Samorządowy Tak Dla Elbląga, KWW Razem dla Elbląga, KWW Stefana Rembelskiego – Mega Elbląg, KWW Pawła Rodziewicza – Nowy Elbląg oraz KWW Wyborców Janosik. O trzech ostatnich komitetach już pisaliśmy, każdy z nich deklarował, że wystawi swojego kandydata na prezydenta miasta, którymi mają być: Stefan Rembelski, Paweł Rodziewicz i Rafał Maszka.

Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że do wystawienia własnego kandydata przymierza się również KWW Razem dla Elbląga (ostateczna decyzja ma zapaść w najbliższych dniach). Z kolei KWW Ruch Samorządowy Tak Dla Elbląga będzie zapewne popierał kandydaturę Michała Missana (KO), nie wystawiając kontrkandydata. Pełnomocnikiem wyborczym tego komitetu został Krzysztof Konert, obecny szef klubu radnych KWW Witolda Wróblewskiego, a na listach mają się znaleźć m.in. niektórzy obecni radni prezydenckiego klubu, a także niektórzy przedstawiciele Lewicy. Idą pod szyldem Tak dla Elbląga, który ma nawiązywać do ogólnopolskiej inicjatywy Tak dla Polski, której prezesem i założycielem jest były już prezydent Sopotu Jacek Karnowski, obecnie poseł.

Do rywalizacji o mandatu w Radzie Miejskiej w Elblągu przystąpią także ogólnopolskie komitety – Koalicji Obywatelskiej, Prawa i Sprawiedliwości. Zagadką na razie pozostaje udział w wyborach do Rady Miejskiej w Elblągu koalicji Trzecia Droga (niektórzy lokalni działacze Polski 2050 poparli Pawła Rodziewicza i jego komitet) i samej Lewicy, która najpierw chciała iść w całym kraju do wyborów z Koalicją Obywatelską, ale po zerwaniu krajowych negocjacji o koalicji przez premiera Donalda Tuska jest zdana na własne siły.

Dodajmy, że czas na rejestrację kandydatów przez poszczególne komitety – zarówno ogólnopolskie jak i lokalne – mija 4 marca.

RG

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wybory 2024

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Cytuję "... Lewicy, która najpierw chciała iść w całym kraju do wyborów z Koalicją Obywatelską, ale po zerwaniu krajowych negocjacji o koalicji przez premiera Donalda Tuska jest zdana na własne siły.... " konkretnie ilu członków SLD jest w Elblągu 5?! Dajcie żyć, a Nowak i tak podejmuje sam decyzje prawda?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  22
  6
  gwóźdź_do_trumny(2024-02-13)
 • Władza zwierzchnia należy do Narodu? I niby podział władzy na trzy?Coś mi się tu nie zgadza. No i poza tym, jak władza należy do Narodu, to trzeba nam tak jak onegdaj szlachcie dać szable, miecze, kopie. Dziś to były poręczny karabinek, lekki lub ciężki, rusznica ppanc, jak nie czołg na podwórku czy w garażu, to kilka dronów i byśmy sprawowali władzę. A tak, Polska "nie rządem, a prawem stoi", czyli polski ustrój oparty jest nie na władzy, a na ładzie. To zaś oznacza, że taki podział władzy nie przystaje do RP. Rozpatrując samą koncepcję trójpodziału władzy pomija się kwestię podległości wszystkich trzech członów władzy suwerenowi, którym jest król lub jego odpowiednik. I to król zatwierdza prawa ustanowione przez organ ustawodawczy. Polskie struktury oparte są na zupełnie innych zasadach, aczkolwiek występuje podobieństwo instytucjonalne. Warto jednak pamiętać, że Prezydent RP nie zatwierdza ustaw uchwalonych przez Sejm, a jedynie przyjmuje je do wiadomości. Bo w RP wybierano króla, a teraz prezydenta, nie po to, aby Polską rządził, ale by był strażnikiem praw i obyczajów RP. Dlatego król składał przysięgę, że będzie przestrzegał ówczesnej Konstytucji którymi były "pacta conventa". Z kolei urzędnicy ślubujący przy podejmowaniu urzędu nie przysięgają Prezydentowi, ale Narodowi w obliczu Prezydenta jako osoby, która może kontrolować ich pracę.
 • Ludzie już mają dość pisowców i peowców. Komitety niepartyjne mogą i powinne wygrać. Pan Rodziewicz Paweł ma mój głos i mojej rodziny.
 • Proszę tylko nie nissana. To zły człowiek jest
 • Nissan nie ma żadnych szans jak i Lejtur.
 • obowiązkowo powinni oddawać krew.
 • Czemy Śliwek, głosuję zawsze na PIS, czemu nie Pan Pruszak ?
 • Rzecznik to ustawka, potem poprze MMissana, głosuję na Rembelskiego
 • @#Oika - Pan Rodziewicz ma publicznie przysięgnąć że zadnej współpracy na stanowisku wiceprezydenta nie będzie z nissanem.
 • żadnego księdza i żadnego pisowca w lokalnej polityce
 • Mi tam wszystko jedno byle kazdy ale nikt z obecnych! Nigdy juz !
 • @Jarosława - Bo to żałosny człowiek?
Reklama